Handball KP Brno – HC Dukla Praha
sobota 20. října 2012 17:00
Stará hala Vodova 108, Brno-Královo Pole

Nadcházející víkend přinese zápasy sedmého extraligového kola. To ovšem začalo už ve středu, kdy Lovosice předehrávaly kvůli svému působení v evropských pohárech svoje utkání v Jičíně. Zápas nakonec dopadl remízou 24:24, a tak se minimálně do soboty, kdy ve šlágru kola zajíždíme do Brna, Jíčin posunul na třetí příčku a Lovosice na pátou. První čtyři týmy tabulky mají nyní shodně po osmi bodech. Lepší výchozí pozici však mají Hranice a také náš nedělní soupeř z Brna. Oba týmy totiž odehrály o jedno utkání méně než druhá Dukla a třetí Jičín.
Brno, které je jednoznačně největším překvapením dosavadního průběhu soutěže, zažilo raketový start do nového ročníku extraligy. Uplynulou sezonu zakončilo na 10. příčce. Nyní, po šestém podzimním kole, celou soutěž vede o skóre před Duklou a má na kontě body z utkání se soupeři zvučných jmen. Dokázalo zvítězit v Plzni a brát bod za remízu v Karviné nebo s Jičínem. Mohlo si připsat i skalp Lovosic, ale zápas musel být kvůli lovosickému vystoupení na půdě makedonského Vardaru Skopje odložen na listopad.
Naši borci si po domácí přesvědčivé výhře nad Karvinou připsali už čtvrté vítězství v řadě a do moravské metropole pojedou s odhodláním tuto sérii prodloužit. Diváci se tedy v hale Vodova mají na co těšit.
Za úspěchy Brna stojí nejen práce trenéra Hegara, jemuž se nicméně jeho podíl nedá upřít, ale také posílení kádru. Před sezonou se v Brně objevil zkušený Viktor Hastík, který po působení v Karviné zakotvil právě v Králově poli. Zatím se mu tam nadmíru daří a spolu s Tomášem Mičolou střelecky táhne tým (31 branek Hastík, 35 Mičola). Když se k nim přidá ještě Jan Hubáček (zatím 25 gólů) , tak je úderná síla spojek Brna velmi silná. Vždyť jen tito tři hráči nastříleli skoro dvě třetiny gólů svého týmu. Obranu vyztužili dva tvrdí chlapíci. Posilou z Karviné je Josef Klačo, kterého si někteří pamětníci mohou vybavit také z jeho působení na Dukle. Do Králova Pole se navíc vrátil Michal Dostalík.
Z pevné obrany pak logicky těží také brankáři. Svůj um mezi třemi tyčemi předvádějí na výbornou jak střelci obávaný Jiří Bavlnka (dosud má 49,76 % úspěšnost zásahů), tak Vojtěch Pokorný. Ten dokonce s neuvěřitelnými 62,50 % vévodí extraligovým gólmanům co se úspěšnosti zákroků týče. Bavlnka je za kopřivnickým Pourem také druhým nejčastěji zasahujícím brankářem extraligy. Zatím si připsal 106 zákroků. Pokorný přidává dalších třicet. Není tedy divu, že Brno je týmem s druhým nejnižším počtem obdržených branek.
Jene v sobotu bude na druhé straně stát velká palebná síla. Dukla je nejlépe střílejícím mužstvem dosavadního průběhu extraligy. Cekem 174 zásahů je ovšem rozloženo mezi větší počet hráčů. Vyrovnanost kádru může být jedním z klíčů k úspěchu. Góly střílí Radek Mráz (26  přesných zásahů), mladý talent z Nového Veselí David Šůstek (22 gólů) a také náš nejlepší střelec Milan Kotrč (35 tref), který figuruje jako náhradník v nedávno zveřejněné nominaci seniorské reprezentace pro kvalifikační duely o EURO 2014 s Izraelem a Černou Horou. Reprezentační pozvánku s textem „náhradník“ obdržel i Kamil Piskač, zatímco v užším výběru je spolu s Petrem Štochlem a Tomášem Mrkvou i náš kapitán Tomáš Petržala. Vyrovnaná brankářská dvojice patří k dalším výhodám Dukly. Daniel Rangl, který se po dlouhém léčení vrátil do branky má 45, 23 % úspěšnost při 19 úspěšných zákrocích. Tomáš Petržala  si připisuje 42,63 % za 84 zásahů.
Trenér Pauza naopak nebude moci počítat s dlouhodobě zraněnými Lehockým a Krupou, ani s Janem Tesařem, který laboruje se zraněním ramene z utkání v Přerově. Klíčoví hráči tak musí absorbovat větší porci minut na hřišti i v tréninku a únava se může začít projevovat.
Jak šlágr v Brně nakonec dopadne se nebudou moci v sobotu 20. října od 17 hodin přesvědčit nejen diváci v Brně, kterých si do haly Vodova nachází zase cestu čím dál víc, ale i další příznivci kvalitní házené u přímého přenosu internetové televize na adrese www.tvcom.cz.  Dívejte se i vy a podpořte Duklu v jejím snažení o čelo extraligy, byť byste měli fandit „jen“ na dálku.