“Když je někdo v Dukle, musí mít jen ty nejvyšší ambice,” říká nový asistent trenéra Václav Vraný

 

Až 8. září vstoupí házenkářská Dukla na lovosickém zimním stadionu do nového extraligového ročníku, bude na její lavičce po boku trenéra Daniela Čurdy jako asistent také Václav Vraný. Bývalý reprezentační pivot, který kromě Dukly působil jako hráč také v Německu či Švýcarsku, své svěřence nabádá mimo jiné k tomu, aby si na hřišti více pomáhali. “Chci, aby věděli, že vedle je vždy někdo, kdo může jejich zaváhání napravit,” říká Vraný. S ambiciozním celkem Dukly plánuje v nové sezoně útok na titul, cesta k němu ale bude trnitá. “Nikdo nám nedá body zadarmo, jenom kvůli tomu, že jsme Dukla.”

V Česku je jen málo házenkářů, kteří mají tak bohaté hráčské zkušenosti jako vy. Na lavičce extraligového celku ale budete nováčkem, nebude vám trenérská praxe chybět?
Trenérská praxe mi hlavně ze začátku nejspíš chybět bude. Ačkoli se aktivně účastním letních tréninkových kempů mládeže a studuji trenérskou licenci A, kterou bych chtěl během nadcházející sezony dokončit, trénovat extraligové družstvo je speciální práce. Na druhou stranu máme s Danem Čurdou jasnou představu o tom, co a jak chceme hrát. Takže věřím, že budeme úspěšní.

Kývl jste na nabídku Dukly stát se asistentem trenéra u extraligového celku hned, nebo jste si vzal čas na rozmyšlenou?
Tento krok mě velmi lákal, protože vidím ve stávajícím kádru Dukly velký potenciál. Přestože jsem žádnou další nabídku z házenkářského prostředí neměl, příchod na lavičku Dukly jsem zvažoval. Šlo zejména o to, abych mohl pozici asistenta trenéra rozumně sladit s prací a rodinou.

Zatímco trenér Daniel Čurda v klubu dosud působil jako sportovní ředitel, a s hráči se tak dobře zná, pro vás půjde vesměs o nové tváře. Považujete to za výhodu nebo nevýhodu?
Považuji to spíše za výhodu, protože přicházím nezatížen osobními vazbami a vztahy. Samozřejmě jsem Duklu sledoval i v předchozích sezonách, ale s hráči jsem nebyl v denním kontaktu. Dan Čurda to má jako hlavní trenér naopak, a tak se budeme v tomto ohledu vhodně doplňovat.

Daniel Čurda v nedávném rozhovoru pro klubový web řekl, že vaší hlavní parketou bude obrana. Co budete v tomto ohledu klást hráčům na srdce a jak bude Dukla pod vaší taktovkou bránit?
Myslím, že se s Danem budeme doplňovat jak v útočné, tak v obranné fázi. Mojí hlavní úlohou bude vtisknout hře Dukly určitý systém a nastavit jasné vazby mezi posty a hráči. Chci aby si pomáhali a věděli, že vedle je vždy někdo, kdo může jejich zaváhání napravit. Celkově budeme chtít hrát taktičtěji a efektivněji. Čeká nás však ještě spousta práce a dlouhá cesta.

Vašich 202 centimetrů a 96 kilogramů představovalo pro házenkáře (a pivota obzvlášť) ideální parametry a to nejen pro obrannou činnost. Hráčů podobných proporcí je ale v Česku málo, Duklu nevyjímaje. Co svým svěřencům poradíte, aby tento „handicap“ nahradili?
Každý z hráčů je typově jiný. Moje výška byla v některých případech velkou výhodou, ovšem jindy mě naopak omezovala. Pokud někomu výška či váha chybí, bude ji muset kompenzovat bojovností, rychlostí, nasazením, individuálními schopnostmi a přednostmi. Může to být síla, dynamika, odrazové schopnosti a podobně. V tomto směru máme myslím velmi kvalitně vybavený tým.

