HBC Ronal Jičín – HC Dukla Praha 22:20 (10:10)

Třinácté kolo Tipgames extraligy pro nás rozhodně nebylo šťastné. Do Jičína jsme odjížděli s touhou zvítězit a odčinit tak těsnou domácí porážku 22:23 ze druhého kola. Oproti tomuto utkání navíc jičínským chyběl ostrostřelec Vocásek. Kvůli zranění absentoval také  Zeman, který v posledních sekundách zápasu v Praze vstřelil rozhodující branku.
Před velmi slušně zaplněnou halou, kterou obsadilo přes 800 příznivců házené (včetně hlasité menšiny těch, kteří fandili Dukle) se hrálo opět utkání chudé na góly. Oba týmy totiž zdobila pevná obrana a výborné zákroky brankářů.  Bojovnému prvnímu poločasu předcházely oficiality v podobě blahopřání trenérovi Jičína Alešovi Babákovi, který se loučil s aktivní hráčskou kariérou. Pak už se dostali ke slovu házenkáři klubů, které si byly v tabulce vzájemnými sousedy – Dukla byla čtvrtá, Jičín pátý.
V první půli se až do 25. minuty nepodařilo žádnému z týmů výrazněji odskočit. Potom jsme díky dobrým zákrokům brankáře Petržaly, přesnější střelbě a aktivnější hře dokázali uniknout soupeři až na tříbrankový rozdíl (7:10). Jenže přísné vyloučení Šůstka, sedmička v náš neprospěch a povedený podstřel Weintritta znamenaly poločasovou remízu 10:10.
Druhá půle byla o poznání nervóznější. Ztráty míče na jejím začátku, neúspěšná střelba i neproměněná sedmička vyústily ve čtyřbrankovou ztrátu. Co naplat, že brankář Petržala pochytal co mohl. Místo abychom se potom nadechli ke stíhací jízdě, srazilo nás nešťastné vyloučení za příliš mnoho hráčů v poli. Oslabení jsme ale přežili a postupně jsme začali dotahovat. Příliš často jsme se však nechávali rozhodit verdikty rozhodčích a málo jsme se soustředili na hru. Dvě vyloučení, která nevyplynula ze hry, byla dalším z faktorů, jež nakonec rozhodly, že jsme si i přes velké odhodlání a bojovný výkon, kdy bylo na hráčích vidět, že na hřišti odevzdávají vše, neodvezli z Jičína ani bod. Po prohře 22:20 jsme klesli na 5. příčku v tabulce (15 bodů). Stejný bodový zisk má také šesté Brno, které má ale na kontě o jeden zápas více – středeční remízu s Plzní. Ta i přesto vede i nadále s 19 body extraligu. Za ní se s 16 body sešly Lovosice, Hranice i Jičín. Čelo tabulky je tedy i nadále nesmírně vyrovnané a úspěch v sobotním utkání s předposledním Frýdkem – Místkem by nás opět mohl posunout v tabulce výš. Prohra by naopak znamenala nejen ztrátu kontaktu se špicí, ale také komplikace v podobě dotírajícího Zubří a Karviné, které se zatím nacházejí na příčkách znamenajících neúčast v boji o medaile.
Na závěr ještě patří poděkování fanouškům, jejichž počtem i projevem jsme byli v Jičíně mile překvapeni. Jejich podpora nás zavazuje o to více uspět hned v dalším domácím utkání a odvděčit se jím výhrou za oddané fandění Dukle.

