HC Dukla Praha – TJ Cement Hranice 19:15 (8:9)

Ve 12. kole Tipgames extraligy byly na programu první odvety. Začala jím totiž druhá polovina základní části a týmy se tak postupně střetnou mezi sebou i podruhé. Jen si vymění pořadatelství.
Duklu čekaly ambiciózní Hranice, které nejenže byly v tabulce o bod před námi, ale přijely s vědomím, že nás v prvním kole porazily 30:29. Teď měly navíc v sestavě druhého nejlepšího střelce Martina Stržínka, jenž v úvodu sezony nenastupoval kvůli tahanicím Hranic se Zubřím. Moravanům naopak chyběl zraněný Galus a potrestaný Brož. V sestavě Dukly nechyběla spolehlivá opora v podobě Tomáše Petržaly. Ten minulý týden nedovolil přes 16. minut Zubří jedinou branku. Trenér Pauza mohl počítat i s uzdraveným Lehockým. Na pomyslný seznam zraněných okupovaný Krupou, Bělohlavem a Tesařem nedávno přibyli i dva leváci – Petr Rams a Jan Syřínek. Házenkářští fanoušci tak mohli očekávat vyrovnaný souboj.
Průběh provního poločasu tyto předpoklady potvrdil. Zpočátku si ani jeden tým nedokázal vybudovat více než dvoubrankový náskok. Za delší konec ovšem většinu poločasu tahaly Hranice. Výborní byli oba brankáři. Kučerka dokonce zlikvidoval Dukle tři sedmičky v řadě. Ve 26. minutě se podařilo hostům odskočit na 6:9 a s Duklou to nevypadalo dobře. Ale povedený závěr poločasu znamenal korekci na 8:9.
Ve druhé půli se na hřišti pořádně jiskřilo. Celkový počet vyloučených v tomto zápase dosáhl dvaceti, k vidění byly i dvě červené karty (Šůstek a Stržníkek – oba za 3×2 minuty). Dukla také zpřesnila hru, zpevnila obranu a našla úspěšného exekutora sedmimetrových hodů. Této role se dobře zhostil mladík Petružela, který všechny tři svoje sedmičky proměnil. V dobrém světle se ukázali také Matěj Konšel, Vojta Šik, Kamil Piskač nebo David Šůstek. Střelecky se nejvíce dařilo Kubovi Kastnerovi (5 branek). Rozhodujícím úsekem utkání se nakonec ukázal být ten mezi 36. a 39. minutou, kdy jsme z 10:10 odskočili a 14:10. Udržet náskok pomáhaly kromě přesné střelby také zákroky gólmana Petržaly, který byl opět v dobré formě. Úspěšných zásahů měl nakonec dohromady 18.
Z hráčů bylo vidět odhodlání, nasazení a touha po vítězství. Za to byli také odměněni výhrou 19:15 a postupem na průběžné první místo tabulky. Z toho nás ovšem rychle sesadila Plzeň, která o několik hodin později bez problémů zvítězila v Přerově a o jeden bod nás přeskočila. I tak ale díky třetí výhře v řadě zůstáváme na druhé příčce o bod před Lovosicemi, které měly v tomto kole volný los a v příštím (třináctém) kole pojedeme do Jičína bojovat o setrvání na medailových pozicích.

Milan Kotrč mladší zápas s Hranicemi okomentoval slovy: „V prvním poločase se nám nedařilo prosadit se, ve druhé půli jsme ale zlepšili obranu a z toho plynula i větší úspěšnost v útoku. Jsme opravdu rádi, že jsme získali důležité dva body.“

