HC DUKLA PRAHA – ABC UMINHO DE BRAGA  29:33

Nečekaně dlouhá cesta házenkářů Dukly Vyzývacím pohárem končí v semifinále. Po slibném výsledku z úvodního duelu pražský celek v domácí odvetě vývoj dvojzápasu neotočil a podlehl portugalské Braze 29:33 (11:16). Domácím nepomohly ani výtečné zákroky brankáře Tomáše Petržaly, rozhodlo se v první půli.

Pohárová jízda skončila. Pro házenkáře Dukly, tým složený hlavně z hráčů věnujících se kromě sportu i práci či studiu, je semifinále výtečným výsledkem – ale na druhou stranu je může mrzet pomyšlení, že měli blízko i k boji o samotný Vyzývací pohár.

Poté, co Dukla první duel v portugalské Braze prohrála těsně 33:34, podlehla v domácí odvetě zkušenému soupeři znovu malým rozdílem. Ale v součtu to Portugalcům stačilo.

Čestný výhoz provedl Luboš Kozel, trenér Dukly fotbalové. A zaplněná hala na Podvinném mlýně viděla házenkářsky dost rozdivočenou první půli, která nakonec určila i finální podobu výsledku.

Nejprve se zdálo, že favorit z Bragy nedopustí vůbec žádný pokus o překvapení: hosté rychle vedli 0:2 a tradiční domácí exekutor sedmimetrových hodů Jakub Kastner hned svůj první pokus nedal.

Jenže pak byla Dukla na chvíli naopak dominantní – díky nasazení, pestré koncovce a především skvělým zákrokům brankáře Tomáše Petržaly to po umné střele Milana Kotrče náhle bylo 6:3!

Bohužel však svěřenci kouče Jana Josefa tento náskok nezužitkovali. Naopak; zástupci celku s oficiálním názvem ABC/UMinho ukázali, že skutečně „umí“. Následující úsek hry skončil děsivým skóre 2:10 a za stavu 8:13 si domácí lavička brala už druhý time-out…

Vzdor ještě jedné krátké dobré fázi to v poločase bylo už o pět branek. Ani Petržalova maximální snaha nemohla eliminovat příliš velký počet ztrát a technických chyb Dukly. Pokud její zástupci tvrdili, že Braga je favoritem, nebyl to alibismus, spíš reálný pohled na věc – a v Praze se to ukázalo naplno.

Otázkou je, jak moc Duklu do chyb nutila i únava z nabitého programu, neboť mužstvo muselo ve středu a ve čtvrtek sehrát dva duely extraligového čtvrtfinále v Jičíně.

Ve druhé půli házenkáři Dukly nic nevypustili, bojovali, snažili se ze ztráty ukrojit aspoň něco, třeba po sérii tref Kotrče to bylo 23:26. Portugalci si ovšem postup pohlídali: náskok na to měli dostatečný a navíc jim v tom Dukla ve chvílích, kdy mohla z duelu udělat ještě větší drama, pomohla dalšími technickými chybami.

Cesta Dukly pohárovou soutěží končí – s hlavou nahoře, ale s vědomím, že finále bylo hodně blízko. „Pro většinu z nás to bude první a poslední šance, jak si o pohárový titul zahrát,“ věštil Petržala před utkáním. Průběh mu dal za pravdu.

Zdroj: idnes.cz