Pouť pohárovou Evropou začneme ve druhé polovině listopadu soubojem s Černohorci nebo Litevci

Úterní los evropských pohárových soutěží ve Vídni rozhodl o složení dvojic, které se na podzim utkají o postup do hlavních fází soutěží. Dukla, která se letos zúčastní Vyzývacího poháru (Challenge Cup), je nasazená do třetího kola, a tak na jméno svého soupeře musí počkat do poloviny října. Až tehdy bude jasné, jak dopadl dvojzápas druhého kola mezi černohorským celkem MRK Jedinstvo a litevským HC Kauno Azuolas-KTU Kaunas, jehož vítěze vyzveme v listopadovém souboji o postup mezi nejlepších šestnáct. „Evropský pohár je pro nás důležitý a rád bych se podíval s týmem do jarních bojů. Pro náš mladý tým znamená mezinárodní konfrontace neocenitelné zkušenosti a myslím, že semifinále Challenge Cupu v sezoně 2015/16 nám v dalším ročníku také pomohlo až k titulu,“ řekl k účasti v pohárové Evropě trenér Dukly Daniel Čurda.

Ačkoli je MRK Jedinstvo doma ve městě Bijelo Polje na severu Černé Hory, v pohárové Evropě nastupuje k domácím utkáním ve sportovní hale ve zhruba patnáctitisícovém městě Cetinje. To leží přibližně 35 kilometrů na západ od metropole Podgorica a působí v něm nejznámější a nejúspěšnější celek uplynulých let černohorské ligy Lovčen Cetinje (dříve účastník SEHA ligy). Z Prahy do Cetinje je třeba pozemní cestou urazit přes 1400 km. Ačkoli to mají hráči třetího celku uplynulého ročníku černohorské ligy k plážím Jadranu z haly v Cetinje jen půl hodiny autem, budou se chtít při své premiéře v pohárové Evropě vydat opačným směrem, než jakým míří více než milion Čechů každý rok v létě za rekreací. V cestě do Česka jim ale stojí pohárově o něco zkušenější celek z Litvy.

HC Kauno Azuloas-KTU Kaunas obsadil v minulém ročníku litevské ligy čtvrtou příčku, když v play-off nejprve v semifinále vypadl 2:0 na zápasy (29:36 a 28:33) s pozdějším mistrem Zemaitijos Dragunas, aby pak v souboji o třetí místo nestačil ani na městského rivala Granitas Kaunas, jemuž podlehl rovněž 2:0 na zápasy (24:32 a 39:41 po prodloužení). Kauno Azuolas se Vyzývacího poháru zúčastnil už v předchozím ročníku evropských pohárových soutěží, vypadl ale hned při své premiéře, kterou bylo ve druhém kole dvojutkání s lucemburským Red Boys Differdange (26:32 a 26:25).

Domácí hala Kauno Azuolas leží na předměstí litevského druhého největšího města Kaunasu v lokalitě Garliava, k některým utkáním ale celek nastupuje přímo v Kaunasu, jenž je o Prahy vzdálený zhruba 1000 kilometrů. Litevci, kteří by rádi postupem přes Černohorce překonali svůj loňský výsledek v Challege Cupu jsou ve dvojutkání určitě favoritem. Sami ale z pohárové Evropy víme, že na mezinárodní scéně se předpoklady často stírají, a tak si na svého soupeře počkejme do víkendu 13. a 14. října, kdy je na programu odveta 2. kola (první utkání se odehraje o týden dříve). Vítěze pak ve 3. kole Dukla vyzve o víkendu 17./18. listopadu s odvetou o týden později. O přesných termínech a časech utkání vás budeme v předstihu informovat.

Kromě možných soupeřů pro Duklu Praha rozhodl los ve Vídni i o tom s kým se v pohárové Evropě utkají další české celky. Talentu M.A.T. Plzeň nalosoval skotského soupeře Glasgow do 1. předkola poháru EHF přímo ředitel Dukly Vladimír Orság, který se slavnostní události osobně účastnil. Pokud Plzeňané přes Skoty postoupí, čeká je ve 2. předkole rumunský tým Dobrogea Sud Constanta. Rovnou do druhého předkola poháru EHF pak byl nasazen čerstvý mistr české extraligy HCB Karviná, který se střetne s HC Prolet 62 z Makedonie.

Mezi ženami pak DHC Slavia Praha odehraje v 1. předkole poháru EHF dvojzápas s rakouským UHC Müller Bau Stockerau. Pokud přes něj přejde dál, čeká ji rumunský celek CS Magura. Další český zástupce v ženské části poháru EHF DHK Baník Most je nasazen až do třetího předkola, a tak se ho úterní los ve Vídni netýkal. Kompletní rozlosování prvního a druhého kola Vyzývacího poháru (muži), naleznete zde. Videozáznam losování ve Vídni je dostupný zde.