vs
8.12.2012
Score: 22 - 20

Match Report

Že v Jičíně nebudou k vidění žádné brankové hody bylo jasné už od začátku. Na první změnu skóre se totiž čekalo až do páté minuty. Mezitím stihla Dukla dvakrát ztratit míč, když si Šůstek připsal dva útočné fauly. Ve druhém případě však spíše doplatil na nekoordinovaný pohyb obránce seoupeře, který při snaze zblokovat střílejícího Mráze upadl. Domácí zase nedokázali dvakrát prostřelit Tomáše Petržalu, a tak to byl právě Šůstek, který v páté minutě dával na 0:1. Odpověď Jičína přišla ze sedmimetrového hodu. Po faulu Kastnera na Bareše, za který vidělo naše pravé křídlo žlutou kartu, se nemýlil Babák – 1:1. V šesté minutě dokázali domácí otočit, když Babák našel v pivotě pěknou přihrávkou zabíhajícího Krause. Petržala s Veverkou se předháněli v úspěšných zákrocích. Druhý jmenovaný zlikvidoval střelu Svitáka, ale u odraženého míče byl první Šůstek a vyrovnal na 2:2. Jičín pak dvakrát nastřelil pouze tyč, a tak jsme mohli založit rychlý protiútok, který jsme měli možnost po krásné kombinaci  Sviták – Mráz – Kastner také zakončit. Jenže osamocený Kastner z pivota trefil jen Veverku. Na druhé straně zblokovanou střelu Babáka dochytil Petržala, ale sudí zastavili další náš útok odpískáním kroků Radkovi Mrázovi. Petržala se tedy mohl předvést i podruhé, ale ani další rychlý protiútok jsme neproměnili v branku. Svitákův pokus si pohlídal Veverka. Druhou desetiminutovku začal gólem domácí Kraus, jehož pokus z křídla si Petržala srazil do branky. V útoku jsme potom sice ztratili míč, ale Kamil Piskač se dobře vrátil a zbrzdil brejk domácích. Babák pak trefil jen tyč, a tak mohl Radek Mráz vyrovnat na 3:3, jenže odpověď Jičína byla blesková. Chytá přihrávka Weintritta našla v pivotě Drbohlava a ten se nemýlil – 4:3 (14. minuta). Přetahovaná pokračovala. Šik vyrovnal na 4:4, ale Kraus vzápětí opět vrátil Jičínu jednobrankové vedení. Vše se brzy opakovalo, jen střelci se změnili. Šůstek svým třetím gólem srovnal na 5:5 a Kvasnička dával na 6:5. Dělovka Šika, který vymetl šibenici Veverkovy branky, znamenala další vyrovnání a když Petržala srazil Babákovu střelu na tyč dostal šanci ukázat svůj přehled Šůstek. Ten navázal dva hráče a pak obloučkem přes jejich hlavy nabídl Piskačovi zakončení z pivota. Ten nepohrdl a v 18. minutě poslal Duklu do vedení 7:6. Petržala tento vývoj podpořil zákrokem proti Kvasničkovi, ale Lehockého střelu obrana Jičína zblokovala. Potom byla k vidění první přesilovka domácích. Za nejasných okolností byl vyloučen Matěj Konšel, jenže Petržala Kvasničkovu střelu z křídla chytil i tentokrát. Na Babákovu střelu přes obránce už ale reagovat nemohl, takže ve 20. minutě bylo zase vyrovnáno – 7:7. Zbytek oslabení jsme už vydrželi bez obdržené branky, protože Naimann dal do dlouhé přihrávky Kvasničkovi moc síly a míč tak skončil v zámezí. Za faul Rychny na Lehockého jsme pak pohli hrát přesilovou hru i my. Mráz toho okamžitě využil, našel v pivotě Piskače a ten se opět nemýlil – 7:8. Proti pěti jsme bránili dobře a domácí neveděli, jak zakončit. Při signalizované pasivní hře Babák v nouzi mířil vysoko nad. I náš další útok skončil gólem Piskače. Tentokrát to byl Sviták, kdo na sebe upoutal pozornost obránců a umožnil tak zkušenému pivotovi skórovat. Protože v zápase ještě dvoubrankový rozdíl nenastal, rozhodl se trenér Jičína Aleš Babák, který utkání s Duklou spojil s loučením se svojí