V dalším článku přinášíme rozhovor s čerstvým reprezentantem Dieudonne Mubenzemem, který je odchovancem Dukly Praha. S házenou začal v 6. třídě a letos se stal stabilním členem „A“ mužstva, za který už dokázal rozhodnout utkání. Více se o tomto levorukém talentu dozvíte níže.

Dido, letos prvním rokem stabilně nastupuješ na postu pravé spojky v extralize, čekal jsi takovou porci minut v každém zápase již před sezonou?

Vůbec jsem to nečekal, před sezónou bych si to ani nedokázal představit, že budu dostávat tolik prostoru, je to úplně něco jiného než dorostenecká liga. Všechno je mnohem rychlejší, dynamičtější někdy to je opravdu těžké, ale všichni spoluhráči i trenéři, mi hodně pomáhají, takže to jde snadněji.

V prvním kole jsi v posledních vteřinách rozhodl zápas s nováčkem z Litovle, bylo těžké to vzít na sebe, i když jsi byl nejmladší na hřišti?

Ano, bylo to těžké, v tu chvíli jsem byl dost nervózní, ale nebylo moc času nad tím přemýšlet. Prostě jsem si řekl, že do toho půjdu a budu doufat, že to vyjde. Naštěstí to dobře dopadlo.

Naopak doma s Hranicema to na konci nevyšlo, byl na tebe někdo naštvaný nebo tě naopak lidé podpořili?

Ne, nikdo mi nic nevyčítal, snažili se mě podpořit a povzbudit, že se tohle občas stává. Přesto mě samotného to moc mrzelo.

Dido, tvoji rodiče pochazí z, pro nás Čechy, exotický dveří, ale pověz nám, hraje se i tam házená?

Ano, matka pochází z Kolumbie a otec z Demokratické republiky Kongo. V obou zemí se tento sport provozuje a konžská reprezentace žen se kvalifikovala na mistrovství světa 2015 v Dánsku.

Ty ses narodil v České republice. Prošel jsi mládežnickými reprezentacemi, ale teď přišla pozvánka i do té seniorské. Co od této příležitosti očekáváš?

Byl jsem ohromně překvapen, když mi přišla pozvánka, ve snu by mě nenapadlo, že v 18-ti letech, bych se mohl dostat do seniorské reprezentace. Je to obrovská příležitost poznat hráče na takové úrovni a doufám, že se od nich něco nového naučím.

Věkem stále spadáš do kategorie dorostenců, jaké jsou tvé cíle nebo sny v házené do budoucna?

V nejbližší době by mi udělalo radost, kdyby se nám podařilo vyhrát dorosteneckou ligu. Co se týče budoucnosti, chtěl bych se prosadit v A-týmu Dukly Praha.

Další otázkou se zeptám na tvé studium. Čtvrtým rokem docházíš na obchodní akademii, takže letos tě čeká zkouška dospělosti, už se nějak připravuješ? A co po střední škole, už máš jasno?

Pomalu se začínám připravovat. Po střední škole se chci přihlásit na VŠE fakulty mezinárodních vztahů, stále přemýšlím o dalších možnostech. Také mě láká myšlenka studia v zahraničí.

Dan Rangl o tobě napsal, že se stydíš sprchovat, chtěl bys mu to tímto nějak vrátit?

To se Danovi jenom zdá, to je kvůli tomu, že jsme neměli příležitost se lépe poznat, já jsem velmi otevřený člověk.