Dukla vstupuje do herní části přípravy, první utkání sehraje ve čtvrtek s Topoľčany

 Házenkáři pražské Dukly v pondělí načnou už čtvrtý týden přípravy na nový extraligový ročník 2018/2019. Po části zaměřené na fyzickou kondici a vytrvalost nyní přichází fáze, ve které se postupně ukáže, jak je na tom Dukla po herní stránce.

Ještě se ale na skok vraťme do poloviny července, kdy se ti, kteří neodcestovali na juniorský evropský „B“ šampionát v Černé Hoře, sešli v Praze po dovolené. V prvních dnech si nový trenér Daniel Čurda musel v posilovně a při běhání v hale i venku ověřit, zda jeho svěřenci splnili individuální plán. „Z výsledků bylo patrné, že hráči zadání dodrželi. Obecnou vytrvalost jsme tak měli velmi rychle za sebou a mohli jsme přejít k intervalovému běhání,“ řekl Čurda.

Bez sedmi juniorských reprezentantů a Mojmíra Hlavatého, který je na zahraniční praxi a k týmu se připojí až kolem poloviny srpna, pak házenkáři odcestovali na týdenní soustředění do Harrachova. „Přálo nám počasí a všech 14 hráčů odjelo tréninky s maximální intenzitou, což pro mě bylo velmi potěšující,“ pochvaloval si trenér Čurda. Prozradil, že do kruhového tréninku a sprintů se trenéři snažili zařazovat házenkářské pohyby a cvičení s míčem tak, aby byl s hráči v tréninku už od počátku. Ani na soustředění se Dukláci nevyhnuli intervalovému běhání a již tradiční posilovně. Ale došlo i na grilování, tatarský biftek, či návštěvu místního koupaliště. Při velké zátěži si zkrátka musí odpočinout nejen tělo, ale i hlava.

Daniel Čurda, jehož celek v posledních dnech trénoval již v domácích podmínkách (2x denně v hale + posilovna), nyní doufá, že od pondělí už bude mít pohromadě kompletní tým včetně tří hráčů z akademického mistrovství světa (Blecha, Reichl a Jeníček) a všech juniorských reprezentantů. „Věřím, že junioři manko mít nebudou. Nacházeli se v kondiční přípravě během června a mají tak za sebou jiný cyklus než ostatní, což jsme vyřešili několikadenním volnem po jejich návratu šampionátu,“ uvedl trenér.

Z tréninků sice ani teď nezmizí silová cvičení, švih a běhání, ale stále více se bude objevovat to, co má každý házenkář nejraději  – zápasové vytížení. První přátelské utkání sehraje Dukla ve čtvrtek 9. srpna v Lovosicích, kde v rámci 14. Ročníku turnaje o pohár Františka Arnošta vyzve od 17:00 úřadujícího slovenského vicemistra HK Agro Topoľčany. Celek vedený bývalým dlouholetým trenérem dukelského staršího dorostu Pavlem Farářem už za sebou má dvě přípravná utkání v Zubří. V tom prvním v pátek sice zvítězil 25:24, o den později ale prohrál vysoko 23:30, a tak si bude proti Dukle určitě chtít spravit chuť. Po střetnutí se Slováky nastoupí Dukla v pátek 10. srpna od 17:00 v hale Chemik proti Lovosicím a vyzkouší si tak sílu týmu, který jí bude prvním soupeřem v blížícím se extraligovém ročníku. Na závěr lovosického turnaje čeká Duklu další mezinárodní konfrontace – sobotní měření sil s německým celkem TV 05/07 Hüttenberg, jenž v uplynulé sezoně sestoupil z Bundesligy (začátek ve 12:30).

V dalším týdnu, konkrétně ve čtvrtek 16. srpna, Dukla sehraje přípravný charitativní zápas v Plzni na podporu brankáře Zdeňka Hejduka v jeho boji se zákeřnou amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Každý, kdo by chtěl přispět na pojišťovnami nehrazenou speciální léčbu odchovance plzeňské házené, jenž byl ještě loni v kádru německého ASV Cham, než mu kariéru definitivně ukončila nemoc, může poslat peníze na účet číslo 284979918/0300.

V závěru přípravy (24. až 26. srpna) se pak Dukla zúčastní mezinárodního turnaje Goeasy Cup v severošvýcarském Siggenthalu, kde se postupně utká se Spartakem Moskva, Nancy (Francie) a domácím Endingenem. Generální zkouškou před ostrým startem extraligy pak bude přátelské střetnutí s prvoligovým Chodovem, jež se uskuteční 30. srpna.

Nový ročník nejvyšší házenkářské soutěže zahájíme v sobotu 8. září v 19:00 na zimním stadionu v Lovosicích. Střetnutím s Lovosicemi jsme otevírali i uplynulou sezonu. Na její úvod jsme si 13. září 2017 odvezli z haly Chemik porážku 29:26. Věřme, že poctivá příprava přinese svoje ovoce a Lovcům tentokrát porážku oplatíme.