bohatou hráčskou kariérou, vybrat si time-out. Po něm ovšem Petržala vychytal Krause, ale Jakub Sviták se ukvapil a vyslal dopředu dlouhou přihrávku, která skončila u Lukáš Weintritta, jenž se poctivě vrátil. V 25. minutě lovil Veverka míč ze sítě znovu. Výborně chytající Petržala totiž nedovolil skórovat Královi, a tak se v útoku prosadil Šik. Jeho prudkou ránu nedokázal jičínský brankář zastavit, i když vystihl správně směr. Vedli jsme o tři branky a Jičínu se v této fázi nedařilo ubránit naše útoky ani překonat Petržalu. Proto se mu hodila přesná trefa proskakujícího Lepieše a ještě více vhod mu přišlo také vyloučení Šůstka. Matěj Konšel pak střílel v oslabení jen do brankáře Veverky, a tak přišla další situace, která domácím ve snaze o vyrovnání pomohla. Nebráněný Michal Kraus, který naskakoval z pravého křídla, měl na střelu klid i dost času, ale Tomáš Petržala jej výborně vychytal. Jenže následoval sedmimetrový hod! Z toho se Tomáš Babák ani napodruhé nezmýlil, a tak to bylo ve 27. minutě už jen o gól – 9:10. V útoku pak sudí Kavulič se Skružným odpískali Svitákovi kroky, a tak mohl svoje házenkářské umění ukázat exhranický Weintritt, který svůj povedený podstřel schoval za Milana Kotrče. Tomáš Petržala se střelou, kterou viděl až na poslední chvíli, nemohl nic dělat. Na vyrovnání reagoval trenér Dukly Pavel Pauza time-outem. Kamil Piskač pak v útoku díky své bojovnosti získal žlutou kartu pro Weintritta, jenže Vojtu Šika zastavila píšťalka sudího, který signalizoval útočný faul. Domácí tak měli ještě půl minuty v útoku, ale Lepiešovi už na přesné zamíření nezbyl čas. Jeho střela skončila vedle Petržalovy branky. To byla také poslední akce první půle, která byla do 25. minuty velmi vyrovnaná. Pak jsme si pracně vybojovali tříbrankové vedení, abychom o něj v osabení během pár minut přišli.
Druhý poločas začal zákrokem Tomáše Petržaly proti střele domácího Krále. Na sedmimetrový hod, který o chvíli později zahrával Tomáš Babák naši brankářskou jedničku vystřídal Daniel Rangl. Ten byl úspěšný, protože Babákova střela skončila pouze na tyči. Jenže u odraženého míče byl jičínský nejlepší střelec nakonec první a napodruhé už se nezmýlil – 11:10. Protože Veverka nedovolil našim střelcům vyrovnat, dokázali domácí ve 33. minutě odskočit na 12:10, když skóroval z pivota Bareš. Jakub Sviták pak ztratil v útoku míč a mohlo být ještě hůř, jenže proti byl vynikající Petržala, který kryl samostatný únik Krause. Jičínští navíc také ztratili, ale Konšelova dlouhá přihrávka na Kotrče skončila v zámezí. Petržala ovšem svým výkonem držel Duklu nad vodou a po jeho dalším zásahu mohl Sviták po pěkném individuálním uvolnění snížit na 12:11. Odpověď přišla záhy. Z křídla se opět trefil Kraus a když Mrázovu  střelu Veverka stačil vyrazit, mohl Naimann zvýšit už na 14:11. Kamil Piskač se v útoku octl na brankovišti sám, ale při střelbě byl faulován, za což následoval 9 metrový hod. Obdobná situace se opakovala hned poté a rozhodčí tentokrát už sedmimetrový hod odpískali. Jenže do branky se postavil Lukáš Kurial, který dukelské střelce dobře zná a Kotrčův pokus nohou vyrazil. Veverka byl proti střele ze hry úspěšný také, díy čemuž mohl Tomáš Babák zvýšit náskok Jičína už na čtyři branky – 15:11 (39. minuta). Šůstek sice proskočil a dal na 15:12, ale branka neplatila, protože Dukla v tu chvíli hrála v sedmi hráčích v poli. Lehocký špatně střídal a obdržel