HC Dukla Praha – Handball KP Brno 20:16 (11:8)

Osmnácté kolo Tipgames extraligy přineslo další dramatické zápasy a pořádně zamíchalo pořadím v tabulce. Jičín s přehledem dominoval v Lovosicích (22:30) a dobyl tak průběžné vedení. To ztratila Plzeň, která o jednu branku podlehla v Zubří (21:20) Úřadující mistr tak zůstává ve hře o postup do bojů o medaile. Třetí místo patří Lovosicím, na které díky vítězství nad Brnem ztrácíme už jen jeden bod a příští týden je na Ruzyni vyzveme v přímém souboji o bronzovou příčku. Zajímavá je situace okolo šestého místa, které jako poslední zaručuje postup do elitní nadstavbové skupiny. Dobrou formu potvrdila Karviná, která po vítězství v Kopřivnici (29:34) poskočila na páté místo, šesté jsou Hranice. Černého Petra tedy po 18. kole drží Brno a Zubří. To ovšem získalo cenný skalp dosud vedoucí Plzně a přiblížilo se šestým hranicím na rozdíl hratelných tří bodů. Do konce základní části ovšem zbývají už jen čtyři kola.

Dukla, která začínala mít po ztrátě bodů v Karviné „nůž na krku“, odvrátila po boji hrozící nebezpečí a odsunula do zóny ohrožení Brno. V zápase, který byl extrémně chudý na branky (vždyť jich dohromady padlo jen 36!) dominovali oba brankáři. Jak Tomáš Petržala, tak Jiří Bavlnka deptali střelce soupeře a starali se o to, aby měl každý gól cenu zlata.
Dukla začala dobře. Poté co se Šik a Syřínek trefili ze hry, upravoval na 3:1 ze sedmimetrového hodu Milan Kotrč. Ten si ovšem šel vzápětí spolu s Viktorem Hastíkem za vzájemnou potyčku „odpočinout“ na 2 minuty. Na další branku se pak čekalo dlouhých 5 minut. Dosáhl jí Hastík a o pár chvil později (13. minuta) dokázal Dostalík dokonce srovnat na 4:4. Povedlo se mu to těsně po skončení přesilové hry, kterou jsme hráli za faul Klača na unikajícího Radka Mráze. V 15. minutě byl na druhé straně vyloučen Vojtěch Šik, ale diváci neviděli víc, než technické chyby na obou stranách a následně dva vynikající zákroky Jiřího Bavlnky, který zlikvidoval pokus Zdeňka Poláška, jenž se řítil sám na brněnskou branku. Ještě ve 20. minutě vyrovnával znovu Dostalík na 5:5, ale dva rychlé góly Krupy a Mráze, který využil rychlý protiútok po výborném zákroku Petržaly, znamenaly vedení Dukly už 7:5. Když si Sviták ve vyložené šanci vylámal zuby na Bavlnkovi, nezbylo brněnskému brankáři nic jiného, než pro odražený míč vyběhnout. Nikdo z jeho spoluhráčů se totiž nevrátil. Jenže u míče byl dřív Kotrč, který do odkryté branky snadno skóroval (22. minuta, 8:6). Trenér hostí Hegar na to reagoval time-outem, po jehož skočení přišlo vyloučení Svitáka. Hastík ze sedmičky snížil na 8:7, ale Barabáš s Kubisem poslali Brno do dvojnásobného oslabení, čehož využil Mráz – 9:7 (28.minuta). Dvougólový rozdíl svítil na tabuli také těsně před přestávkou, nicméně Vojtěch Šik, který měl proti Brnu střelecký den, šest sekund před sirénou nechytatelnou ranou stanovil poločasový výsledek na 11:8 pro Duklu.
Ve druhé půli i nadále excelovali brankáři, Petržala i Bavlnka chytili mezi 31. a 41. minutou dokonce každý jednu sedmičku. Dukla si i nadále držela mírný náskok. Brno se nedokázalo přiblížit kvůli technickým chybám a dobrým zásahům Petržaly. I když se Bavlnka na druhé straně snažil seč mu síly stačily, narostlo vedení Dukly do 50. minuty na 17:12 a zdálo se být téměř rozhodnuto. Trenér Hegar se přesto pokusil time-outem oživit svůj tým. Podobně jako v první půli, hrálo i ve druhém poločase po skončení oddechového času Brno přesilovou hru. Tentokrát pykal Šik. Hastík s Barabášem sice snížili na 17:14, ale Syřínek v 56. minutě Duklu uklidnil – 18:14. Duklu ale srazilo vyloučení Konšela a Hastík s Hubáčkem zkusili snížením na 18:16 ještě zdramatizovat závěr. Důležitá branka Šika, který potvrdil svou střeleckou potenci ovšem utla veškeré myšlenky hostů na bodový zisk. V poslední minutě utkání se ještě dvakrát červenalo. Nejdříve obdržel přímou červenou kartu za faul na rozběhnutého Paseku Sviták a po třetím dvouminutovém vyloučení šel na tribunu 31 sekund před koncem i Vojtěch Šik. Sedmimetrový hod, který rozhodčí nařídili ovšem Viktor Hastík neproměnil a po rychlém sólu přes celé hřiště vstřelil sekundu před koncem gól Milan Kotrč. Nejenže jím zarovnal konečný výsledek na 20:16, ale zařídil nám s Brnem vyrovnanou bilanci. Na Moravě jsme totiž podlehli rovněž o 4 branky 26:22.

vs
9.12.2023

Sestava a branky Brna: Zaplatílek, Bavlnka – Barabáš 2, Hubáček 1, Kubis, Chýlek, Zima 1, Paseka, Koubek 1, Klačo, Ryšavý, Dostalík 5, Hastík 6, Musil