Vůbec poslední akcí sezóny byl turnaj Partille Cup 2013 ve švédském Göteborgu. Partille Cup je jedním z největších házenkářských turnajů na světě. Hraje se výhradně na venkovních hřištích. Fotbalové hřiště s umělou nebo přírodní trávou se rozdělí na několik házenkářských a může se začít. Pouze finálová utkání jsou hrána v hale.

Naši minižáci byli rozděleni do dvou družstev a ve skupinách se střetli s týmy ze Švédska, Norska, Dánska a Ruska. Nejpočetnější zastoupení mělo pochopitelně domácí Švédsko.

Dukla Praha 1

Počasí turnaji ze začátku týdne příliš nepřálo. Úvodní den propršel a bylo celkem chladno. Mokrá tráva klouzala a hřiště s přírodní trávou se rychle měnila v bahniště. Proti slabším soupeřům nám povrch hřiště nevadil, i tak byl výsledek vždy jednoznačný. Na hřišti se protočili všichni hráči ze sestavy a každý si přišel na své. Problém přišel s kvalitnějším soupeřem. Proti domácím Švédům jsme stáli po kotníky zabořeni v bahně. Šlo nám o postup z druhého místa, protože jsme nedokázali udržet vystřílený náskok s Ruskem a prohráli o jedinou branku. Švédové však byli vybaveni kopačkami a na rukách některých hráčů se objevily i gumové rukavice proti klouzání mokrého míče. Kluci se rvali jak o život, ale uspět nemohli. Při každé prudší změně pohybu sebou plácli do bahna a střelba z dálky se zabláceným míčem je také téměř nemožná. Třetí místo však stačilo na postup do play-off A.

Podmínky pro boj o finále nemohly být lepší. Svítilo sluníčko, soupeř byl hratelný a v hledišti jsme měli spoustu diváků. Přesto se po závěrečném hvizdu radoval soupeř. Po zápase jsme hráčům vytýkali, že nebojovali jako tým, nechtěli zvítězit a o postup se dostatečně nepoprali. S odstupem času a po opadnutí emocí, je třeba dodat, že nám v utkání chybělo trochu toho střeleckého štěstí, rozhodovalo i několik tyček a povedených zákroků gólmana. Pozitivem určitě je, že kluci získali zkušenost a určitě to pro ně byl i velký zážitek.

Dukla Praha 2

Hráči druhého výběru sbírali především důležité herní zkušenosti. Tento tým tvořili převážně hráči Dukly Praha 4, proto byl pod taktovkou trenérek Máří a Moniky. I přesto, že většina zápasů byla brzy rozhodnuta, naši borci se prali až do posledních vteřin. Každý z nich se s vervou snažil během turnaje zaznamenat alespoň jeden gól. Některým se to podařilo a některým se to jistě podaří příští rok. I umístění na poslední příčce ve skupině znamenalo postup. Kluky čekalo utkání v play-off B.

Tento duel měl úplně jiný charakter. Se soupeřem se hrála rovnocenná partie a chybělo málo k postupu. Se švédským HK Lugi jsme prohráli pouze 6:8.

Celkem Dukla Praha nasazovala sedm družstev od minižactva až po mladší dorost. Nejúspěšnějším týmem byl ročník 2000 (mladší žáci), kteří se dokázali probojovat až do čtvrtfinále.

Věříme, že se klukům tento turnaj líbil a mají na co vzpomínat. Je dobré si připomenout olympijské rčení, že „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se“. Určitě se všem v hlavách, alespoň na čas, uchová atmosféra tohoto turnaje, úvodního ceremoniálu, zábavného parku, diskotéky, spaní v tělocvičně a pojídání hamburgerů k večeři. Kluci děkujeme za zážitek i my, vaši trenéři.

Zdeněk Bělohradský