dvouminutový trest. Jičín pak v útoku vydržel poměrně dlouho a i díky tomu se mu podařilo dostat míč na Krause, který z křídla Petržalu prostřelil. Náskok domácích narůstal a nám se vidina bodů pomalu rozplývala před očima. Spoluhráči sice našli dobře postaveného Piskače zcela volného na brankovišti, ale ve střelbě mu zamezila píšťalka sudích. Ti viděli na zemi ležícího Rychnu, a tak raději hru přerušili. V mezičase ještě stihl pomstychtivý Weintritt nepříjemně zasáhnout Mráze, a tak na zemi rázem leželi dva zranění. Naštěstí nešlo ani na jedné straně o nic vážného. Hra i přesto nepokračovala. Pavel Pauza si totiž vybral time-out. Ten pomohl zastavit nástup domácích a Radek Mráz snížil i přesto, že byl při střelbě opět faulovaný, na 16:12 (42. minuta). Piskač, který kromě stoprocentní střelby také výborně bránil, vybojoval pro Svitáka míč, jenže ten dlouhou přihrávku, která hledala rozběhnutého Kotrče nasměroval jen do rukou Michala Krause, který se s Kotrčem vracel. Obránci Dukly potom pokus Jičína srazili mimo branku a Petržala si s další střelou poradil. Piskač na brankovišti zíkskal prostor a protože byl znovu bráněný nedovoleně, byla nařízena sedmička. Mladý Jan Petružela prokázal pevné nervy a snížil na 16:13. Náš kapitán v brance potom opět exceloval, ale v útoku jsme míč ztratili nepřesnou přihrávkou do pivota. Michal Naimann ovšem branku z rychlého protiútoku přestřelil, a tak mohl Radek Mráz ukrojit další kus z původně pětibrankového náskoku domácích (46. minuta – 16:14). Jičín v té době znervózněl, ale trochu klidu mu vrátil brankou na 17:14 Martin Lepieš. Pokus Svitáka o rychlé rozehrání skončil tím, že byl náš hráč sražen tvrdě k zemi. I tak stihl v pádu ještě odehrát na Milana Kotrče, ale i ten byl faulován. Opět následoval 9 metrový hod. Na sbíhajícího Kastnera jsme do pivota dohráli míč nepřesně a v obraně přišla ve 47. minutě situace, která Jičínu opět pomohla odolat snahám Dukly o vyrovnání. Kastner byl vyloučen za kontakt s Drbohlavem, po kterém jičínský hráč zakopl a sesunul se k zemi. Tomáš Petržala, který z branky celou situaci viděl, se vyloučení pravděpodobně divil a ulevil si bouchnutím do tyče, jakých on i jiní gólmani udělají za sezonu desítky. A vzápětí se divil ještě víc. Rozhodčí Skružný totiž ukázal dvě minuty i jemu. Do branky musel Rangl a v poli jsme tak zůstali jen ve čtyřech. Žlutou kartu pak Skružný udělil ještě Milanovi Kotrčovi staršímu, který se z lavičky celé situaci asi také divil až přespříliš. Hra, kterou jsme Jičín dotáhli na rozdíl pouhých dvou branek se tak pouhých 13. minut před koncem zápasu úplně rozpadla. Domácí navíc zůstali v útoku tak dlouho, až se Babák prosadil – 18:14. Ani dvojnásobné oslabení a čtyřbranková ztráta naše hráče nezlomila. Lehocký se i v oslabení prodral až na brankoviště, kde byl faulován. Stejně jako při dalších podobných situacích na jičínském brankovišti následoval devítimetrový hod To ale Lehockému na odhodlání vsítit gól příliš neubralo. Na brankoviště se dral znovu, znovu byl faulovaný, ale i přesto dokázal zakončit přesně – 18:15. Těsně po návratu obou vyloučených hráčů se provinil proti pravidlům Lepieš a mohli jsme hrát přesilovku. V ní nejprve obránci střelu Radka Mráze srazili na roh, ale na Vojtu Šika si už nepřišli. I když zkušená spojka schytala při odehrání míče tvrdou ránu, střelu to nevychýlilo a skončila v síti. I přes všechna oslabení jsme