Tipgames extraliga 2012/2013 dospěla do posledního kola svojí základní části. To rozhodne o kompletním složení šestice, která bude v nadstavbě bojovat o titul. Pět týmů má účast jistou, o poslední volné místo bude na dálku bojovat Karviná se Zubřím. Spíše v rovině teorie je pak možný nepostup Hranic.
O tom, kdo se přidá k Jičínu, Plzni, Dukle, Lovosicím můžeme o víkendu rozhodnout i my. Hrajeme totiž na půdě úřadujícího mistra ze Zubří, který musí zvítězit, pokud chce i nadále myslet na obhajobu nebo alespoň na medaile. To Karviná má zdánlivě lepší výchozí pozici. Vítězstvím 26:25 nad Hranicemi sice utekla „hrobníkovi z lopaty“, ale v posledním kole pojede na horkou půdu do Jičína, kde ještě žádný tým nedokázal letos naplno bodovat. Dosud vedoucí tým tabulky navíc bude chtít před domácím publikem odčinit fiasko z Přerova, kde prohrál 28:25.

Gumárny Zubří – HC Dukla Praha
sobota 16. března v 18:00

V Zubří můžeme očekávat halu naplněnou k prasknutí. Diváci totiž nebudou chtít připustit možnost, že by jejich tým po zisku zlatých medailí hrál pouze o sestup a poženou jej za postupem. Valaši se budou spoléhat zejména na černohorského ostrostřelce Trifunoviče, který si drží solidní průměr pěti branek na zápas. I díky němu Zubří nepřišlo o naděje, vždyť v posledních pěti zápasech ztratilo jen jediný bod za remízu v Přerově. Valaši zvítězili ve Frýdku – Místku, doma s Plzní, ve veledůležitém utkání doma s Karvinou a také v přímém souboji o přežití v Brně. Kromě Trifunoviče se bude trenér Mičola spoléhat také na pivota Tomáše Bechného, jenž prokazuje dobrou formu. Branku pak bude hájit Petr Orság, který je druhým nejčastěji zasahujícím gólmanem extraligy (344 zásahů) hned po královopolském Jiřím Bavlnkovi.

Dukla ovšem pojede na Moravu bojovat o dva velmi důležité body do konečného součtu. Po zaváhání Jičína v Přerově ztrácíme na první příčku tři body. Vedoucí tým tabulky navíc čeká zápas s Karvinou, která v posledním kole hraje o bytí a nebytí. Ve hře je ještě 22 bodů a první a šestý tým zatím dělí jen pětibodová ztráta. Na titul tak stále může pomýšlet každý celek. Dukla se opírá o tradičně dobré brankáře v čele s Tomášem Petržalou. V úspěšnosti jsou naši brankáři druzí nejlepší z celé extraligy (hned za těmi z KP Brno). Ne nadarmo se říká, že brankáři a obrana jsou spojené nádoby. Právě obrana a gólmani je zatím to, co Duklu letos drží nahoře. Se 435 brankami jsme nejméně inkasujícím týmem extraligy. Při 19 odehraných zápasech činí průměr na utkání pouze necelých 22,9 obdržených branek. Poslední zápas v Kopřivnici navíc ukázal, že ve formě jsou jak Milan Kotrč na levém křídle (7 branek), tak jeho levoruký kolega Jakub Kastner (9 branek). Tradičně pikantní bude utkání pro Štěpána Krupu, který se na „domácí“ palubovku podívá v barvách Dukly už poněkolikáté.

O tom, zda Dukla odsoudí úřadujícího mistra k pádu mezi nejhorších pět týmů, se můžete přesvědčit v sobotu 16. března v 18:00 v zuberské hale nebo prostřednictvím přímého přenosu internetové televize TVcom.

V neděli pak čeká jeden z klíčových zápasů i náš B-tým. Ve 2. lize mužů JZČ totiž jedeme na půdu Košutky, která je sice zatím na druhém místě právě za námi, ale nejenže má stejný bodový zisk (21 bodů), ale také disponuje zápasem k dobru. V případě vítězství bychom tedy manko jednoho zápasu smazali a pojistili si vedení. V případě prohry bychom se mohli výrazně propadnout. Z dalších pozic totiž dotírají silné týmy Starého Plzence, Třeboně nebo Sezimova Ústí.

Starší i mladší dorostenci se představí v Lovosicích. Oba týmy jsou vzhledem k postavení v tabulce mírnými favority, ale zatímco mladší dorost domácí utkání se severočechy vyhrál 29:26, starší dorost pojede odčinit ztrátu bodu za domácí remízu 32:32.