HC Dukla Praha „B“ – Tatran Litovel 30:28 (16:12)

Dosud suverénní Litovel, která v první lize v sedmi zápasech ani jednou neprohrála, přijela s vysokým sebevědomím i do Prahy. Jenže náš B-tým posílený o několik hráčů A-týmu favorita zaskočil a v bojovném střetnutí zvítězil 30:28. Šesti brankami se blýskl sportovní ředitel Dukly Daniel Čurda, který za B-tým nastoupil teprve podruhé v sezoně. Šestkrát skóroval i Štěpán Jeníček.
Přesně kvůli utkáním jako bylo toto, jsme usilovali o postup do 1. ligy. Zkušenosti z podobných zápasů jsou totiž pro mladé talentované hráče mnohem cennější, než ty druholigové.

Litovli v Praze nechyběly její největší opory. Přijel jak Jakub Dolák, který ještě v minulé sezoně hrál extraligu za Cement Hranice, tak David Barabáš. Ten nastupoval za KP Brno. Na straně Dukly okusil poprvé v kariéře první ligu brankář Daniel Rangl, který v extralize tvoří dvojici s Tomášem Petržalou. Na soupisce Dukly byli oproti nejčastěji nastupující sestavě také Jakub Kern nebo Daniel Čurda.

Dukla začala utkání s vysokým nasazením. V obraně pracovali dobře Kern, Reichl a Bradáč, na hrotu narušoval kombinace soupeře Jan Petružela. Litovel byla často nucená dohrávat útok při signalizované pasivitě a se střelami z dálky si Daniel Rangl uměl poradit. Zpočátku jsme se sice dokázali dostat do vedení 3:1, ale soupeř do 10. minuty vyrovnal na 4:4. I po čtvrtině zápasu nic nenasvědčovalo tomu, že by jeden nebo druhý tým měl získat větší náskok. Jenže o tři minuty později už Dukla „B“ vedla 10:6. Míč vybojoval Petružela, fantasticky zrychlil a ač faulován dopravil technickou střelou míč do sítě. Rozhodčí faul Litovle viděli a udělili dvouminutový trest. Přesilovou hru jsme využili a když po dvaceti minutách vsítil dvanáctý gól Dukly Daniel Čurda, svítila na kontě soupeře stále šestka (12:6).
Za takových okolností hráči Litovle, kteří nejsou v této sezoně zvyklí prohrávat, značně znervózněli. Projevilo se to diskutováním s rozhodčími i s našimi hráči, agresivním oplácením tvrdé, ale férové obrany Dukly, a také stěžováním si na všemožné dění na hřišti. I proto jsme po 25 minutách hry vedli stále vedli o šest (15:7). Přesto se Litovli podařilo do konce poločasu korigovat náš náskok na 16:12. Bylo to ale spíše menší úspěšností střelby na naší straně, než zlepšenou hrou hostů.

Čtyřbrankový náskok platil i na začátku 40. minuty utkání. Pak Litovel korigovala a 15 minut před koncem se přiblížila na rozdíl dvou branek  (23:21). V této fázi utkání nám nefungovala obranná fáze, díky které jsme si v první půli vybudovali náskok.
Blíž jsme ale soupeře podporovaného skupinou fanoušků, kteří do Prahy vydali povzbudit svůj tým, nepustili. Iniciativu od Dana Čurdy, kterému se střelecky dařilo v prvním poločase, převzal další levoruký hráč Štěpán Jeníček. Právě on zvyšoval deset minut před koncem na 26:22 a vrátil Dukle čtyřbrankové vedení z poločasu. Litovel se znovu dostala na dostřel pět minut před koncem. To proměnil sedmimetrový hod Barabáš, nejlepší střelec Litovle v utkání (9 gólů). Vzápětí ale přišla přesilovka Dukly, když byl faulován Štěpán Jeníček. Početní výhodu využil Jan Syřínek, kterému střeleckou pozici připravil Vojta Bělohlav. Litovel ale během několika sekund odpověděla gólem Barabáše (28:26). Do konce zápasu v tu chvíli zbývalo něco přes tři minuty. Dukla v útoku ztratila míč a kdo jiný než Barabáš přiblížil ze sedmičky hosty na rozdíl jediné branky. Rozhodčí navíc vylučovali i na naší straně, a tak se síly na hřišti vyrovnaly. Veledůležitou branku pak zaznamenal Vojta Bělohlav, který se přes dva obránce prosadil a dal Dukle náskok 29:27.
Barabáš pálil minutu a půl před koncem jen do břevna Ranglovy branky, a tak mohla Dukla převzít otěže zápasu. O vítězství definitivně rozhodl přesně minutu před koncem přesnou střelou o tyč Štěpán Jeníček, Litovel už jen kosmeticky upravila na konečných 30:28.

Litovel zůstává i přes prohru na čele tabulky první ligy. Dukla má zatím o čtyři body méně a v tabulce, ve které zatím chybí většina výsledků osmého kola, zaujímá čtvrté místo.

Příští týden je na programu první ligy pražské derby mezi Chodovem a Duklou „B“ (neděle 25. listopadu od 15:00)

Sestava a branky Dukly „B“: Rangl, Filip – Kuklík, Petružela 2, Bělohlav 4, Pína, Aliapulios, Čurda 6, Bradáč 2, Jeníček 6, Reichl 3, Syřínek 5, Kern 2

Foto: Martin Kabát