vs
1.12.2012
Score: 19 - 15

Match Report

Utkání s Hranicemi začalo zákrokem Tomáše Petržaly, který vychytal Magrlu. Prvním střelcem sobotního odpoledne se tak na Ruzyni stal Milan Kotrč, který hned v první minutě otevřel skóre. Hosté se poprvé trefili ze sedmimetrového hodu  hned vzápětí. Na 1:1 vyrovnával právě Magrla. Po neúspěšném útoku Dukly se ke slovu dostal opět náš brankář, který pokryl Stržínkův pokus a okamžitě vyslal do rychlého protiútoku Jakuba Kastnera. Přihrávka však byla příliš dlouhá, a tak se do vedení dostali hosté. Nejdřív Rachač a po něm i Magrla zařídili Moravanům vedení 1:3 (6. minuta).
Jenže pak zaúřadoval Vojta Šik. Nejprve sám prostřelil Kučerku a když jsme po dalším Petržalově zákroku šli do útoku, našel svojí přihrávkou dobře postaveného Kamila Piskače, který neměl problém z pivota vyrovnat na 3:3 (8. minuta). O chvíli později jsme měli možnost zahrávat také první sedmimetrový hod. Proti Kučerkovi se postavil Radek Mráz, ale zkušený brankář jeho střelu vystihl. Magrla tak měl možnost již svým třetím gólem poslat Hranice do vedení 3:4. V krátkém sledu pak v obraně viděli žlutou kartu hned tři naši hráči. Jako první ji obdržel Vojta Šik. Stržínek se následně snažil přidat další branku ale znovu si vylámal zuby na Petržalovi. Ten navíc založil rychlý protiútok, z něhož se Jakub Kastner nemýlil. Ve 12. minutě tak bylo opět vyrovnáno (4:4). Právě Kastner pak viděl další žlutou kartu a když se „zažlutil“ také Sviták, měly i Hanice výhodu sedmimetrového hodu. Jenže výborný Petržala napodobil Kučerku a nedal Magrlovi šanci.
Ve 13. minutě přišel první dvouminutový trest. Jinak velmi dobře bránící Šůstek fauloval, a tak nás čekalo oslabení. Přesilovku využil Šíra a když jsme v útoku ztratili míč, přidal další zásah do naší sítě Stržínek. (15. minuta – 4:6).
Matěj Konšel pak vyslal dělovku, za kterou se Kučerka jen ohlédl. Střela sice nakonec skončila pouze na tyči, ale odražený míč sebral Kamil Piskač a snížil na 5:6. Na druhé straně zaznamenal svůj jediný úspěch v zápase Rachač a udržel tak dvoubrankové vedení Hranic (17. minuta – 5:7). Skóre se pak delší dobu nezměnilo. I když byl v 21. minutě vyloučen na dvě minuty Stržínek, nedokázali jsme přesilovku využít. Sedmimetrový hod Milana Kotrče s pomocí tyče totiž zastavil Kučerka. Kotrč potom z křídla ještě nastřelil tyč. Když se tedy ve 23. minutě trefil opět Magrla a zvýšil už na 5:8, musel Pavel Pauza reagovat time-outem. Po něm jsme sice ztratili míč, ale to samé potkalo naštěstí i Hranice a Jakub Kastner z rychlého útoku korigoval na 6:8. Na odpověď z ruky Marka Tůmy ovšem nebylo nutné čekat dlouho, a tak i čtyři minuty před koncem první půle stále platila tříbranková ztráta Dukly. A bylo to ještě horší. Kastner sice nejdřív vybojoval dvouminutový trest pro Doláka a sedmimetrový hod, kterého se také sám ujal. Ale ani on, byť už byl třetím „sedmičkářem“ Dukly, na Kučerku nevyzrál. Hranice tedy mohly ještě v útoku navýšit svůj náskok. Jenže to by nesměl v naší brance stát Tomáš Petržala. Tůmovu první střelu sice vyrazil jen do rukou Magrly, ale po té druhé, která skončila na tyči, neváhal a založil rychlý protiútok. Ten se sice trochu zbrzdil, ale Vojta Šik se moc nerozmýšlel a přes obranu Hranic, která se ještě nestihla zformovat, vymetl pravý roh Kučerkovy branky (28. minuta – 7:9). Další útok soupeře ztroskotal na dobrém bloku Milana Kotrče, ale Kastner na druhé straně z křídla trefil jen dobře postaveného Kučerku. I hosté využili možnosti oddechového času, ale ten jim přiliš nepomohl. Rachačův proskok totiž výborně pokryl Petržala a Jakub Sviták bleskovou přihrávkou našel rozběhnutého Kastnera, který tentokrát už Kučerku prostřelil. Čtyřiadvacet sekund před poločasovou sirénou jsme tak dokázali snížit na 8:9. Protože z posledního snažení Hranic už gól nepadl, šlo se za stejného stavu i do šaten.
