HC Dukla Praha – Gumárny Zubří

24. listopadu 2012, 16:30 hod. hala VG Ruzyně

Po čtrnáctidenní herní pauze způsobené tím, že jsme v desátém kole měli volný los, se mohou fanoušci i hráči těšit na další extraligové vystoupení Dukly. Tentokrát půjde o opravdový šlágr, protože se utkají dva nejlepší týmy minulé sezony. Úřadujícího mistra ze Zubří vyzveme již v sobotu 24. listopadu od 16:30 hodin v hale na Ruzyni. Okolo termínu utkání nebylo ještě koncem minulého týdne jasno. Původně jsme totiž měli nastoupit k zápasu se Zubřím až v neděli v 10:30 hodin a navíc před televizními kamerami. Ale právě změny v programu České televize, která se nakonec rozhodla vysílat v přímém přenosu duel Brna s Hranicemi, zapříčinily, že se mnohými očekávané měření sil Dukly a Zubří odehraje v našem tradičním domácím hracím čase.

I když pomineme zdravou rivalitu obou klubů, můžeme očekávat vypjaté střetnutí. Extraliga je totiž letos zatím neskutečně vyrovnaná. Osmička týmů se přetahuje o každý bod, který by mohl být jazýčkem na vahách při rozhodování o šestici, která se na jaře popere o titul. Po desátém ligovém kole je mezi druhým KP Brno (12 bodů) a osmým Zubřím rozdíl pouhopouhých dvou bodů. Extraligu vedou nově Lovosice (14 bodů), Dukla je s jedenáctibodovým ziskem pátá.
Náš sobotní soupeř zaznamenal po mistrovské sezoně poměrně výrazné obměny jak v kádru, tak v realizačním týmu. Tým opustil hlavní trenér Jiří Mika, kterého mnozí znali i z reprezentační lavičky. Nahradil ho Jiří Mičola, jehož asistentem je Aleš Kořínek.
Odchody na hráčské straně způsobily, že se šampionovi extraligového ročníku 2011/2012 zcela rozpadla základní osa týmu. Syn bývalého trenéra Ondřej Mika zamířil do nižších francouzské soutěže. Jeho novým klubem se stalo Ajaccio. Peripetie nejlepšího střelce Zubří a druhého nejlepšího střelce celé loňské extraligy (182 branek) Martina Stržínka, které provázely jeho přestup ze Zubří do Hranic asi sledoval každý házenkářský fanoušek, zatímco Milanovi Malinovi, valašské brankářské opoře, přál přestup do francouzského Tremblay asi každý. Tým opustil i Jozef Hanták, který zamířil do Polska (Przemysl). Největší přestupovou bombou extraligy za posledních několik let však dozajista byl novoveselský Michal Kasal. Toho si v Zubří vyhlédla slavná Barcelona a 209 cm vysoká spojka ta má ty nejlepší podmínky pro zářnou kariéru ve vrcholové světové házené.
Branku Zubří tedy spolu s Petrem Orságem hájí Jakub Koleček, v poli zase exceluje zatím nejlepší střelec letošního ročníku Tipgames extraligy Miroslav Jurka (77 branek). Ani jména jako Tomáš Bechný, Štěpán Randýsek nebo Svatopluk Pernica nejsou fanouškům Dukly neznámá. Před sezonou se k týmu navíc připojili Vítězslav Večeřa z KP Brno a Boris Aspridis z KH Kopřivnice. Kádr byl také doplněn o odchovance vyhlášené zuberské líhně talentů.
Loňský mistr je zatím týmem dvou tváří. Na hřištích soupeřů (Plzeň, Karviná, Jičín) nedokázali Valaši zatím ani jednou bodovat, zatímco doma byli až na prohru s Lovosicemi stoprocentní. Naposledy dokázali porazit Brno 33:27 a sesadili jej tak z průběžného prvního místa v tabulce.
Na Dukle panuje poměrně dobrá nálada. I přes větší počet zraněných, mezi které se se zraněním achillovky stále řadí také Štěpán Krupa, který do Prahy přišel právě z Valašska, se nám daří držet v kontaktu s největšími konkurenty v boji o postup do elitní šestice. V 10. kole jsme navíc měli volný los, a tak bylo dost času na doléčení různých drobných šrámů a hlavně na poctivou tréninkovou přípravu. Opory jako Tomáš Petržala v brance či Radek Mráz (zatím 37 branek) a  Milan Kotrč (54 branek), který byl nedávno vyhlášen armádním házenkářem roku, tak budou připraveny podat výkon na hranici svých možností. I další svěřenci trenéra Pauzy udělají všechno pro to, aby body v sobotu zůstaly doma a Dukla mohla i nadále pomýšlet na medailové pozice. V tak vyrovnané tabulce je totiž každý bodový zisk velice cenný.
Sobotní duel slibuje především kvalitní a bojovnou házenou plnou osobních soubojů, agresivní obrany a rychlých přechodů do protiútoku. I atmosféru lze čekat slušnou, fanoušci Zubří jsou totiž známí tím, že do Prahy pravidelně jezdí na házenou podpořit svůj tým.
Pokud u toho chcete být i vy, ať už přímo v hale nebo prostřednictvím přímého přenosu internetové televize Tvcom.cz, vyhraďte si čas v sobotu 24. listopadu od 16:30 hodin. Zápas úřadujícího vicemistra s mistrem HC Dukla Praha – HC Gumárny Zubří bude totiž určitě stát za zhlédnutí.

