Talent M.A.T. Plzeň – HC Dukla Praha 25:23 (14:8)

Den přes začátkem vánočních svátků jsme zajížděli zakončit kalendářní rok 2012 do Plzně. Talent M.A.T. Plzeň se před utkáním dělil s Lovosicemi o první příčku. Patřilo mu 19 extraligových bodů. Dukla měla jen o dva body méně, a tak se mohla v případě vítězství na svého soupeře dotáhnout. Do městské haly na Slovanech si našlo i přes televizní přenos cestu více než 600 diváků, kteří se těšili na vyrovnané utkání plné osobních soubojů. Těch se opravdu dočkali, vždyť v zápase byly k vidění tři červené karty a celkem 19 dvouminutových vyloučení. Vyrovnaný byl ale první poločas k radosti plzeňských fanoušků jen prvních 15 minut. Pak si domácí vybudovali náskok, který do poločasu narostl až na šest branek. Talentu se dařilo spolupracovat s pivoty, dobře chytal také brankář Motlík. Střelecká úspěšnost Dukly se jen stěží přehoupla přes 30 procent, a tak se nebylo čemu divit, když při zvuku ohlašujícím přestávku na ukazateli skóre svítil stav 14:8. Jenže Dukla se nevzdala a během prvních šesti minut druhé půle téměř vymazala náskok soupeře (36. minuta – 14:12). Vyrovnání jsme se ale nedočkali, deset minut před koncem měli domácí původní náskok zpět. Přímou červenou kartu viděl Kust, za tři vyloučení se červenali také Bečvář a Sviták.
Finiš měla Dukla mohutný. V 59. minutě dokonce Kotrč snižoval na rozdíl jediné branky 24:23 a mnozí věřili, že se podaří poločasovou ztrátu zcela vymazat a odvézt si z Plzně alespoň bod. Jenže i přesto, že jsme dostali hned dvě možnosti na vyrovnání, nevyužili jsme ani jednu z nich. Napoprvé jsme ztratili míč nepřesnou přihrávkou, napodruhé přestřelil branku po individuálním uvolnění Matěj Konšel. Dvacetiletý mladík byl ovšem i tak nejlepším střelcem zápasu. Vstřelil hned 9 branek. Plzeňský Horký se pak v poslední minutě nemýlil a stvrdil tak definitivní výhru domácích v poměru 25:23.
Dukla tedy přezimuje se 17 body na pátém místě tabulky a ve zbývajících sedmi jarních kolech základní části si ještě bude muset pojistit účast v elitní šestici, která bude bojovat o titul. To Plzeň se opět vyšvihla na první příčku tabulky a s 21 body drží dvoubodový náskok před druhými Lovosicemi. Ani ona ale nemá nic jistého. V nesmírně vyrovnané extralize ji totiž od první nesestupové příčky, kterou teď okupuje Karviná, dělí šest bodů.
Trenér Pauza utkání komentoval slovy: “Jsem zklamaný obrannou činností v prvním poločase. Do té doby, než jsme přešli na osobku, nás Plzeň přehrávala na brankovišti. Brankáři jsme vůbec nepomohli, když jsme během 15 minut dostali 5 branek z pivota. V takovýchto zápasech by měla být obrana výrazně lepší. Jsem také zklamaný z úspěšnosti přesilovek. To byla naše jednoznačně nejslabší část. V prvním poločase jsme byli výrazně horším mužstvem. S tím velmi kontrastoval vstup do druhé půle, na jejímž konci jsme dokonce sahali po bodu, ale prakticky jsme byli na dostřel jediné branky jen jednou. Museli bychom mít enormní štěstí, abychom v závěru bodovali.”