Druhá půle začala povedeným pokusem Martina Lehockého. Jenže Kučerka čaroval a jeho střelu dokázal na poslední chvíli zastavit. Když se na druhé straně předvedl i Petržala, dostala se Dukla do útoku, který skončil sedmičkou v její prospěch. Trenéři vybrali Jana Petruželu, který šel střílet s vědomím, že Kučerka předtím vychytal Mráze, Kotrče i Kastnera. Mladý křídelník ale těžkou situaci zvládl, zachoval chladnou hlavu a vyrovnal na 9:9. Jenže proměněná sedmička následovala i na druhé straně a k tomu obržel už svůj druhý trest Šůstek. V pasivitě, do které jsme se v oslabení dostali, vyřešil obtížnou situaci nejlépe jak mohl Vojta Šik. Z postavené devítky mířil přesně. Když se z postu spojky trefil i Kotrč, získali jsme zpátky vedení, které jsme v první minutě ztratili (36. minuta – 11:10). Hranice navíc čekalo další oslabení, jenže to netrvalo dlouho. Po gólu Kastnera šel na dvě minuty ze hřiště za neúmyslný úder do Rachačova obličeje i Jakub Sviták. K němu se ještě přidali Stržínek s Kotrčem, kteří po vzájemné potyčce obdrželi „dvě minuty“ také, a tak se chvíli hrálo čtyři proti čtyřem. Aby vyloučených nebylo málo poroučel se na lavičku také Herda, který si šel „odpočinout“ za faul na proskakujícího Konšela. Na nařízenou sedmičku se opět postavil Petružela a krásnou technickou střelou překonal Kučerku i podruhé. V těchto chvílich se začal rodit rozhodující náskok. Když potom Matěj Konšel získal v obraně míč, který doputoval z ruky Kuby Kastnera až do brány, vedli jsme už 14:10 (39. minuta).
Diváci na další gól čekali několik minut v nichž zvonily tyče na obou stranách. Předvedl se i brankář Kučerka. Byl to nakonec Martin Stržínek, kdo Hranicím trochu přiblížil vyrovnání. Ale Honza Petružela se ze sedmičky nemýlil ani potřetí, takže čtyřbrankový rozdíl platil i při vstupu do poslední čtvrtiny zápasu.
Faul na prosazujícího se Davida Šůstka zůstal nepotrestán, ale Piskač a Samiec už za souboj na brankovišti vyloučeni byli. Hrálo se tedy pět proti pěti, což svědčilo mladému Konšelovi. Nejprve střelou o tyč zvýšil náš náskok na 16:11 a pak odpověděl na Magrlovu trefu dělovkou ze země, kterou Kučerka jen bezmocně sledoval. Do třetice se Matěj Konšel předvedl, když našel Kamila Piskače, jenž se z pivota nemýlil (18:12 – 48. minuta). Měli jsme tedy stále větší náskok a Hranicím se krátil čas. To si uvědomovali i trenéři hostujícího týmu a pokusili se změnit vývoj utkání time-outem. Po něm Moravanům svitla naděje díky červené kartě, kterou za třetí vyloučení po faulu na Šíru dostal David Šůstek. Ten byl do té doby velice platný jak v útoku, tak v obraně. Stržínek z nařízené sedmičky prostřelil Suchého. Matěj Konšel pak v útoku nemířil přesně, v následné obraně to navíc přehnal s tvrdostí vůči Stržínkovi a byl z toho další dvouminutový trest. Šli jsme tedy bránit ve čtyřech proti šesti. Jenže hosté dvojnásobnou přesilovku nevyužili. Petržala vychytal Marglu a když v 52. minutě vyloučený Bajgar napodobil Konšela se Šůstkem, měli Moravané pokusy o obrat v utkání už velmi ztížené. Kučerka pak vychytal Kamila Piskače, který vzápětí spolu se Šírou obdržel dvě minuty. Jenže Konšel se brzy po návratu na hřiště prosadil i potřetí v zápase a držel Hranice dostatečně daleko. Další jeho pokus už ale Kučerka kryl. Nic to ovšem neměnilo na tom, že jsme šest minut před koncem i nadále vedli o šest branek. To, že se tento zápas nese v duchu dvouminutových trestů potvdil i Milan Kotrč (55. minuta), jenže Dolákův pokus Petržala zneškodnil a když Konšela obránci hostujícího týmu zblokovali, mohl se náš kapitán v brance ukázat i podruhé. Tentokrát zabránil ve vstřelení gólu i Tůmovi.
To už bylo jasné, že Dukla zápas vyhraje a že se zbytek poločasu bude jen dohrávat. Sviták ale ještě fauloval Stržínka, jenže ten dnes působil nervózně po celý zápas, v závěru neudržel nervy na uzdě a oplácel. Spolu se Svitákem tak obdržel dvouminutový trest také. Spolu tak uzavřeli pomyslný účet vyloučených na kulaté dvacítce . Na Ruzyni se navíc červenalo i podruhé, protože to byla už třetí Stržínkova „dvojka“. Margla byl při následné sedmičce přesný, čímž se svou šestou brankou stal nejlepším střelcem Hranic. Na konečných 19:15 po time-outu Dukly ještě upravil Šíra, ale na nic víc hostujícímu týmu nezbyl čas. Hráči Dukly to dobře veděli, a spolu s fanoušky mohli začít slavit povedenou odplatu za porážku z Hranic a zisk dvou cenných bodů.

Lineup

GoalGoalGoalGoalGoalYellow Card
Yellow CardRed CardRed Card
GoalGoalGoalYellow Card
GoalGoalRed CardRed Card
Red CardRed CardRed Card

Subs

GoalGoalGoal
GoalGoalGoalRed CardRed Card
GoalGoalGoalRed Card

Sestava a branky Hranic: Kučerka, Fabián M., Magrla K. – Stržínek 5, Dolák, Šíra 2, Bajgar, Tůma 1, Rachač 1, Magrla P. 6, Samiec, Lančí, Herda