HC Dukla Praha – KH Kopřivnice 31:21 (16:10)

Po reprezentační přestávce nás čekal soupeř z kategorie slabších. Kopřivnice totiž patří spolu s Frýdkem-Místkem a Přerovem k týmům, které zatím spíše než na postup do elitní šestky myslí na sestupovou hrozbu. Do dobré nálady nás navíc dostala středeční vysoká výhra (38:19) v pohárovém utkání s druholigovým Starým Plzencem, která nám zajistila postup mezi elitní šestnáctku. Do sestavy se také úspěšně zaracovávají mladí hráči jako Ondřej Šimůnek, Vít Reichl nebo Jan Petružela, kteří doposud nastupovali spíše za B-tým.
Přes to všechno trenér Pauza i hráči dobře věděli, že sebemenší podcenění soupeře by mohlo znamenat výazné komplikace. Vzhledem k velice vyrovnané situaci v tabulce, kdy je prvních osm týmů vměstnáno do pouhých čtyř bodů rozdílu, je každé zaváhání velkou ztrátou.
Zápas plný nepřesností, technických chyb a ztrát míče na obou stranách jsme ovšem s přehledem zvládli. Velký podíl na tom mají obra brankáři Petržala a Suchý, ale také Milan Kotrč (6 branek), Jan Petružela, který si dnes odbyl extraligovou premiéru v dresu Dukly (5 branek), Radek Mráz (4 branky), Kamil Piskač, ale i David Šůstek nebo Vojta Šik (po 3 brankách). Také ostatní hráči odvedli dobrou práci a pro fanoušky i trenéry může být potěšující to, že potřebný výkon odvede kdokoli, kdo se na hřišti objeví.
Zajímavé pro nás tentokrát byly také další zápasy 9. kola extraligy. Mistrovské Zubří podlehlo v Karviné 27:29, druhé Hranice i s ostrostřelcem Stržínkem překvapivě ztratily v Přerově, který se po sobotě krčil na posledním místě. Tabulku tedy minimálně do večerního střetnutí s Lovosicemi uzavírá Frýdek – Místek. My jsme se díky tomu naopak přiblížili Hranicím na rozdíl jediného bodu. Plzeň v domácím prostředí  dokázala uhájit oba body proti Jičínu. I tento výsledek přispěl k tomu, že v nesmírně vyrovnaném boji o elitní šestku držíme třetí místo se ztrátou pouhého bodu na vedoucí Brno.
Příští týden má ovšem Dukla díky lichému počtu účastníků letošní extraligy volný los, zatímco naši sousedé v tabulce svoje zápasy odehrají. Můžeme tedy čekat mírný propad tabulkou, nicméně výhra s Kopřivnicí nám zajistila, že v bojích o nejužší špičku určitě nebudeme hrát druhé housle.
Volný los paradoxně přináší i jednu velkou výhodu. Ta spočívá v tom, že před lahůdkou v podobě utkání dvou nejlepších týmů minulé sezony máme hned 14 dní na doléčení všech šrámů a poctivou tréninkovou přípravu.
Úřadující mistry ze Zubří vyzveme v domácím prostředí před televizními obrazovkami v neděli 25. listopadu od 10:30 hodin.
Do haly na Ruzyni jste na tento šlágr 11. kola Tipgames extraligy všichni sdrečně zváni.

