Cesta dlouhá přes tisíc kilometrů, dlouhé hodiny strávené v autobuse a na trajektu, špinavé dresy od černé gumy nebo rozmáčeného bahna, spálené obličeje od slunečních paprsků či promrzlé svaly po prudkém lijáku a kolem vás ohromné množství hřišť a obrovská masa házenkářů. Opravdu silný zážitek, něco takového se nezapomíná, právě kvůli tomu se jezdí do Švédska lovit zlatá trofej.

Partille Cup je největší mládežnický mezinárodní turnaj v házené na světě. Od začátku se jej zúčastnilo více než 400 000 účastníků z 90 zemí světa a téměř všech kontinentů. V letošním roce proběhl již 45. ročník, rekordního předchozího se zúčastnilo 1120 týmů ze 44 zemí světa. Odehrálo se 4 003 zápasů, ve kterých padlo 93 970 gólů. Bylo spotřebováno 16 850 metrů žluté pásky, která ohraničuje všechna hřiště. Bylo servírováno 98 500 Švédských masových kuliček a 182 000 kelímků. Pouze ve školách bylo spotřebováno 26 400 metrů toaletního papíru. Mezi nejúspěšnější kluby (k roku 2013) samozřejmě patří zakládající IK Sävehof s 48 vítězstvími, ze zemí pochopitelně kraluje Švédsko, které má 209 prvenství. Česká republika dokázala zvítězit sedmkrát a týmy bývalého Československa získali prvenství dvakrát.

Největšího úspěchu výpravy Dukly Praha v letošním roce dosáhli právě naši kluci. Postup ze skupiny jsme si trochu zkomplikovali dvěma prohrami, ale do finálové skupiny A se nám podařilo proklouznout.

Osmifinále bylo jedno velké drama. Se soupeřem jsme se o vedení přetahovali po celé utkání. V posledních vteřinách za nerozhodného stavu se dostal soupeř ke střele, ta naštěstí skončila na tyči. Z následného protiútoku se však ani nám nepodařilo zápas rozhodnout. O vítězi tak musel rozhodnout „zlatý gól“. Los přisoudil míč soupeři a tak jsme museli všechnu energii soustředit na obranu a podařilo se. Vypíchli jsme přihrávku a mohli jít útočit. Zmatku v soupeřově obrany jsme využili na výbornou, přihrávka směřovala ze středu rovnou na osamocené křidélko, které svoji šanci krásnou střelou proměnilo. Hřiště tak explodovalo uvolněnými emocemi, štěstí na naší straně a smutek na straně soupeře.

Čtvrtfinále zdaleka nebylo tak náročné a propluli jsme jím bez větších problémů. Po rychlé večeři nás čekalo to nejdůležitější utkání, které nám mohlo přinést jistotu medailí a trofeje. V semifinále jsme však narazili na přemožitele ze základní skupiny. V první půli jsme si vedli velmi dobře a v poločase vedli o dvě vranky. V druhé půli však přišel střelecký výpadek, který dokázal soupeř využít. Se slzami v očích jsme tak skončili před branami velkého finále. Protože se boje o bronzové medaile nekonají, obsadili jsme tak automaticky krásné 3. – 4. místo z 34 účastnících se mužstev. Celkem jsme odehráli 9 zápasu, z nichž jsme 6 vyhráli, nastříleli jsme 110 branek a dostali jich 90.

Druhé družstvo minižáků po základní skupině bojovalo ve finálové skupině B. Zde bohužel ukončilo své působení již po prvním zápase. Celkem odehrálo 6 zápasů, z toho 2 vítězné, při skóre 54:66.

Sestava: Poláček, Mikolášek, Vojtela, Bělohradský, Josef, Němeček, Melich, Habel, Erebai, Holomek, Sedláček, Nytra, Peňažka; Jindra, Hendrych, Bubák, El-Hojairi

V rámci Partille Cupu se koná i celá řada doprovodných akcí. Jednou z nich je i zahajovací ceremoniál, který tentokrát proběhl na fotbalovém stadionu. Na této velkolepé show se sešlo přes deset tisíc milovníků házené. Jako reprezentanti ČR se na podiu předvedli naši benjamínci. Kvůli delšímu dojíždění ze školy na hřiště jsme přišli o větší časovou porci pro zábavní park Liesberg, přesto i odtud budeme mít na co vzpomínat. Všichni jsme se totiž projeli dřevěnou horskou dráhou, která nám dopřála skutečně velkou porci adrenalinu.

Kluci si zaslouží obrovskou pochvalu a poděkování za předvedenou hru. Je velká škoda, že jsme se do finále nepodívali, ale berme to jako motivaci do dalších let. Věříme, že si všichni, i přes drobné stýskání či zdravotní neduhy, turnaj užili a budou mít na co vzpomínat, stejně jako my trenéři.

Fotografie z turnaje si můžete prohlédnout na duklamini.rajce.net