vs
23.12.2012
Score: 25 - 23

Match Report

První poločas byl v Plzni vyrovnaný pouze do stavu 3:3, přičemž všechny branky Dukly vstřelil Šůstek. To už byla u konce i první přesilovka, kdy byl vyločen domácí Bečvář. V osmé minutě pak dal Lukáš Horký svým třetím a čtvrtým gólem Plzni náskok 5:3. Radek Mráz ze sedmičky sice odpověděl, ale Linhart z křídla znovu navýšil na dvoubrankový rozdíl. Stav 6:4 vydržel několik minut i přesto, že jsme hráli po trestech pro Horkého a Šindeláře proti čtyřem. Měli jsme i výhodu sedmimetrového hodu, ale Radek Mráz už napodruhé neuspěl. Ještě v patnácté minutě jsme prohrávali pouze o jedinou branku, když dokázal snížit Kotrč. Ale potom začala být Plzeň disciplinovanější díky čemuž mohla po delší době hrát v plném počtu. Brzy ji navíc čekala přesilovka, když fauloval Martin Lehocký. Narozdíl od nás přesilovou hru domácí plně využili. Dařilo se jim dohrávat na brankoviště, odkud snadno skórovali. Dva góly dar Bečvář a když svou troškou do mlýna přispěl i Tonar bylo to rázem o čtyři. A to uplynuly teprve dvě minuty (18. minuta – 9:5). Trenér Pauza se pokusil zastavit nástup Plzně time-outem. Ten se ale minul účinkem. Motlík nejprve vychytal Mrázův pokus, pak navíc Bečvář proměnil sedmičku a Linhart zatlkoukl další hřebíček do naší rakve. V této fázi utkání se nám nedařilo dostat se přes pevnou obranu domácích. Když už se nám to podařilo, měla Plzeň ještě spolehlivou pojistku v podobě brankáře Motlíka. Na druhé straně nefungovala obrana zdaleka tak dobře, Talent se snadno dostával do šancí a Daniel Rangl neměl proti pokusům z brankoviště přiliš šancí. O chvíli později bylo ještě hůř. Milan Kotrč zahrával sedmičku, ale při pokusu o technické zakončení skončil míč daleko vedle branky. Pohlmannova rána do břevna se na druhé straně odrazila do brankáře Rangla a od něj přímo za jeho záda. Plzeň tedy měla i potřebné štěstí. Osm minut před koncem první půle jsme tedy prohrávali už 12:5. Kotrč pak konečně přidal zásah ve prospěch Dukly, jenže Šindelář opět vrátil Plzni sedmibrankový náskok. Ve 24. minutě schytal Lehocký neúmyslný úder do obličeje od Pohlmanna, který za něj obdržel dvouminutový trest. Petržala, který v závěru poločasu vystřídal v naší brance Rangla, si poradil s pokusem Kusta, a tak mohl Matěj Konšel snížit na 13:7. I přesto, že Motlík potom skvěle kryl Piskačův pokus z pivota, ukrojil Konšel svou další trefou něco z náskoku Plzně (27. minuta – 13:8). Z propastného sedmibrankového náskoku byl rázem trochu přijatelnější pětibrankový. Protože trenér Šetlík viděl, že se Dukla začala zlepšovat, vybral si time-out. Petržala i potom předváděl výkon, na který jsme u něj zvyklí. Dvakrát vychytal Tonara, Šindeláře přinutil vystřelit nad. Na sedmičku Bečváře už ale nestačil, a tak Plzeň šla po z její strany velmi povedeném prvním poločase do šatny se šestibrankovým náskokem. Dukla vstřelila za třicet minut pouhých osm branek. Úspěšnost střelby jen lehce nad třiceti procenty víc ani dovolit nemohla.