Dukla se jako již tradičně přihlásila do pohárové Evropy, kde se jí budou určitě hodit vaše mezinárodní zkušenosti. Co hráčům řeknete, až budou v polovině listopadu nastupovat proti Litevcům nebo Černohorcům ve 3. kole Vyzývacího poháru?
Pro každý český tým je mezinárodní konfrontace velmi důležitá. Je nutné se vždy porovnávat s co nejkvalitnějšími celky a různými styly házené. My trenéři si tak mimo jiné ověříme, že náš koncept funguje za všech okolností. Pro hráče je pak účast v evropských pohárech (spolu s reprezentací) jedinečnou možností, jak se na mezinárodní úrovni předvést a zaujmout. Obecně platí, že pokud hráč není dost kvalitní na to, aby se prosadil do reprezentace, popřípadě hrál za kvalitní tým účastnící se evropských pohárů, není poté dostatečně kvalitní ani pro případné zahraniční angažmá.

S jakým umístěním v evropských pohárech byste byl vy osobně spokojený?
Určitě chceme projít přes podzimní kolo a pak se uvidí, jaký soupeř nás bude čekat. Chtěli bychom dojít co nejdále, abychom se mohli konfrontovat s těmi opravdu nejlepšími.

Na který mezinárodní zápas z vaší kariéry vzpomínáte nejraději?
Velmi rád vzpomínám na evropský šampionát 2010 v Rakousku. Byli jsme výborné družstvo, s vynikajícími individuálními kvalitami. Odehráli jsme velmi dobré zápasy nejen výsledkově, ale hlavně předvedenou hrou. Také rád vzpomínám na Ligu mistrů s Kadetten Shaffhausen, kde jsme v osmifinále narazili na španělský Ciudad Real – několikanásobného vítěze této soutěže s trenérem Talantem Dujšebajevem. Na jeho palubovce jsme tehdy vyhráli o pět branek a pro mě to byl pěkný zážitek a vynikající zápas.

Vraťme se do domácí soutěže. V uplynulém ročníku skončila Dukla pátá, což je neúspěch. Co bude podle vás klíčové pro to, aby letos dopadla lépe a jaké máte pro extraligu ambice?
Chceme hrát o titul. Pokud je hráč nebo trenér v Dukle Praha, musí mít jen ty nejvyšší ambice. Nikdo nám ale nedá body zadarmo, jenom kvůli tomu že jsme Dukla. Budeme muset tvrdě pracovat na tom, abychom mohli být v těžkých zápasech úspěšní.

Naší velkou výhodou by mohl být poměrně široký kádr, díky kterému budeme mít více alternativ na jednotlivé posty. Herní vytížení jednotlivých členů týmu tak budeme moci přizpůsobovat jejich aktuální formě. Snaději se nám také bude kompenzovat zatížení opor kádru, což by mělo přispět ke snížení rizika zranění.

Náš tým je velký mix zkušených hráčů a mladých velmi kvalitních hráčů, kteří do extraligové házené postupně nastupují. Hlavním úkolem nás trenérů bude všechny sladit tak, aby z toho těžil celek. Samozřejmě bude chvíli trvat, než postupně vylepšíme obrannou fázi a vypilujeme útočné kombinace. Do začátku extraligy nás tak čeká měsíc intenzivní práce.

Dukla se začala připravovat na novou sezonu už v polovině července. Jak byste dosavadní průběh přípravy zhodnotil?
Zatím jsem velmi spokojený. Kluci jsou velmi poctiví jak k sobě, tak co se týče tréninkových jednotek. Tým chce pracovat a nasazení je výborné. Na tom budeme určitě stavět a budeme chtít tuto pracovitost převést i na hřiště do zápasů. Pokud se nám to podaří, nemám nejmenší obavy o výkonnostní růst hráčů ani o výsledky.