Do konce Tipgames extraligy 2012/2013 zbývá každému z týmů přesně 10 utkání. Ta rozhodnou na jedné straně o držitelích medailí, na druhé straně o sestupu. Jedenáctka družstev se totiž po základní části rozdělila na dvě skupiny. Elitní šestice, ve které je i Dukla, bude bojovat o mistrovský titul, zbývajících pět celků, včetně nejúspěšnějšího klubu samostatné české historie – Karviné, bude usilovat o udržení. Nutno ovšem podotknout, že sedmá Karviná i osmé Brno mají udržení v soutěži prakticky jisté.
Nejlepší výchozí pozici pro zisk titulu má po základní části HBC Ronal Jičín se 30 body. Jeho náskok však není nijak závratný. Druhé Lovosice ztrácí 3 body, třetí Hranice 4 body, čtvrtá Dukla a pátá Plzeň pět bodů a šesté Zubří, které do „šestky“ vklouzlo na poslední chvíli má 24 bodů. Na titul tak může pomýšlet každý z těchto týmů, protože ve hře je stále 20 bodů v případě vítězství ve všech deseti kolech nadstavby.

Dukla bude určitě chtít poskočit z průběžné „bramborové“ pozice na medailové příčky. Hned na začátku nadstavby ji ale čekají tři utkání v průběhu jednoho kalendářního týdne, která mohou hodně napovědět o tom, zda jsou její ambice reálné. Dvě z nich navíc odehrajeme na hřištích soupeřů.

V neděli 14. dubna v 10:30 hod. načneme nadstavbu na půdě Cementu Hranice. Náš soused v tabulce bude v dobrém rozpoložení. Kromě domácího prostředí jeho výkon určitě podpoří nedávný úspěch v podobě zisku historicky prvního klubového triumfu v Českém poháru. Ten Hranice získaly ve finálovém dvojzápase s Jičínem, kdy v domácí odvetě smazaly jednobrankové manko a po výhře 27:22 oslavily vítězství v soutěži. Tím se Cementu otevřela také cesta do pohárové Evropy.
Trenér Hrabal se bude spoléhat na veterána Josefa Kučerku v brance. Jeho forma je stále vynikající. Se 334 úspěšnými zákroky byl třetí v celé  základní části (za brněnským Bavlnkou a zuberským Orságem). Jistotou na křídle je sedmý nejlepší střelec základní části (a nejlepší střelec týmu) Tomáš Galus (103 branek), hned za ním figuruje urostlý Miroslav Rachač s 99 přesnými trefami. Velká hrozba pro brankáře Dukly ovšem bude stát také na pravé spojce. Martin Stržínek by byl určitě také v popředí tabulky střelců, kdyby odehrál všechna utkání. Přetahovaná Hranic se Zubřím o jeho angažmá, která herní výpadek zavinila, je už definitivně vyřešena a loňský mistr soutěže se může soustředit na svůj výkon na hřišti. Dobrou formu ostatně potvrdil i v reprezentaci. V dvojutkání s Němci, v němž Češi získali cenné dva body, nastřílel Stržínek 7 branek a jeho výkon si chválil i kapitán Jícha.
Ani hráči Dukly se nebudou chtít nechat zahanbit. Že Hranice porazit umí dokázali v prosinci na Ruzyni vítězstvím 19:15 (podrobnosti čtěte zde), v tabulce na Cement navíc ztrácejí jen bod. V ligové přestávce navíc, na rozdíl od Hranic, které se soustředily na pohárová utkání, dávali naši hráči dohromady zranění a šrámy z náročné základní části a ladili formu pro nadstavbu. Tomáš Petržala, který sice odejel na reprezentační sraz, ale na hřiště se nedostal, bude určitě chtít ukázat co v něm je. Brankář Dukly, který spolu s Jiřím Bavlnkou patří ke dvěma nejlepším brankářům extraligy co do úspěšnosti (počítáme-li brankáře s větším počtem zákroků než 40), navíc na rozdíl od Martina Stržínka nebude muset řešit zápasovou únavu. Výhoda Dukly je také v tom, že její branky nestojí a nepadají s jedním střeleckým tahounem. Nejlepším střelcem týmu zůstává Milan Kotrč ml. (95 gólů), druhý Radek Mráz jich nasbíral 62. O zbylých 358 gólů, které Dukla nastřílela v základní části se ovšem podělilo dalších 15 hráčů. Velkou devizou Dukly je také obrana. S pouhými 460 obdrženými brankami jsme nejlépe bránícím týmem základní části. Jičín, který je v této statistice druhý, obdržel o čtyři góly víc.
Oba nedělní soupeři tak mají určitě výkonnost na to, aby zvítězili. Kdo se dokázal lépe připravit na nadstavbové boje a kdo dokáže snáze odolat rostoucímu tlaku se ovšem ukáže až na hřišti. Utkání Cement Hranice – HC Dukla Praha začíná v neděli 14. dubna v 10:30 hod. Sledovat jej můžete sledovat buď přímo v hranické sportovní hale nebo prostřednictvím přímého přenosu České televize na kanálu ČT Sport.  Přímý přenos by měla poskytnout i internetová televize Tvcom.cz (odkaz bude doplněn).

vzájemná utkání Hranic a Dukly v letošním ročníku:
Hranice – Dukla 30:29 (extraliga)
Dukla – Hranice 19:15 (extraliga)
Hranice – Dukla 29:24 (semifinále Českého poháru)

-red-