HC Dukla Praha – Gumárny Zubří

24. listopadu 2012, 16:30 hod. hala VG Ruzyně

Po čtrnáctidenní herní pauze způsobené tím, že jsme v desátém kole měli volný los, se mohou fanoušci i hráči těšit na další extraligové vystoupení Dukly. Tentokrát půjde o opravdový šlágr, protože se utkají dva nejlepší týmy minulé sezony. Úřadujícího mistra ze Zubří vyzveme již v sobotu 24. listopadu od 16:30 hodin v hale na Ruzyni. Okolo termínu utkání nebylo ještě koncem minulého týdne jasno. Původně jsme totiž měli nastoupit k zápasu se Zubřím až v neděli v 10:30 hodin a navíc před televizními kamerami. Ale právě změny v programu České televize, která se nakonec rozhodla vysílat v přímém přenosu duel Brna s Hranicemi, zapříčinily, že se mnohými očekávané měření sil Dukly a Zubří odehraje v našem tradičním domácím hracím čase.

I když pomineme zdravou rivalitu obou klubů, můžeme očekávat vypjaté střetnutí. Extraliga je totiž letos zatím neskutečně vyrovnaná. Osmička týmů se přetahuje o každý bod, který by mohl být jazýčkem na vahách při rozhodování o šestici, která se na jaře popere o titul. Po desátém ligovém kole je mezi druhým KP Brno (12 bodů) a osmým Zubřím rozdíl pouhopouhých dvou bodů. Extraligu vedou nově Lovosice (14 bodů), Dukla je s jedenáctibodovým ziskem pátá.
Náš sobotní soupeř zaznamenal po mistrovské sezoně poměrně výrazné obměny jak v kádru, tak v realizačním týmu. Tým opustil hlavní trenér Jiří Mika, kterého mnozí znali i z reprezentační lavičky. Nahradil ho Jiří Mičola, jehož asistentem je Aleš Kořínek.
Odchody na hráčské straně způsobily, že se šampionovi extraligového ročníku 2011/2012 zcela rozpadla základní osa týmu. Syn bývalého trenéra Ondřej Mika zamířil do nižších francouzské soutěže. Jeho novým klubem se stalo Ajaccio. Peripetie nejlepšího střelce Zubří a druhého nejlepšího střelce celé loňské extraligy (182 branek) Martina Stržínka, které provázely jeho přestup ze Zubří do Hranic asi sledoval každý házenkářský fanoušek, zatímco Milanovi Malinovi, valašské brankářské opoře, přál přestup do francouzského Tremblay asi každý. Tým opustil i Jozef Hanták, který zamířil do Polska (Przemysl). Největší přestupovou bombou extraligy za posledních několik let však dozajista byl novoveselský Michal Kasal. Toho si v Zubří vyhlédla slavná Barcelona a 209 cm vysoká spojka ta má ty nejlepší podmínky pro zářnou kariéru ve vrcholové světové házené.
Branku Zubří tedy spolu s Petrem Orságem hájí Jakub Koleček, v poli zase exceluje zatím nejlepší střelec letošního ročníku Tipgames extraligy Miroslav Jurka (77 branek). Ani jména jako Tomáš Bechný, Štěpán Randýsek nebo Svatopluk Pernica nejsou fanouškům Dukly neznámá. Před sezonou se k týmu navíc připojili Vítězslav Večeřa z KP Brno a Boris Aspridis z KH Kopřivnice. Kádr byl také doplněn o odchovance vyhlášené zuberské líhně talentů.
Loňský mistr je zatím týmem dvou tváří. Na hřištích soupeřů (Plzeň, Karviná, Jičín) nedokázali Valaši zatím ani jednou bodovat, zatímco doma byli až na prohru s Lovosicemi stoprocentní. Naposledy dokázali porazit Brno 33:27 a sesadili jej tak z průběžného prvního místa v tabulce.
Na Dukle panuje poměrně dobrá nálada. I přes větší počet zraněných, mezi které se se zraněním achillovky stále řadí také Štěpán Krupa, který do Prahy přišel právě z Valašska, se nám daří držet v kontaktu s největšími konkurenty v boji o postup do elitní šestice. V 10. kole jsme navíc měli volný los, a tak bylo dost času na doléčení různých drobných šrámů a hlavně na poctivou tréninkovou přípravu. Opory jako Tomáš Petržala v brance či Radek Mráz (zatím 37 branek) a  Milan Kotrč (54 branek), který byl nedávno vyhlášen armádním házenkářem roku, tak budou připraveny podat výkon na hranici svých možností. I další svěřenci trenéra Pauzy udělají všechno pro to, aby body v sobotu zůstaly doma a Dukla mohla i nadále pomýšlet na medailové pozice. V tak vyrovnané tabulce je totiž každý bodový zisk velice cenný.
Sobotní duel slibuje především kvalitní a bojovnou házenou plnou osobních soubojů, agresivní obrany a rychlých přechodů do protiútoku. I atmosféru lze čekat slušnou, fanoušci Zubří jsou totiž známí tím, že do Prahy pravidelně jezdí na házenou podpořit svůj tým.
Pokud u toho chcete být i vy, ať už přímo v hale nebo prostřednictvím přímého přenosu internetové televize Tvcom.cz, vyhraďte si čas v sobotu 24. listopadu od 16:30 hodin. Zápas úřadujícího vicemistra s mistrem HC Dukla Praha – HC Gumárny Zubří bude totiž určitě stát za zhlédnutí.

vs
11.12.2021
Score: 30 - 24