HC Dukla Praha – Talent M.A.T. Plzeň 25:27 (12:17)

Série domácích výher Dukly skončila v osmém kole. Do Prahy přijel Talent M.A.T. Plzeň, tedy tým který nabral v posledních zápasech solidní formu, kterou potvrdil i na Dukle. Už v prvním poločase si hosté vybudovali pětibrankový náskok, který jim nakonec stačil na výhru 25:27. Dukla sice ve druhé půli stahovala a v jednu chvíli to dokonce vypadalo, že dosáhne na vyrovnání, ale obrovské množství chyb, které vyústily v celkem 21 ztrát míče, obrat nedovolilo.

Zápas začal dvěma rychlými góly Plzně. Nejdřív proměnil sedmimetrový hod Vinkelhöfer a pak využil přesilovou hru Milan Škvařil. Polášek ale v oslabení snížil na 1:2 a o chvíli později jsme hráli v početní výhodě i my, když byl vyloučen Šindelář. V 6. minutě bylo vyrovnáno na 2:2, ale pak jsme jen dotahovali jednobrankový náskok soupeře.
To se změnilo mezi 8. a 11. minutou. Vinkelhöfer potrestal dvě ztráty Dukly dvěma góly a když se přidal Milan Škvařil, tak soupeř vedl už 4:7. Dukla i nadále často chybovala a nedařilo se jí ani v obraně. I přes vyloučení Milana Škvařila ze 14. minuty si Plzeň držela náskok tří až čtyř branek.
Kotrč se Šůstkem sice do 18. minutu korigovali na 9:11, ale pak obrana neuhlídala pronikajícího Milana Škvařila. Jakub Sviták, který se do sestavy vrátil po zranění, střílejícího Škvařila zbytečně fauloval. Viděl za to přímou červenou kartu a Duklu čekalo další oslabení. To jsme sice přežili, ale po sérii technických chyb na obou stranách si trenér hostů vybral oddechový čas, který jeho tým nabudil. I přes solidně chytajícího Rangla se Plzeň mezi 25. a 29. minutou prosadila hned třikrát a navýšila vedení na 11:17. Petr Rams ve 30. minutě ze sedmimetrového hodu už jen upravoval na poločasových 12:17. Na víc Dukla, která v první půli ztratila míč rovnou dvanáctkrát, nestačila.

Druhá půle, která se měla nést v duchu snahy o vyrovnání, začala slibně. Vyloučen byl totiž hostující Šindelář. Jenže přesilovku jsme nevyužili a místo toho přišly další ztráty míče. Do 37. minuty padlo dohromady jen 5 branek. Dvě dala Plzeň a tři Dukla (15:19). Pěkné zákroky předvedli oba brankáři Rangl s Motlíkem. Náskok Talentu jsme ale ani pak nesnížili. Na dvě minuty šel totiž pykat Polášek a Jan Blecha s Milanem Škvařilem přesilovku využili (39. minuta – 15:21).
Další naděje svitla ve 41. a 42. minutě po trefách Štěpána Jeníčka, kterého trenéři dopsali na soupisku o poločasové přestávce, a Zdeňka Poláška. První jmenovaný byl ale vzápětí vyloučen na dvě minuty a Pohlmann z přesilovky přesnou střelou skóroval (46. minuta – 17:22). Síly na hřišti se sice vyrovnaly po dvouminutovém trestu Blechy, ale žádný ze soupeřů nedokázal po dobu čtyř minut ubránit útok soupeře, takže góly padaly střídavě na každé straně.
Až v 50. minutě zvládla Dukla dvě branky za sebou, kdy se trefili Reichl a Šik. O minutu později hrála Plzeň oslabení (2 minuty pro M.Škvařila) a Vít Reichl svým druhým gólem přiblížil Duklu na 22:25. Pohlmann navíc dohrál souboj s Kastnerem a Plzeň čekalo 34 sekund dlouhé dvojnásobné oslabení. Gólově se v početní výhodě prosadil Kastner, snížil už na 23:25 a Dukla byla Plzni blízko. Naší obránci potom zapracovali správně a zblokovali střelu Plzně, čehož mohl v útoku využít Milan Kotrč mladší. Tváří v tvář Motlíkovi ale neuspěl. Brankář Talentu jeho střelu kryl a Blecha vzápětí potvrdil známé rčení „nedáš dostaneš“. Plzeň tak pět minut před koncem vedla 23:26.
Dukla však místo boje o vyrovnání do poslední chvíle přidala svou 19. a 20. ztrátu míče v zápase a i když Petržala, který se mezitím vrátil do brány, dělal co mohl a vytáhl hned proti Plzni úspěšný zákrok, nestačilo to. Radek Motlík v brance hostů totiž svůj tým podržel, vyzrál na Štěpána Jeníčka, který se jej pokoušel v rychlém útoku překvapit technickou střelou, a dal Plzni jistotu výhry. Michal Tonar zisk dvou bodů v 59. minutě ještě pojistil gólem na 23:27.
Třetí úspěšná sedmička Petra Ramse a závěrečná branka Zdeňka Poláška znamenaly už jen kosmetickou úpravu skóre na 25:27. Plzeň si tak ze hřiště až příliš často chybující Dukly odvezla cennou výhru.

Sestava a branky Dukly: Petržala, Rangl – Kern, Kastner 3, Sviták, Šik 3, Mráz, Piskač, Kotrč 4, Polášek 5, Rams 3, Reichl 2, Šůstek 3, Jeníček 2

Sestava a branky Plzně: Motlík, Šmíd – Petrovský L. 1, Fořt, Linhart 4, Škvařil M. 6, Blecha 3, Vinkelhöfer 6, Tonar M. 3, Pohlmann 2, Loskot, Škvařil J. 2, Šindelář

-red-