HC Dukla Praha – HBC Ronal Jičín

sobota 30. listopadu 2013 od 18:30 hod.

Další odveta v programu druhé poloviny základní části extraligy přivede do ruzyňské haly úřadující mistry z Jičína. Tomuto týmu máme co vracet. Ve druhém kole jsme totiž na jeho půdě prohráli 21:17. V Praze půjde v sobotu o hodně. Jičín je totiž se šestnácti body průběžně třetí, Dukla ztrácí dva body a je jen o jednu příčku pozadu. V případě vítězství se tedy na Ronal dotáhneme.

Jičín v extralize neprohrál od 9. října, kdy podlehl v Plzni 23:19. Od té doby si úřadující mistři připsali pět ligových výher v řadě. Porazili mimo jiné Lovosice, Hranice i Zubří a jsou průběžně třetí. Jičín zdobí hlavně dobrá obrana, která je s průměrem pod 22 obdržených branek na zápas druhá nejlepší v extralize (první je Plzeň).
S dobrou obranou Jičína souvisí také výkonnost brankářů. Trio Machalický, Kurial a Veverka má druhou nejlepší úspěšnost v extralize, kdy se 44,39 procenty nestačí pouze na gólmany Hranic.
V útoku má Jičín jednoho výrazného střelce. Tím je spojka Jan Vocásek, který je zatím se 66 brankami po Janu Hubáčkovi z KP Brno druhým nejlepším střelcem extraligy. Radek Král, který je v počtu vstřelených branek mezi jičínskými druhý, nastřílel 40 gólů.

V dobré formě je i Dukla. Poslední tři zápasy jsme zvládli a navrch jsme, stejně jako Jičín, přidali postup do semifinále Českého poháru. Minulý týden přišla v televizním zápase výhra 23:29 na horké půdě v Zubří, kde jsme uspěli hlavně díky zvládnutému druhému poločasu.

Co se střelců týče, tak se oproti minulému týdnu nic nemění. Nejlepší zůstává Milan Kotrč (51 branek) následovaný Petrem Ramsem (48 branek), který vsítil polovinu všech svých branek ze sedmimetrových hodů a v tomto ohledu je druhý nejlepší v extralize. Petr Rams sice nedávno řekl, že v týmu není od toho, aby dával branky, ale spíše proto, aby se staral o dobrou náladu, statistiky však tomuto tvrzení odporují. I na Jičín by měly platit rychlé útoky. Z této herní situace padne zhruba každý čtvrtý gól Dukly v letošní sezoně. S 80 brankami jsme jen o dva góly pozadu za Zubřím, které v této statistice zatím vede.

Na čem ještě budeme muset zapracovat, je obrana, která je po té hranické v elitní extraligové šestici druhá nejhorší. S tím přirozeně souvisí také úspěšnost brankářů, která je zatím třetí nejhorší v lize. Oba ukazatele se ale postupně zlepšují, Zubří jsme například na jeho vlastní půdě dovolili jen 23 branek, což je o téměř tři branky méně než je náš průměr v této sezoně.

Určitou roli může hrát i domácí prostředí. Zejména v soubojích Dukly s Jičínem byl v minulosti tento faktor rozhodující. Body bral obvykle ten tým, který hrál zrovna doma. V sobotu bude doma Dukla, a tak se fanoušci v Praze budou moci osobně přesvědčit o tom, zda využijeme výhodu domácí haly. Utkání začíná v sobotu 30. listopadu v 18:30 hod. a pokud jej nebudete moci sledovat osobně v hale na Ruzyni, bude k dispozici také přímý přenos internetové televize TVCOM.