Talent M.A.T. Plzeň – HC Dukla Praha

23. prosince 2012 – 10:30 (TV utkání)

Patnácté kolo, které je před zimní přestávkou v extralize poslední, pořádně zamíchá předvánočním programem mnoha lidí. Házenkáři, jejich rodiny i fanoušci si totiž budou muset najít v záplavě balení dárků, zdobení stromku nebo vaření také čas na házenou. Kromě předehrávaných střetnutí Karviné s Lovosicemi a Frýdku – Místku s Kopřivnicí se totiž o víkendu před Štědrým dnem odehrají hned tři utkání. Jedním z nich bude také souboj v němž půjde opravdu hodně. Druhá Plzeň, kterou teprve dnes přeskočily díky výhře v předehrávaném utkání v Karviné Lovosice, vyzve v domácím prostředí čtvrtou Duklu. Domácím bude obrovskou motivací už samotný pohled na tabulku. Vždyť kdo by nechtěl přezimovat mezi prvními třemi? Dukla se zase v případě výhry na svého soupeře bodově dotáhne a zajsití si, že do jarních bojů bude vstupovat z medailových pozic. Oba týmy se navíc budou chtít ukázat nejen před početnou diváckou kulisou, kterou lze v Plzni očekávat, ale také před televizními diváky. Zápas totiž v přímém přenosu vysílá ČT Sport.
V sezoně 2012/2013 jsme se s Plzní už jednou potkali. Koncem září jsme ji díky povedenému závěru po vyrovnaném průběhu porazili 27:24. Milan Kotrč tehdy nasázel do sítě západočechů hned 11 branek, zdatně mu sekundoval také David Šůstek (6 branek).
Průběh utkání si můžete připomenout zde.
Plzeň od té doby doma dokázala porazit silné týmy jako Jičín, Karviná, Zubří nebo Lovosice a potvrdila, že ve své hale nedává body zadarmo. Naposledy zde ztratila v zápase třetího kola s KP Brno. V zatím posledním kole si zahrála s tímto soupeřem podruhé. V Brně brala bod za remízu 20:20. Tým střelecky táhne Roman Bečvář, který dal Brnu více než třetinu všech branek (trefil se sedmkrát). Ne náhodou tak drží třetí příčku mezi nejlepšími střelci celé extraligy (90 branek). Před ním už jsou jen zuberský Jurka a jičínský Babák. Kromě Bečváře staví trenér Šetlík také na velmi dobrých výkonech zkušeného brankáře Motlíka. Ten drží svou dlouhodobou úspěšnost zásahů nad 45 procenty a patří tak v tomto ohledu mezi první sedmičku nejlepších brankářů extraligy. Co do celkového počtu zásahů je Motlík dokonce třetí za brněnským Bavlnkou a zuberským Orságem.
Jenže i obrana Dukly má za zády vynikající brankáře. Zejména Tomáš Petržala si v posledních zápasech držel fantastickou formu. Například Zubří dovolil první gól až po více než šestnácti minutách, kdy už bylo prakticky po zápase. Naposledy si na něm vylámali zuby i střelci Frýdku – Místku. Ti v prvním poločase zápasu dokázali z 22 pokusů dostat za jeho záda jen 8 ran (64% úspěšnost!). Jenže do druhé půle utkání už Tomáš kvůli zdravotním problémům nenastoupil a jeho start v Plzni je nejistý. Ať už bude hráčům v poli krýt záda on, nebo některý z dvojice Rangl – Suchý, bude neméně důležitým prvkem v cestě za dvěma body také útok. V něm se po delší době opět začalo dařit Milanovi Kotrčovi, který dal Frýdku – Místku příděl, na něž jsme u něj byli zvyklí – 8 gólů. Trenér Pauza ovšem ocenil i Radka Mráze, kterého vyhlásil hráčem zápasu zejména za jeho třináct plusových bodů, které nasbíral jak v obraně, tak v útoku. Pikantní jako vždy bude souboj s Plzní také pro Vojtu Šika, který s tamním týmem spojil velkou část své rané kariéry.
Očekávat můžeme technicky vyspělou házenou, tvrdé souboje v obraně, kvalitní brankářsé zákroky a důstojnou diváckou kulisu. Předvánoční souboj Plzně s Duklou tedy v mnohém předčí akční film nebo povedenou pohádku, od kterých si můžete v neděli v 10:30 hodin odskočit na ČT Sport a sledovat souboj o důležité dva body a čelo tabulky.