vs
24.11.2012
Score: 28 - 22

Match Report

První poločas zápasu se Zubřím byl jako z říše snů. Mnozí přiznivci házené marně pátrali v paměti, zda tam nenajdou něco podobného tomu, co se odehrálo na Ruzyni.
Zápas začal úspěšným zákrokem Tomáše Petržaly. Náš kapitán pak okmažitě založil rychlý protiútok, který proměnil Kastner. Diváci po chvíli zažili deja vu, jen s tím rozdílem, že se z rychlého brejku po zákroku našeho brankáře trefil Kotrč. Když ve třetí minutě zvyšoval na 3:0 Vojta Šik a vzápětí po dalším zásahu Petržaly pečetil na 4:0 svou druhou bankou Kastner, bylo jasné, že do utkání s úřadujícím mistrem jsme vstoupili velmi dobře. Jenže čtyřgólové vedení bylo jen drobnou pozvánkou na to, co se mělo odehrát v následujících minutách.
Nejdřív jsme ale hráli poprvé v oslabení, když byl v 5. minutě vyloučen Kamil Piskač. Jenže Zubří přesilovku nevyužilo a k vidění byly jen technické chyby na obou starnách. Po vyrovnání sil na hřišti se stihl trefit Šůstek (5:0). To už se psala 7. minuta bez vstřelené branky na straně hostí, kteří na nepříznivý vývoj reagovali time-outem. Ten jim ale ani v nejmenším nepomohl, i když se při vyloučení Šika jejich šance na skórování o něco zvýšila. Jenže famózní Petržala úřadoval i v oslabení a když se k jeho výkonu přidala krásná akce po ose Šůstek – Mráz – Sviták, bylo to už 6:0. Bezmocného Petra Orsága v brance Zubří už při vyrovnaném počtu hráčů prostřelili ještě Šůstek a dvakrát Kastner. Ten pak při první přesilovce Dukly za vyloučení Randýska přidal už svůj pátý gól v tomto utkání a zarovnal tak skóre na neuvěřitelných 10:0. Psala se 14. minuta a kdo čekal vyrovnaný souboj dvou nejlepších týmů loňského ročníku extraligy, nestačil se divit. Pod neuveřitelnou první čtvrtinu zápasu se podepsal jak Tomáš Petržala v brance sbírající jeden zákrok za druhým, tak výborně fungující obrana, na které se rozbíjely zoufalé pokusy soupeře o útok. První úspěch Zubří zaznamenalo až díky šťasnému odrazu míče, který Tomášovi Bechnému přistál v ruce, když byl předtím zblokovaný Kamilem Piskačem a nešťastně sražený Davidem Šůstkem. Až v 17. minutě se tedy dokázali hosté poprvé prosadit! Ani v dalším průběhu první půle se obraz hry příliš nezměnil. Trochu se sice rozstřílel Vyjídák a jeden gól přidal i Jurka, ale i když Petr Orság v krátkém sledu zlikvidoval dva rychlé útoky Jakuba Kastnera (24. minuta – 12:5), na víc než pět poločasových branek to Zubří nestačilo. Za Duklu se navíc trefili Šůstek, Konšel, Šik, Piskač a Kotrč, a tak se spanilá jízda Dukly prvním poločasem zastavila na skóre 15:5. Jestliže hráči v poli dokázali vstřelit 15 branek, tak přesně stejný počet zákroků zaznamenal Tomáš Petržala v brance. Úctyhodný výkon!