Jenže na hřiště přišel do druhé půle jiný tým. Zápas hráči nezabalili a začali se bít o každý míč. Petržala začal deptat střelce Plzně a i přesto, že se z další semičky neprosadil ani Petružela, začali jsme náskok Plzně pomalu likvidovat. Po gólech Konšela a Piskače už to bylo jen o čtyři. Pak navíc znovu podpořil svůj tým Petržala, a tak mohl Kotrč snížit už na 14:11. Sviták ještě ve 36. minutě využil přesilovou hru, když pykal Petrovský. Už po šesti minutách tedy zbyla z poločasového šestibrankového náskoku Plzně jen třetina. Domácí Petržalu poprvé po přestávce překonali až ve 38. minutě, trefil se Bečvář. Vyrovnat jsme nedokázali a Plzeň se nám opět vzdálila na čtyři branky, když Loskot proměnil sedmimetrový hod. Pak své druhé vyloučení v zápase zaznamenal Šindelář, kterého napodobil Bečvář. Ten zbytečně sestřelil proskakujícího Mráze a domácí museli opět řešit početní nevýhodu. Jenže Dukla nebyla v přesilovkách produktivní a čtyřbranková ztráta se se až do 47. minuty víceméně neměnila. Velký podíl na tom měl Motlík, který pochytal několik šancí Dukly. Dva góly Kusta mezi 48. a 50. minutou znamenaly stav 21:15 a i když byla Dukla ještě před několika minutami na dostřel, ztrácela znovu poločasových šest branek. Zbývalo deset minut do konce a šance na vyrovnání nebo na obrat v utkání se s každou minutou zmenšovala. Trocha naděje nám svitla právě v 50. minutě, kdy viděl přímou červenou kartu Kust. Konšel, kterému se střelecky dařilo po celý zápas, s Kotrčem zařídili v 53. minutě stav 22:18. Podruhé byl vyloučen Sviták, ale oslabení jsme jakž takž přežili. Šůstek 6 minut před koncem snižoval na 23:20 a naděje ještě žila. Komplikací na cestě za vyrovnáním bylo třetí vyloučení Svitáka, a tak se v zápase červenalo podruhé. Diváci se ale “dočkali” i potřetí. Bečvář nejprve fauloval, za což viděl třetí dvoumintový trest a červenou kartu. Protože ale cestou ke Kustovi na tribunu počastoval rozhodčího několika nevybíravými výrazy, obdržel ještě další dvě minuty navrch. Bylo jisté, že téměř do konce zápasu bude Plzni chybět minimálně jeden hráč v poli. Konšel navíc nařízenou sedmičku s přehledem proměnil a podruhé ve druhé půli jsme se Plzni přiblížili na dvoubrankový rozdíl. Možná klíčovou trefu ale našel ve svém portfoliu Martin Loskot. V oslabení obstřelil mnohem vyššího Šika a v 57. minutě poslal Plzeň do vedení 24:21. Dukla se ale nevzdala. Matěj Konšel svou devátou trefou v zápase rychle odpověděl. Plzeň pak vyčkávala a v útoku byla pasivní. Rozhodčí signalizovali, že už bude muset střílet. Míč se dostal k Horkému, který se připroval na to, že přestřelí blok. Z obranného valu však vystartoval Lehocký, vystihl pohyb Horkého a zepředu mu vzorným obranným zákrokem zabránil v zakončení. Horký ovšem skončil na zemi a sudí se možná proto rozhodli Lehockého vykázat ze hřiště. Petržala se po následné Horkého střele mohl jen ohlédnout. Ta ale naštěstí skončila pouze na tyči a odražený míč jsme pak snadno získali. Kotrč na sklonku 59. minuty snížil na 24:23. Martin Šetlík reagoval time-outem, v němž své svěřence nabádal, aby si připravili příležitost a skórovali. Jenže dohrání do pivota se Plzni nepovedlo, Petržala sebral míč a Dukla měla možnost vyrovnat a vymazat tak po dobře odehraném druhém poločase velkou ztrátu, kterou si přinesla z prvního dějství. Útok ovšem skončil technickou chybou, míč skončil v zámezí a Plzeň mohla kontrolovat závěr. Jenže její hráči se asi zalekli možného vítězství, zazmatkovali a vyslali dopředu dlouhou přihrávku, kterou zachytil skvěle se vracející Kastner. Času na poslední útok, který poskytl další možnost na vyrovnání, bylo dost. Matěj Konšel v něm zkusil kličku, dostal se do zakončení, ale branku přestřelil. Lukáš Horký si pak nebral servítky, po individuálním uvolnění se zavěsil do vzduchu a přes obranu prostřelil vše co mu stálo v cestě. Gólem na 25:23 definitivně rozhodl o vítězství Plzně. Poslední pokus Dukly, který už by stejně neznamenal víc než kosmetickou úpravu skóre, skončil u Motlíka. Domácí tak mohli i přes prohraný druhý poločas před domácím publikem slavit cenné vítězství.