Psal se rok 1960 a čerstvě pojmenovaný klub, Dukla Praha, obhajoval mistrovský titul v 1. lize ČSR v házené. Podzimní část soutěže (rok 1959) se vyvinula možná oproti původním představám fanoušků pražského klubu, kdy se v čele tabulky poměrně suverénně usídlil moravský TJ Gottwaldov. Zajímalo by vás, jak tehdy vypadala průběžná tabulka? Podívejte se na následujícím obrázku.

tabulka-po-podzimu

Nezbývalo, než nabrat síly v zimním rekreačním soustředění. To se konalo v příjemném a útlném prostředí vojenské zotavovny “Ovčárna”, kterého se však nezúčastnili všichni členové týmu. Někteří z nich si totiž plnili své reprezentační povinnosti na mezinárodním turnaji v Bukurešti.

Tým, který se utvořil okolo hvězd jako byli kaitán Spáčil, Vícha, Havlík, Mareš či Trojan, vstupoval do jarní části soutěže s cílem zvrátit její vývoj. V jejím úvodu se však spíše než se soupěři musel potýkat se sněhovou nadílkou, kdy deset dní před zahájením ligové soutěže zasypalo hrací hřiště 10 centimetrů nového sněhu. Jak však ukazuje níže uvedený obrázek a popisuje klubová kronika, “celému odboru se po pěkné fušce podařilo sněhovou nadílku odstranit za jediný den“.¨

snih-jaro

Zimní přípravou prošel celek bez jediné prohry, a proto se nebylo čemu divit, když i v začátku sezony porážela Dukla jeden celek za druhým. Svůj příděl dostalo např. Dynamo Praha (26:6) či Sp. Praha Sokolovo (13:5). Vítěznou vlnu zastavil až Spartak Praha Stalingrad, který se s dukelským celkem na začátku dubna 1960 rozešel smírně 13:13. Gottwaldov byl však v této době k nezastavení. Jeho bodový náskok byl již nedostižný, a tak se Dukla snažila pojistit si alespoň druhou příčku. To se jí nakonec podařilo a v konečném zúčtování obsadila druhé místo.

V této době zažívala házená v Československu ve srovnání s dneškem nebývalou popularitu, což dokazuje i návštěva při utkání na půdě Spartaku Plzně, kdy do hlediště zavítalo na tři a půl tisíce diváků! (Obrázek z tohoto zápasu najdete ve fotogalerii).

Pro Duklu se rok 1960 nesl zároveň ve znamení srovnávání sil na mezinárodní úrovní. 28.října 1960 odcestovala na dvanáctitidenní zájezd do NDR a Dánska šestnáctičlenná výprava v následující sestavě:brandenburgska-brana-spolecna

Vedoucí: s. Kytka, lékař:  dr.Fleischman, trenér: Konig a hráči: Vícha, Jandl, Havlík, Rada, Spáčil, Trojan, Mareš, Duda, Kotlán, Jílek, Sviták, Skopal, Zenkovič.

Místa, která hráči při své pouti navštívili, můžete vidět také v mapce uvedené ve fotogalerii článku.

První zastávkou byl Berlín, kde se mezinárodního turnaje účastnily celky AGF Aarhus, Dynamo Halle, Honved Budapešť, ASK Berlín, CCA Bukurešť, SC Empor Rostock a SC Lok.Leipzig

berlin-plakat

Dukle se podařilo ve všech utkáních zvítězit, když v závěrečném finále udolala Maďarský Honved Budapešť 9:5 (7:3). Německý deník Deutches Sport Echo byl výkonem pražského celku ohromen a o jeho výkonu napsal: “Dukla představuje absolutní světovou třídu! Kdo tomu nechtěl věřit, byl o tom poučen a přesvědčen takovým způsobem, že by jen s velkým sebezapřením mohl nefandit Dukle!!! Je velmi těžké říct, kdo je hlavou tohoto družstva. Zda mladí obři Havlík a Duda, nebo rychlí Trojan s Marešem, kapitán Spáčil, nebo Vícha v brance? Je to družstvo ve kterém všech 7 hráčů myslí stejně a jako takové demonstrovalo nejmodernější házenou v berlínské hale!”

Dukla zvítězila i v prvním utkání dánské části zájezdu, kdy porazila přesvědčivě Kolding o deset branek. Svého přemožitele našla až v mistrovi dánské ligy roku 1959 – AGF Aarhusu. Utkání se hrálo před 3000 diváky, pro které byla výhra domácího celku nemalým překvapením. Titulky dánských novin tuto skutečnost komentovaly způsobem: “Nejlepší klub světa poražen AGF!”

Ve zbývajících střetnutích na severské půdě již Dukla opět dominovala, což opět nemohly opomenout ani dánské plátky: “Když se česká házenkářská mašina rozjede, stávají se Češi skutečnými artisty. Dělají vždy právě opak toho, co soupeř čeká, jsou vtipní, mají techniku a kondici v tom nejlepším slova smyslu.”

Přestože Dukla v roce 1960 nenaplnila očekávání v podobě obhajoby mistrovského titulu, když přenechala prvenství překvapení ročníku z Gottwaldova, na evropské scéně ukázala svou velikost. Stejně suverénně započala sezónu 1960/1961. Statistiky jednotlivých hráčů si můžete prohlédnout v obrázku uvedeném ve fotogalerii.

To byla první pouť našeho seriálu historickým pozadím Dukly Praha a už teď se můžete těšit na její pokračování – rok 1961.