O rozhovor jsme tentokrát požádali hlavního trenéra házenkářů Dukly Pavla Pauzu. Ten v uplynulých šesti sezonách získal s naším týmem třikrát bronz, dvakrát stříbro a v ročníku 2010/2011 po dlouhých šestnácti letech slavil s týmem titul. Tři roky také působil jako trenér u národního týmu. Nejprve vedl juniorský výběr, odkud v roce 2005 přešel k seniorské reprezentaci, kde vystřídal Rastislava Trtíka. Kromě reprezentace, se kterou se zúčastnil i MS 2007 v Německu, si současný trenér Dukly vyzkoušel jaké to je koučovat Plzeň nebo Allrisk Praha.  Za sebou ovšem má také bohatou hráčskou kariéru na postu levého křídla. S házenou začínal v pražské Slavii, kde působil až do kategorie staršího dorostu. Pak odešel do Dukly, ale zahrál si i za Plzeň, kde ke konci kariéry dvakrát slavil titul (1998 a 1999). Celkem se ale stal mistrem nejvyšší soutěže dokonce devětkrát a připsal si na 100 reprezantačních startů. Jubilejní desátý titul pak do sbírky úspěchů získal už jako trenér na Dukle. V rozhovoru kromě své kariéry také zhodnotil první polovinu základní části letošní extraligy, poodhalil zákulisí přípravy na tréninky a zápasy, prozdradil, jaký je jeho trenérský sen a promluvvil i o tom, jak rád tráví svůj volný čas.

1) Nedávno jste s týmem dokončili první polovinu základní části extraligy. Jak hodnotíte vaše dosavadní umístění?
S dosavadním umístěním jsem v současné chvíli  spokojený. Je to samozřejmě ovlivněné výsledky posledních utkání. Těší mě, že i přes neustálé změny v sestavě jsme schopni  držet kvalitu hry. Spokojený ovšem nejsem s naším vstupem do soutěže.

2) Liga je letos velmi vyrovnaná. Mezi prvním a osmým týmem je jen čtyřbodový rozdíl. Čekal jste takový vývoj?
Myslím, že se takový vývoj dal předpokládat a pro herní růst hráčů je to jen dobře. Každý zápas má náboj, stačí dvě zaváhání a z čela soutěže mizíte na hranici nepostupu do první šestky. To si uvědomuji a je zřejmé, že po základní části budou rozdíly mezi postupem nahoru a dolů minimální.

3) I přes zranění, kvůli kterým jste neměl vždy k dispozici celý kádr, se držíte na špici. Jak jste se s absencemi vyrovnal?
Letošní sezóna je opravdu výjimečná. Nepamatuji takovou absenci hráčů kvůli zranění.  Trenér se s tím musí vyrovnat, i když moje představy před soutěží byly jiné.  Moje díky patří hráčům.  Zatím tuto situaci zvládli velmi dobře.

4) Který ze soupeřů vás zatím nejvíce překvapil? Proč?
Asi se nabízí odpověď Brno. Jeho vstup do soutěže byl vynikající.

5) Který tým naopak dosud nepodává výkony odpovídající kvalitě jeho kádru?
Tady nemám konkrétní odpověď, rozdělení na ,,osmičku,, vpředu a ,,trojku“ vzadu odpovídá.

6) Do konce podzimu zbývají tři utkání, z toho dva těžké zápasy venku. S jakým bodovým ziskem byste byl spokojený?
Chci vždy vyhrát. Vstupovat do zápasu s vědomím, že mi stačí jen něco není můj styl. Opravdu spokojený tedy budu se šesti body.

7) Co očekáváte od nadcházejícího zápasu v Jičíně?
Není moc týmů, které by dokázaly uspět v jičínském domácím prostředí. Chci abychom odčinili prohru v domácím zápase. 

8) Sledujete dění v reprezentaci, u které jste dříve také působil? Jaký je váš názor na změny, které se tam v poslední době udály?
Reprezentaci samozřejmě sleduji. Líbí se mi, že na některých postech dostali šanci hráči z naší ligy a dokázali se prosadit. Doufám, že to bude pokračovat. Je třeba, aby byli vidět a výhledově dokázali ty současné nahradit. Jsou tady hráči, kteří mají na to hrát venku. Ostatně většina hráčů, kteří dnes v reprezentaci hrají, se k zahraničnímu angažmá dostala právě takhle.

9) Prozraďte něco ze zákulisí trenérské práce. Jak se připravujete na zápasy a na tréninky?
Připravuju se a učím neustále. Sleduji dost zápasů. Na naše zápasy si připravuji sestřihy z posledních dvou až tří utkání soupeře, což samozřejmě zabere dost času, i když výsledkem je pak jen 6-9 minutové video. Co se týká tréninků, snažím se nebýt stereotypní. V soutěži jsou samozřejmě tréninky zaměřeny na následující soupeře a reagují na naše výkony v uplynulých zápasech.

10) Jak dobrým psychologem musí být házenkářský trenér? Pracujete s hráči i po této stránce?
Měl by vědět jak hráče motivovat, kdy ho pochválit a kdy naopak trochu srazit. Určitě se o to v rámci svých schopností snažím.

11) Zbývá vám čas na sledování mladých talentů, nebo v Dukle obstarává „skauting“ někdo jiný? Jak to funguje?
,,Skauting,, obstarává Pavel Farář s Danem Čurdou. Hráče, kteří by mohli posílit náš ,,A,, tým ale sleduji i já.

12) Spolupracujete nějak s trenéry mládežnických celků? Stíháte sledovat výkony jejich celků?
Stíhám sledovat zápasy staršího dorostu a ,,B“ týmu, někdy i mladších dorostenců.

13) Zajímáte se o další osudy hráčů, kteří vám prošli „pod rukama“? Potěší vás, když se prosazují i v zahraničí?
Mám informace o tom, jak se našim bývalým hráčům daří a samozřejmě mě těší, když se hráč, který trénoval pode mnou prosadí v zahraničí. Jako každý trochu ješitný člověk si můžu myslet, že jsem k tomu taky přispěl, i když vím, že těch faktorů úspěchu je strašně moc.

14) S Duklou jste získal zlatou, stříbrnou i bronzovou medaili v extralize, vyhráli jste Český pohár, okusili jste pohárovou Evropu, trénoval jste i reprezentaci. Máte přesto nějaký nesplněný trenérský sen?
Jako hráč jsem vždy chtěl startovat na olympiádě. Na MS na Islandu nám bohužel utekla o jedno místo. Rád bych se tam tedy dostal jako trenér.

15) Na jaké momenty ze své vrcholové hráčské kariéry rád vzpomínáte?
Odehrál jsem 100 zápasů za reprezentaci, byl jsem na dvou MS a ME mám 9 titulů mistra republiky, ale pár momentů vypíchnout?  Jsem rád, že jsem tu možnost a štěstí měl, byli lepší hráči, kteří tu šanci z různých důvodů neměli a nedostali.

16) Na co si kromě trenérské práce na Dukle uděláte rád čas?
Jsem postižený  sportem. Rád se projedu na kole nebo na běžkách. Když dovolí tělo a rozpis našich zápasů, tak hraji ještě za Prahu 4. Jinak jsem rodinný typ.

Otázky od vás, naších fanoušků:
Jak hodně Vám ještě „leží v žaludku “ prohra v Brně?
Hodně. Byl to zatím jediný zápas, ve kterém jsme herně propadli. Těším se na odvetu.