se tedy 10 minut před koncem opět dotáhli na rozdíl pouhých dvou branek. Jenže Radek Král i v oslabení dokázal z křídla překonat Daniela Rangla a zvýšit na 19:16. Vepředu sice Mrázův podstřel kryl Veverka, ale na druhé straně se ukázal i Dan Rangl, a tak jsme mohli jít do útoku. Jakub Sviták vepředu hledal Jakuba Kastnera, ale ani tentokrát jeho dlouhá přihrávka nenašla cíl. Rangl i v dalším útoku zamezil soupeři ve vstřelení gólu, díky tomu se za Duklu dělovkou z dálky prosadil Konšel. Na toho si ovšem počkal v tomto utkání agresivní Weintritt a stáhl ho za dres k zemi. Konšel pod sebe dal nohy, aby se ochránil před nárazem do Weintritta a opět to byl rozhodčí Skružný, který vylučoval. Tentokrát za vzájemný souboj putovali na lavičku oba hráči Konšel i Weintritt. Z hlediště, které bylo slušně zaplněno více než osmi stovkami diváků se v tu chvíli ozývalo vulgární skandování proti pražskému týmu. Když se opět začalo hrát, tak nejprve vytáhl parádní zákrok Rangl. Odražený míč sice chytil Kotrč, ale stál v brankovišti, a tak domácí zůstali u míče. Michal Kvasnička nakonec dokázal vsítit branku, ale Radek Mráz na druhé straně rychle odpověděl, a tak v 54. minutě byl stav 20:18. Závěr byl ještě otevřený. Jenže Jičínu už po několikáté nahrála do karet přesilovka. Vše začalo dalším zákrokem Rangla, který svým výkonem držel naše naděje na zisk bodů z Jičína živé. Ale v útoku jsme ztratili po technické chybě míč a ještě než došli domácí do útoku, ozval se hvizd a rozhodčí Skružný opět vylučoval. Tentokrát ukazoval na Milana Kotrče, který pravděpdobně nesouhlasil s verdiktem sudích a byl za to potrestán. Čtyři a půl minuty před koncem jsme tedy nejen ztráceli stále dvě branky, ale museli jsme se vyrovnavat i se hrou v oslabení. Domácí ale v přesilovce poměrně lacino přišli vlastní chybou v útoku o míč. Nám se při signalizované pasivitě podařilo uvolnit na pivotu Kamila Piskače. Když už se chystal střílet byl faulován a…Ano, následoval devítimetrový hod. Z toho musel pálit Konšel, za jehož ránou se Veverka sice jen podíval, ale zachránilo ho břevno. Domácí pak sehráli útočnou akci moc dobře. Na jejím konci byl Naimann, který vsítil důležitý gól. Tři minuty před koncem to totiž bylo už 21:18. I přesto jsme se pokusii ještě zvrátit vývoj. Jenže naskakujícího Kastnera sestřelil Král. Odneslo to Kastnerovo koleno a byla z toho další devítka. Pak naši hráči dobře odclonili obranu Jičína. Mráze sice k zemi poslal Bareš a Piskače Naimann, jenže druhý jmenovaný při tom měl míč a dokázal se trefit přesně. Naimann pak viděl ještě dvouminutový trest, ale do konce utkání zbývaly už jen dvě minuty a Jičín měl útok k dobru. Aleš Babák si vybral oddechový čas a domácí celkem dokázal útočit tři čtvrtě minuty. Tomáš Babák navíc při pasivitě vystřelil Jičínu definitivní jistotu výhry. Za zbývajících 75 sekund už stihl jen Janis Aliapulios zkorigovat na 22:20. Daniel Rangl pak předvedl své brankářské umění, to ale z hlediska výsledku už nebylo nic platné. Jičín na domácí palubovce zvítězil 22:20.

Lineup

Yellow CardRed Card
GoalGoalGoalGoal
GoalGoalGoalGoal
GoalGoalGoalGoal
Yellow CardRed Card
Red Card
GoalGoalGoalYellow CardRed Card

Subs

Goal
Goal
Goal
GoalRed CardRed Card
GoalRed CardRed Card

Sestava a branky Jičína: Veverka, Kurial – Rychna, Král 1, Bareš 1, Naimann 2, Babák T. 7, Lepieš 2, Kvasnička 2, Drbohlav 1, Kraus 5, Weintritt 1, Babák M., Brchaň