Tentokrát jsme na rozhovor pozvali nejzkušenějšího hráče našeho týmu – pivota Kamila Piskače. Kamil začínal s házenou v Mostě. Pak prošel Lovosicemi, Brnem, Plzní i Duklou, aby si ho vyhlédl německý Coburg i národní tým ČR s nímž obsadil mimo jiné 10. místo na mistrovství světa. Z Německa se pak Kamil do Dukly vrátil a stále potvrzuje, že na postu pivota nemá v extralize konkurenci. To vnímají i noví trenéři národního týmu, kteří jej nominovali jako náhradníka pro kvalifikaci o EURO 2014 v Dánsku. Kromě tématu reprezentace jsme s Kamilem samozřejmě probrali i letošní vyrovnanou extraligu, postavení Dukly v tabulce a její ambice. Prostor dostaly i mostecké házenkářky a jejich úspěchy v pohárové Evropě nebo sychravé podzimní počasí.

Po devíti kolech jste se ztrátou jednoho bodu na první trojici na čtvrtém místě. Jak dosavadní výsledky Dukly hodnotíš?
Určitě by to mohlo být lepší. Ale od začátku sezóny máme zraněné kluky ze základní šestky, takže to není jednoduché. Myslím, že můžeme být s momentálním umístěním zatím spokojení, čeká nás ještě spousta zápasů a každý bod pro nás bude zlatý.

Jak moc zbytek týmu ovlivnila početná dlouhodobá zranění. Mimo hru je Krupa, Lehocký, Tesař nebo Bělohlav…
Měl jsem z toho trochu strach, jestli nás to nepoloží, ale mladší kluky to nijak neovlivnilo. Spíš si myslím, že mají teď mnohem vetší šanci, ukázat co v nich je. Zatím to zvládají dobře.

Došlo vzhledem k početné marodce ke snížení cílů, nebo je Dukla stále připravená brát jen nejvyšší příčky?
Nic se nezměnilo, i když máme velkou marodku. Dukla chce pořád hrát o ty nejvyšší příčky.

Do sestavy se zapracovávají další mladíci, tentokrát například Jan Petružela. Jak se podle Tebe uvedl ve svém prvním ligovém utkání za Duklu?
Musím říct, že se zapracoval velmi dobře, už na tréninku ukazoval, že má na to hrát extraligu a v sobotním zápase to jenom potvrdil. Hlavně jeho rychlé brejky nám mohou velmi pomoci. Určitě je pro nás posilou.

Ligu vede Brno, které loni bojovalo ve skupině o sestup, mistrovské Zubří je osmé. Celkem 8 týmů reálně usiluje o postup do první šestice. Čekal jsi takový průběh? Vyrovnává se liga, nebo je to jen náhoda?
Tento průběh jsem čekal. Týmy Karviné i Zubří oslabily, naopak Brno s Plzní posílilo. Jičín a Lovosice hrají velmi dobře a i Přerov může překvapit, dokázal to o víkendu s Hranicemi. Liga se určitě vyrovnala a bude to mnohem větší boj, než v minulých letech, kdy se o titul praly pouze tři týmy.

Teď vás čeká volný los a pak do vánoc těžká série Zubří, Hranice, Jičín, Frýdek-Místek a Plzeň. Bude se chleba lámat už teď, nebo až v nadstavbě?
Víme, že nás čeká velmi těžká série zápasů. Chceme co nejvíc bodovat, abychom se udrželi se špičkou ligy. Pak budeme mít klid a budeme se moci připravit na nadstavbu.

V Českém poháru jste postoupili mezi 16 nejlepších. Koho by sis přál jako soupeře pro další kolo nejvíc, koho nejméně a proč?
Přál bych si Chodov a nechtěl bych Karvinou. Chodov totiž máme přímo v Praze, takže bychom nemuseli nikam dojíždět. Navíc je to pro nás velmi hratelný soupeř. Karviná je naopak poměrně daleko a je to kvalitní soupeř. Měli bychom s nimi velké problémy.

