Pátek, sobota neděle. Všechny tři dny posledního víkendu května patřily té nejlepší Česko-Slovenské házené. Do již tradičního turnaje se kvalifikují vždy dva celky z České Republiky a dva celky ze Slovenska. Letos si kvalifikaci vybojovali: ŠKP Bratislava, Tatran Prešov, HC Zubří a domácí HC Dukla Praha. Celý turnaj se konal v hale Slavie Praha .

Kolotoč turnaje staršího dorostu se rozběhl v pátek 27.5. v 15:00. Postavili se proti sobě Slovenský mistr – ŠKP Bratislava a Český vicemistr – HC Zubří. Zápas byl velice vyrovnaný až do posledních vteřin, kdy Slovenský celek udržel těsné jednobrankové vedení a připsal si tak první dva body do tabulky za výhru 26:25.

Jako druhý, ale pro oko domácího diváka zajímavější zápas měl svůj start naplánován na 17:00. Zápas přinesl stejně jako ten předešlý souboj mistra a vicemistra, tentokrát však obráceně tedy Český mistr Dukla kontra Slovenský vicemistr Tatran Prešov. Zápas začal v opatrném duchu z obou stran a moc gólů nepadalo. Tomu nasvědčuje i skóre z 19.minuty utkání kdy na světelná tabule ukazovala remízu 6:6. Do poločasu dokázala Dukla vstřelit o dvě branky víc a vyhrát tak první půli poměrem 11:9.

Poločasový proslov trenéra Pauzy směrem k hráčům měl očividně účinek, protože po změně stran ačala Dukla jasně dominovat. Sebejistě přidávala jeden gól za druhým a zvyšovala tak svůj náskok. Ve 45. minutě zápasu bylo už takřka rozhodnuto, jelikož Dukla právě prolomila hranici desetibrankového náskoku ve vedení a v poklidu si pohlídala konec utkání. První utkání v turnaji tedy vyznělo jasně pro domácí a ty si tak po výhře 31:19 připsali první body.

Druhý herní den byl rozdělen zcela podle národností. Jako první se divákům představili domácí – Dukla Praha a proti nim jejich jediný přemožitel z domácí soutěže – HC Zubří. Bylo vidět, že pro oba celky je tento zápas klíčový. Valaši i Pražané byli na utkání plně koncentrováni a i atmosféra v hale byla velmi slušná. Oba celky věděli, co od sebe mohou očekávat. Zuberský výběr táhl střelecky František Nesvatba a na druhé straně se velmi dobře prosazoval domácí Vojtěch Patzel.

Hrálo se velmi tvrdě a na to také doplatil po velmi sporném rozhodnutí rozhodčích Jan Hradecký, který již v prvním poločase za faul na hranici devítimetrového hodu vyfasoval přímou červenou kartu. Bylo jasné, že tento moment bude zlomový pro další vývoj zápasu. Naštěstí pro domácí Hradeckého výborně zastoupil další levoruký hráč a to Jan Chmelík. Předpoklad, že utkání bude velmi vyrovnané, potvrdilo i poločasové skóre 14:14. Emoce na obou stranách pracovaly a to jak v první tak i ve druhé půli. Několikrát se zápas přerušoval pro uklidňování obou laviček. Dukla se po vyloučení semkla a ve druhém poločase si vzala vedení na svou stranu.

Naprosto dominantní podíl na tomto faktu měl domácí golman Marek Štefanič, který přiváděl hostující střelce do stavů šílenství, když doslova mazal jednu vyloženou šanci za druhou a dlouhé minuty nepustil za svá záda jedinou střelu. Jednalo se o proskoky, náskoky z křídel i pivotů. Ani jedno z toho nebylo na dominátora s číslem 24 dost dobré.

Nic však ještě nebylo jasné, protože nejvyšším rozdílem mezi oběma týmy byly tři branky. Proto se hrálo na doraz až do posledních vteřin utkání, kdy Dukla nakonec udržela vedení právě o tři góly a zvítězila i napodruhé v turnaji. Tentokrát 23:20 a překlopila tak vzájemnou bilanci vyhraných soutěžních zápasů mezi oběma rivaly za tuto sezonu na svou stranu (DUKLA 2:1 ZUBŘÍ).

Dukla tak zůstávala stoprocentní i po druhém herním dnu společně s ŠKP Bratislavou, která si poradila s Tatranem Prešov 24:19.

Třetí den tak hala v Edenu nabízela vyvrcholení bojů o ČS Pohár. Na programu byl totiž poslední zápas právě mezi celky, které ještě nepoznali hořkost porážky. Utkání slibovalo velmi dobrou házenou, kterou se oba kluby prezentují. Papírovým favoritem z pohledu vzájemných zápasů byla jednoznačně Bratislava, jelikož ji Dukla v předchozích letech NIKDY nedokázala porazit. I to se podepsalo na psychice hráčů Dukly a velká část z nich byla patřičně nervózní. Do utkání vstupovali oba týmy s velkým respektem vůči soupeři.

Od úvodního hvizdu se však dělo něco, co zřejmě nikdo z přítomných nečekal. Dukla vedla v 15. minutě po neproměněné sedmičce Slováků a brejku domácích již 10:2!!!! Bratislava se odhodlala k osobní obraně na V. Patzela a tak se hrálo pět na pět. Tato herní varianta vyhovovala rychlému přechodu Dukly, ve kterém se však nedařilo tolik, jako doposud. ŠKP Bratislava tak začala pomalu, ale jistě stahovat náskok domácích a dostala se až na poločasové skóre 11:6. Dukle se přestalo dařit v útoku a tak druhých 15 minut první půle prohrála 1:4.

V poločasové přestávce upozorňoval trenér domácích Pavel Pauza své svěřence na to, že zápas ještě není u konce a stát se může cokoliv. Bohužel se po příchodu ze šaten jeho slova začala lehce naplňovat, když Bratislava dotáhla Duklu v 19 až na rozdíl dvou branek. Ve 20. minutě si trenér hostů Peter Kostka vybral oddechový čas a zápas se zdál být znovu “otevřený“. Z týmu Dukly však po každém úspěšném útoku či obraně doslova stříkala energie a radost. I to byl zřejmě jeden z faktorů, díky kterému si Dukla zápas dokázala pohlídat i přes velmi vypjaté poslední minuty zápasu. V posledních vteřinách mohl své driblerské dovednosti předvést i brankář Ondřej Zavázal, avšak kolegiálně v blízkosti půlky předal balon útočícím Duklákům.

Se sirénou, která znamenala zisk titulu mistrů Československa a tím pádem i mistrovského DOUBLU vypukla obrovská euforie a nadšení. Dukelští hráči si tak mohli zopakovat své oslavy domácí ligy. Ještě před předáním poháru byl nejlepším brankářem turnaje vyhlášen Marek Štefanič. Nutno podotknout, že za zápas ze Zubřím si tuto cenu opravdu zasloužil.

Speciální příchuť má zisk tohoto titulu pro hráče ročníku 1997, kteří končí v dorosteneckých kategoriích. Tímto jim všem přejeme mnoho úspěchů v házenkářském i osobním budoucím životě.

Jménem celého realizačního týmu i hráčského kádru děkujeme všem, kteří se jakkoliv podíleli na tomto úspěchu a to ať v průběhu sezony při tréninkách, či pouze při zápasech v hledišti.

Děkujeme!!!

#beDukla