Na začátku druhého dějství jsme dohrávali přesilovku, což dokázal využít Matěj Konšel. Tomu ostatně patřily i další minuty. Hravě dokázal nahradit drobný výpadek Milana Kotrče, kterému zlikvidoval sedmimetrový hod Petr Orság. Na začátku poslední čtvrtiny zápasu byl Konšel stále jediným střelcem Dukly ve druhém poločase. Mezi 36. minutou, kdy skóroval ve druhé třicetiminutovce už počtvrté (jeho celkově pátý gól v utkání) a 44. minutou, kdy dával Piskač na 20:12 jsme totiž nedokázali vstřelit gól. Orság totiž chytil Kotrčovi další sedmičku a při dvouminuotvém vyloučení Jakuba Kerna jsme zase trefovali jen tyče soupeřovy branky. Zubří toho ale nedokázalo přiliš využít. Jeho silnější chvilka přišla až při hře 6 na 6. Šlachta s Jurkou nejprve snížili na 21:14, na což Pavel Pauza odpověděl time-outem. Po něm se ale znovu ukázal brankář hostí, který kryl dvě naše střely za sebou. Deset minut před koncem tak mohl Třeštík snížit na 21:15. To už byl v naší brance Daniel Rangl, který k utkání nastoupil i přes zlomeninu nosu, kterou si tři dny před zápasem přivodil na tréninku.
Pokud hosté v tu chvíli přemýšeli nad senzačím obratem v zápase, který si nechali v prvním poločase tak snadno utéct, musel je výrazně zklamat gól Martina Lehockého, jenž se po velmi dlouhé přestávce způsobené zraněním vrátil do sestavy. Dan Rangl přesným zákrokem a Vojta Šik neméně přesnou střelou pak v 52. minutě rázně odmítli jakékoli pochybnosti o vítězi utkání (23:16). Milan Kotrč o chvíli později na brankovišti fauloval Marka Třeštíka a byl za to vyloučen. Následnou sedmičku ale Jurkovi chytil Rangl a i když ještě před vypršením Kotrčova trestu dostal 2 minuty také Sviták a Zubří dokázalo Jurkou a Šustáčkem snížit na 24:18, žádné drama nenásledovalo. Naopak se poměrně záhy vyrovnaly síly na hřišti. Vyloučen byl Bechný a sedmimetrový hod bezpečně proměnil Radek Mráz. Ještě jeden gól přidal Šůstek a tak v 56. minutě hlídala Dukla náskok 26:18. Zubří velmi rychle do 58. minuty stihlo čtyřmi góly zkorigovat na 26:22 (2x se trefil Randýsek), ale to už bylo jasné, že na senzaci v podobě vyrovnání je příliš pozdě. Poslední slovo naopak měli Kamil Piskač a Jakub Sviták, a tak jsme si hlavně díky obrovskému náskoku z prvního poločasu pohlídali poměrně vysoké vítězství nad Zubřím v poměru 28:22.