Jak moc jsi spokojený se svými výkony a souhrou v týmu, co by se ještě dalo zlepšit, co naopak klape na 100%?
Musím se přiznat, že sám se sebou nejsem spokojený nikdy 🙂 Vím, že se to dá vždycky udělat ještě líp. Tohle ovšem musí posoudit spíš trenér. Souhra nám trošku vázla, jak se nám zranili někteří hráči, ale už to vypadá zápas od zápasu lépe a lépe. Zlepšili jsme hru v útoku a obrana začíná taky pracovat, jak bychom si představovali.

Český pohár, extraliga a případně i reprezentace. Zápasová zátěž je veliká. Jak se s únavou vyrovnáváš Ty a jak Tvoji spoluhráči?
Jsem na to už za ty roky zvyklý, takže mi to nedělá žádné problémy. Důležitá je pravidelná rehabilitace, po tréninku strečink, aby se tělo dostatečně zregenerovalo. Ostatní kluci to zvládají zatím také dobře.

Sleduješ i výsledky mládežnických týmů a B-týmu, nebo se soustředíš jen na extraligu?
Sleduju výsledky jak B-týmu, tak dorostenců. Zajímá mě, jak si kluci vedou.

Protože jsi nyní pro zápasy s Černou Horou a Izraelem byl nominován jako náhradník, je možné, že do kvalifikace o EURO ještě zasáhneš. Co říkáš na poslední dva výsledky národního týmu?
Možné to určitě je, jsem náhradník, takže můžou kdykoliv zavolat. Jsem tak kdykoliv připravený nastoupit za národní tým, s tím nemám problém. S Izraelem to byla povinnost vyhrát a taky to tak trochu vypadalo. Dělali jsme příliš technických chyb, možná jsme je trochu podcenili. Černá Hora se po zápase s Německem ukázala jako největší kandidát na postup ze skupiny,takže jsem se bál, jak tam kluci dopadnou. Hráli moc dobře a měli na to přivézt si domů alespoň bod za remízu.Zatím to tedy vypadá, že budeme bojovat s Německem o postup.

Jsi v kontaktu s ostatními reprezentanty? Víš, čím národní tým žije?
S dvěma spoluhráči jsem v kontaktu, takže vím, co se v týmu děje.  Asi nejvíc teď žijí změnou trenérů.

Jak onu změnu trenérů hodnotíš. Znáš se s pány Habrem a Hudečkem?
Byla to reakce na neúspěch na Evropě a hlavně v kvalifikaci s Ruskem, kde jsme to nezvládli. Já osobně na trenéra Liptáka nemůžu říct jediné špatné slovo. Byl to velmi dobrý trenér. S trenérem Habrem se znám velmi dobře. Jaroslava Hudečka znám jen z ligy.

Sychravý podzim přišel i do Česka, jak se profesionální házenkáři chrání před chřipkou a dalšími nemocemi?
Dostali jsme nějaké přípravky na posílení imunity. Jinak ovšem fungujeme asi jako každý jiný. Hodně vitamínů, teple se oblékat. Hlavně to počasí nepodcenit. Zatím nemáme nikoho nemocného, tak to asi kluci dodržují :-))

Pocházíš z Mostecka, zajdeš se někdy podívat na tamní házenkářky? Teď se jim daří v evropských pohárech, fandíš jim?
Když mám čas a cestu do Mostu rád se na mostecké házenkářky zajdu podívat. Mám tam spoustu známých, tak je vždycky rád vidím. Holkám určitě moc fandím a jsem překvapený, jak se jim v pohárech i v lize daří. Je to super, že je v Mostě zase kvalitní házená.

Jak využíváš v těchto dnech svůj volný čas? Setkáváte se se spoluhráči i mimo tréninky a zápasy, nebo je radši každý ve svém volnu sám?
Využívám ho buď k regeneraci, nebo jdu do kina, za kamarády. Podle nálady. Po tréninku jedeme většinou všichni domů, hlavně teď když už začíná být zima, tak se nám moc nechce ještě někam jít. Ale po zápase si na chvilku sedneme a pokecáme. Jednou za čas navíc jdeme všichni na společnou večeři a někam do společnosti.