vs
10.11.2012
Score: 31 - 21

Match Report

Zápas plný technických chyb a nepřesností začal symbolicky ztrátou míče. O ten přišla Kopřivnice, která začínala v útoku. Už v první minutě otevřel skóre z rychlého brejku Milan Kotrč, jenže Reček dvěma trefami odpověděl a hosté poprvé v utkání vedli (1:2 – 2.minuta). Piskač záhy srovnal na 2:2 a potom dostali příležitost předvést svoje umění i brankáři obou týmů.
Druhé a zároveň poslední vedení Kopřivnice v tomto duelu zařídil v 6. minutě opět Reček, potom se střelci hostí na delší dobu odmlčeli. Branky tak střílela pouze Dukla. Díky nepřesnostem soupeře a podpoře Petržaly v brance se mohli postupně prosadit Mráz, Šůstek, Syřínek i Šik. Když Hojník konečně ve 13. minutě Petržalu prostřelil, vedli jsme už 7:4.
Za další tři minuty ukazovala světelná tabule už čtyřbrankový náskok. Šik totiž přidal další gól, Kotrč úspěšně zakončil rychlý protiútok a skóroval i Syřínek. Za hosty korigovali zkušený Jiří Gřes a Martin Střelec (16. minuta – 10:6).
Další delší úsek bez jediné branky měl na svědomí jak Tomáš Petržala, tak tyč, nepřesná koncovka i ztráty míče. Až ve 20. minutě zvyšoval Kotrč. Vzápětí jej napodobil i Šůstek a rázem jsme vedli 12:6.
Zajímavou situaci přinesl sedmimetrový hod, který zahrávali hosté. Bukovský Petržalu napoprvé nepřekonal, ale odražený míč se k němu vrátil. Protože náš kapitán ve snaze zabránit znovu gólu opustil brankoviště, měl Bukovský snadnou práci a dopravil míč do odkryté sítě. Rozhodčí navíc dosud skvěle chytajícího Petržalu potrestali dvěma minutami pravděpodobně za kontakt s protihráčem. Do branky tedy musel Suchý a Kopřivnice mohla hrát první přesilovku. Ta ovšem dopadla smírně 1:1. Kromě přesných zásahů Kotrče a Hojníka totiž diváci viděli už jen technické chyby a zákroky hostujícího brankáře. Ve 25. minutě snížil Reček na 13:9 a na další sérii nepřesností reagoval trenér Pauza time-outem.
Ten pravděpodobně pomohl domácím útočným snahám, protože na 14:9 zvýšil Šik a z dalšího útoku, který nám svým zákrokem zařídil Suchý, byl sedmimetrový hod z něhož se Kotrč nemýlil (29. minuta 15:9).
Do koncovky první půle poslal trenér Pauza na levé křídlo Jana Petruželu, který si tak po Českém poháru odbyl premiéru v dresu Dukly i v extralize. Bukovský pak kosmeticky upravil stav na 15:10, ale chvíli před přestávkou si vysloužil dvouminutový trest Jiří Gřes a Dukla tak měla poprvé početní výhodu. Ta svědčila právě Petruželovi, jenž zvýšil na 16:10. Protože následný útok Kopřivnice skončil na tyči naší branky, byl to právě mladík ze Zubří, který uzavřel účet prvního poločasu na šestibrankovém rozdílu.
Průběh druhého dějství ukázal, že o výsledku utkání s Kopřivnicí se rozhodlo už v úvodních třiceti minutách. Na úvod druhé půle Petružela maximálně využil stále trvající početní výhody a dalšími dvěma góly poslal Duklu už do osmibrankového trháku (32. minuta – 18:10).
Kopřivnici se rozstřílel Hojník a protože se ukázal krásným zákrokem i brankář Pour, snížili hosté ve 36. minutě na 20:14. Jenže Sviták s Ramsem přesvědčili všechny, kdo pomýšleli na případné zdramatizování zápasu o opaku. Do poslední třetiny zápasu jsme tak vstupovali za stavu 22:14 stále s pohodlným náskokem.
Pak Petržala navíc zavřel branku a během následujících dvanácti minut dovolil skórovat jen Kahánkovi a Gřesovi. Ani střelci Dukly se ovšem přiliš nečinili, přesto Kotrč, Kastner a Mráz zařídili navýšení náskoku o další gól. V 51. minutě byl tedy stav zápasu 25:16.
Jiří Gřes, který spolu s Rečkem a Hojníkem dnes zatížil brankové konto Dukly nejvíce, snížil na 25:17, ale Radek Mráz obratem odpověděl. V brance se dařilo Suchému a Petružela s Mrázem posunuli náš náskok už na více než deset branek (54. minuta – 28:17). Nejlepší střelec hostí – sedmibrankový Adam Reček – sice korigoval na 28:18, ale Kamil Piskač dvěma góly navýšil na 30:18 (57. minuta). Třicátý gól dokonce dokázal vstítit v oslabení, které jsme hráli při trestu Kotrče. Vzápětí obdržel 2 minuty i Jan Syřínek a tak nás čekala hra čtyř proti šesti. Jenže Suchý Kopřivnici příliš nedovolil. Ani dvojnásobnou početní výhodu nedokázali hosté zužitkovat. Na branku Hojníka totiž odpověděl Petružela, který uzavřel své první extraligové vystoupení v bravách Dukly na pěkných pěti brankách.
Poslední minuta sice patřila Rečkovi s Měchýřem, ale na jednoznačném vítězství Dukly se nezměnilo vůbec nic. Utkání s papírově horším soupeřem jsme dle očekávání zvládli a přisali jsme si zaslouženou výhru 31:21.