Dnes pokračujeme druhým článkem ze seriálu Dukelská historie. Tentokrát se přesouváme do roku 1961, ve kterém se odehrálo více důležitých momentů nejen pro Duklu Praha ale také pro Československou házenou vůbec.

Jak již bylo naznačeno v předchozím odstavci, rok 1961 byl významným z hlediska Československé házené jako takové. Nesl se totiž ve znamení mistrovství světa. V kvalifikační části šampionátu se národnímu výběru podařilo přesvědčivě udolat Polsko 22:10, což znamenalo postup na MS v NSR. V národním týmu nechybělo ani šest borců z Dukly Praha. Všechny z nich si můžete prohlédnout na níže uvedeném obrázku.

hraci-ms

Mužstvo si před samotným šampionátem prošlo tvrdou lehkoatletickou prověrkou v Třeboni, několika mezistátními přípravnými zápasy (včetně “přáteláků” s Duklou Praha) a vše zakončilo přípravou v pražském prostředí. Jak uvádí klubová kronika, “na 4. ročním MS v házené můžu odjížděl celek s bohatým technickým a taktickým rejstříkem, jehož základem byl dobrý kolektiv.” A hned první utkání dalo tomuto tvrzení za pravdu! Československo porazilo Japonsko na svou dobu rekordním poměrem 38:10 a po vítězství nad rumunskem 12:8 (3:3) si zajistilo vítězství ve skupině. Dalšími vítězi svých skupin se stali obhájci titulu ze Švédska, Němci a také Dánové. Postoupili jsme do semifinálové skupiny. První zápas se našim reprezentantům ještě příliš nevyvedl, když jsme ztratili první bod na turnaji po remíze 15:15. Dále se nám však podařilo drtivým rozdílem předčit Francii 25:6 a rozhodnout o postupujícím do finále tak měl poslední zápas s úřadujícími mistry ze Švédska. Jak utkání skončilo, dokumentuje zápis berlínského listu “Tagesspiel”: “Team- work od A do Z. Něco takového jsme ještě nikdy nezažili. Takovou bleskovou, každé situaci se přizpůsobující výměnu hráčů. Všichni hráli daleko švédštěji, než to kdy Švédové sami ve svých nejlepších dobách dokázali”. Naši reprezentanti si tak po výhře 15:10 (10:5), zajistili postup do finálového střetnutí, ve kterém se opět měli utkat s výběrem Rumunů. Střetnutí ve Westfalenhalle, které sledovalo 12 000 diváků, bylo nervydrásajícím dramatem. Oba dva poločasy skončily nerozhodným výsledkem (4:4, 7:7). Rohnodnout tak muselo prodloužení. Po prvních pěti minutách branka nepadla a zápas tak vrcholil druhou částí prodloužení. Tuto část zápasu se však bohužel Rumunům podařilo ovládnout 2:1 a po celkovém vítězství 9:8 tak československému výběru přisoudili stříbrné medaile.

“Zdržovací” taktiků Rumunů tak slavila úspěch a i když národ žil v očekávání zlatých medailí a byl prohrou ve finálovém střetnutí poněkud rozčarován, zisk druhého nejcennějšího kovu můžeme především dnes hodnotit jako obrovský úspěch.

Konečné pořadí turnaje: 1. Rumunsko, 2. ČSSR, 3. Švédsko, 4. Německo, 5. Dánsko, 6. Island, 7. Norsko, 8. Francie

A jak se vedlo dukelským reprezentantům? Odpovědí budiž níže uvedená tabulka. Rada se stal s 24ti brankami nejlepším střelcem celého mistrovství!

strelci-ms

Po skončení čtvrtého mistrovství světa o sedmi hráčích se reprezentanti navrátili do svých klubů, kde pokračovali ve svých celoročních povinnostech. Po předchozím ročníku, kdy se ze zisku titulu premiérově radoval celek TJ Gottwaldov, se po podzimní části nového ročníku Dukla opět navrátila do čela ligové tabulky. Hned za pražským celkem se usídlily týmy Spartaku Plzeň, slovenského Tatranu Prešov a pražského Stalingradu. Jak vypovídá obrázek z kroniky, o hrdý titul mistra ČSSR se měli v jarní části utkat 4 kohouti.

4kohouti

Již úvodní utkání jarní ligové části mělo skvělý průběh, když se nám v derby proti Stalingradu podařilo zvítězit 17:10. Na konci března však přišlo na řadu utkání daleko obtížnější. Utkali jsme se v přímém souboji o mistrovský titul se Spartakem Plzeň. Vítězství v tomto utkání by znamenalo pravděpodobně potvrzení návratu na ligový trůn, prohra naopak vyrovnání čela celé soutěže. I přes enormní snahu Víchy v bráně a pětibrankového Spáčila se před 4 tisíci diváků Dukle zvítězit nepodařilo. Podlehla Spartaku 17:16 (7:8) a umožnila svému největšímu konkurentovi, aby se dotáhl na dostřel 2 bodů.

Za zmínku z tohoto památného zápasu stojí např. “dokonalá zalamovačka” Dudy, která skončila nádhernou brankou.

duda

Ve zbytku soutěžního ročníku si již však pražský celek počínal naprosto suveréně. Zvítězil ve všech zbylých utkáních, ve kterých svůj um předváděli také např. Trojantrojan

či Konrád

konrad

Celý tým mistra ČSSR pro rok 1961 si můžete prohlédnout níže.
Stojící zleva: Kotlán, Zenkovič, Rada, Jandl, Vícha, Svitá k, Konrád, Trojan
Ve dřepu zleva: Spáčil, Jílek, Havlík, Mareš, Kudrnáš, Skopal

tym-dukla

Rok 1961 přinesl také 2 jubilejní zápisy do statistik Dukly Praha. Prvním příslušníkem družstva, který v Dukle působil od roku 1953, byl Jiří Vícha. Ten odehrál během soutěžního ročníku 1961/62 své 400. utkání v barvách pražského celku. Stal se zasloužilým mistrem sportu a za svůj příspěvek házenkářskému řemeslu dostal upomínkový dar.

vicha-oceneni

Druhým jubilantem byl kapitán družstva Oldřich Spáčil, který byl příslušníkem odboru od roku 1951. Dne 19.11.1961 sehrál v barvách Dukly své 500. utkání (v prvním kole PEMZ proti Slask Wroclavi) a stal se tak prvním dukelským “pětistovkařem”.

spacil-oceneni

Pro druhý díl “Dukelské historie” je to vše. Samozřejmě se můžete těšit na dalšího pokračování našeho historického seriálu, ve které bude náš příběh pokračovat.