I když do zahájení extraligy zbývá ještě víc jak měsíc, nejlepší dva celky už musí myslet i na vystoupení v evropských pohárech. Mistrovský Talent M.A.T. Plzeň a HC Dukla Praha už dokonce znají své soupeře v Poháru EHF a los se zejména s českým mistrem vůbec nemazlil.

Házenkáři Plzně byli sice nasazeni rovnou do 2. kola, ale jejich soupeř je velice těžký. V říjnu se utkají s dánským Koldingem, který v posledních letech pravidelně nastupoval v Lize mistrů. Pražané naproti tomu vstoupí do pohárové sezony už na počátku září duely 1. kola proti kosovskému celku KH BESA Famiglia. Proti Západočechům mají o poznání snadnějšího soupeře, ale zejména zápas na Balkáně nebude procházkou růžovým sadem.

KIF Kolding Kodaň je čtrnáctinásobným mistrem severské země, přičemž osm titulů získali házenkáři z dánské metropole v novém tisíciletí. „Štěstí nám při losu moc nepřálo. Kolding je hodně silný protivník, i když dánský titul získal na jaře tým Bjeringobro-Silkeborg, který nás z Poháru EHF vyřadil loni na podzim. Kolding patří k evropským top manšaftům. Určitě jsme si takhle kvalitní tým nepřáli v úvodu soutěže,“ přemítal trenér Talentu M.A.T. Plzeň Martin Šetlík.

„Taková je realita a je teď na nás, abychom se i s renomovaným klubem důstojně vypořádali. Předem nic nevzdáváme, je to sport a pokusíme se najít nějakou skulinu, abychom se dostali Dánům na kobylku. Uvidí se, v jakém rozpoložení budeme po úvodu extraligy. Zatím se v přípravě dáváme dohromady. Ještě se do ní nezapojili srbské posily Mitič a Stojanovič, kteří těchto reprezentují na mládežnických šampionátech. Věřím ale, že v říjnu už budeme v odpovídající kvalitě,“ dodal kouč.

Místo Vyzývacího poháru o level výš

Dukla se v červnu hlásila do Vyzývacího poháru, v němž se v minulé sezoně slavně dostala do semifinále, ale nakonec i ona byla zařazena do výkonnostně silnějšího Poháru EHF. „Způsobili jsme si to sami, jelikož jsme bojovali o finále Challenge Cupu a stali se českými vicemistry,“ říkal s úsměvem sportovní ředitel HC Dukla Praha Daniel Čurda. „Česko má vyšší koeficient, dokonce měl jeden náš celek právo bojovat v kvalifikaci o Ligu mistrů. Toho jsme ale nevyužili a tak nás Evropská házenkářská federace automaticky přeřadila do Poháru EHF.“

Tato soutěž je podle Čurdy kvalitnější než Vyzývací pohár. „Poháru EHF hrají celky z nejprestižnější ligových soutěží, jako jsou Německo a Francie. Je to úplně jiný level. Úrovní se částečně blíží Lize mistrů, což dokládá účast celků, které v elitním poháru v minulosti hráli v základních skupinách. Uvidíme, jak Dukla v tomto porovnání uspěje,“ pokračoval sportovní ředitel s tím, že s KH BESA Famiglia se Dukla střetne během prvních dvou zářijových víkendů, přičemž začínat se bude na horké balkánské půdě.

Kosovský šampion z města Pejä nastupuje v evropských pohárech pravidelně. „Chtěli jsme odehrát oba zápasy v Praze, ale soupeř nám vzápětí nabídl opačnou variantu. Z toho je vidět, že přes nás chtějí jednoznačně postoupit. Jejich domácí prostředí bude pochopitelně hodně bouřlivé a srovnatelné s jinými v balkánskými zeměmi,“ konstatoval Daniel Čurda. A v případě postupu se pražský celek vydá znovu na Balkán. Už nyní je totiž jisté, že v říjnu ve 2. kole změří síly s chorvatským klubem RK Nexe.

Rozhovor s Danielem Čurdou si můžete přečíst v Pražském deníku