Trénovat s nejlepšími posune člověka hodně kupředu,“ říká o spoluhráčích z reprezentace spojka Dukly Matěj Klíma

Jen tři hráči z české extraligy zatím dostali pozvánku na reprezentační sraz před utkáními kvalifikace o házenkářské EURO 2020 s Finskem a Bosnou. Zbytek sestavy národního týmu budou tvořit krajánci. Jedním ze zástupců domácí soutěže v reprezentaci bude kromě Dominika Soláka z Karviné a Štěpána Zemana ze Zubří také devatenáctiletá spojka Dukly Praha Matěj Klíma. Talentovaného hráče, který před sezonou přišel do Prahy z Valašska, však nominace zastihla v době, kdy se jeho novému týmu nedaří. Dukla se po šesti kolech krčí s pouhými třemi body na předposledním místě tabulky a Klíma teď musí hledat recept na to, jak ze sebe extraligovou „deku“ před středečním střetnutím s Finy rychle setřást.

1) Atmosféra v Dukle teď nejspíš není dobrá. Co uděláš pro to, aby sis špatnou náladu nepřenesl i do národního týmu?

Neřekl bych, že atmosféra v Dukle je úplně špatná. Výsledkově se nám zatím nedaří podle představ, ale myslím si, že mě to v národním týmu nijak neovlivní. Nejsem typ člověka, co by si dlouho s něčím dělal hlavu. Snažím se soustředit na to, co bude.

2) Do Dukly jsi přišel jako spojka, od které se čeká v každém utkání hodně gólů. Může ti pomoci, že v národním týmu zatím nejspíš nebudeš pod takovým tlakem?

Ani v Dukle se zatím necítím být pod nějakým velkým tlakem. Je ale pravda, že v reprezentaci na mě bude tlak minimální. Jedná se teprve o můj druhý reprezentační sraz a s mezinárodní konfrontací mám zkušenosti pouze z juniorské reprezentace. Každopádně ze sebe chci dostat maximum a využít této šance, které si velice vážím. V seniorské reprezentaci je jiný systém hry než na Dukle, trenéři zde dbají hodně na detaily, zatímco v klubu mám trochu větší volnost.

3) Jeden reprezentační sraz už máš mezi muži za sebou, v červnové kvalifikaci o mistrovství světa jsi se ale nakonec nevešel do sestavy. Jak jsi vyřazení s Rusy nesl?

Samozřejmě mě to mrzelo. Při domácím zápase v Plzni kluci předvedli nádherný obrat, bohužel v Rusku to nevyšlo. Rozhodovalo se o vyřazení hráče na postu spojky, vnitřně jsem tušil, že to budu já, a to se později potvrdilo. Trochu zklamaný jsem byl, avšak z pohledu trenéru to bylo logické rozhodnutí, protože jsem neměl žádné zkušenosti a šlo o hodně.

4) Třeba si první start v seniorské reprezentaci připíšeš ve středu proti Finům. Co o finské házené víš?

O finské házené toho příliš nevím. Nikdy jsem nehrál proti žádnému finskému týmu ani proti jejich reprezentaci. Letos se jeden z finských klubů Riihimaki Cocks probojoval do Ligy mistrů, viděl jsem pár zápasů a byl jsem překvapen z jejich výkonu. Jejich nejvýraznější tváří je levá spojka Nico Ronnberg, který nastřílel v Lize mistrů už přes 30 branek. Počítám s tím, že bude figurovat také ve finském národním výběru.

5) Češi budou proti Finům favority. Kudy podle tebe povede cesta k vítězství?

Papírově možná budeme favority, ale nesmíme Finy podcenit. Měli bychom vycházet z pevné obrany, podpořené výkonem brankáře a snažit se o branky z rychlého protiútoku. Taktéž věřím, že nás bude hnát domácí prostředí v plzeňské hale.

6) Jak se ti v hale plzeňské Lokomotivy hraje a jaké máš zkušenosti s tamními fanoušky?

Plzeňská hala je tradičním hostitelem domácích zápasů reprezentace a kluci už jsou na ni zvyklí. Osobně jsem v této hale nehrál tolikrát na to, abych mohl posoudit, jestli mi vyloženě sedí nebo ne. Co se fanoušků týče, tak vždycky dokážou zaplnit halu a vytvořit skvělou atmosféru ať už jde o utkání Plzně nebo národního týmu.

7) Bosna a Hercegovina bude asi ještě tvrdší oříšek než Finsko, tím spíše, že se hraje na horké balkánské půdě a obě utkání dělí pouhé tři dny…

V Bosně to bude velmi náročné utkání. Balkánské týmy jsou na domácí půdě vždy nepříjemné. Na druhou stranu, když se jim nedaří, jsou výrazně slabší a toho musíme využít. Budeme chtít uspět v obou zápasech a pokud podáme dobrý výkon, je to reálné.

8) V reprezentaci se opět setkáš s krajánky, kteří nastupují v nejlepších zahraničních soutěžích. Je něco, v čem se u nich inspiruješ?

Rozhodně se inspiruji, jsou to všichni výborní hráči. Sleduji je při tréninku v reprezentaci a některé i během sezony při utkáních v televizi. Snažím se zaměřit na to, jak se v dané situaci zachovají a něco z toho přenést do své hry. Trénovat s těmi nejlepšími hráči člověka posune hodně dopředu.

9) Národní tým trénují dva bývalí vynikající reprezentanti Jan Filip a Daniel Kubeš. Jak je na jejich stylu a přístupu vidět, že ještě poměrně nedávno sami nastupovali na vrcholných házenkářských akcích?

Oba byli vynikající hráči na špičkové úrovni a mají tak ohromné množství zkušeností, které mi mohou předat. Například s Janem Filipem jsem se hodně vídal na specializovaných kempech, takže vím, že hodně dbá na maličkosti. Právě to ale často rozhoduje o úspěšnosti celé akce. Důraz na detail může být ostatně jednou z klíčových věcí, které z dobrého hráče dělají hráče špičkového.

Medailon

Matěj Klíma (*1999)

– spojka HC Dukla Praha

– pochází z Ivančic, kde také začínal s házenou

– v dorosteneckých kategoriích působil v Zubří, odkud před sezonou 2018/2019 přišel do Dukly Praha

– Českou republiku reprezentuje v juniorské kategorii a od roku 2018 i mezi muži

– s juniory se stal vítězem Mistrovství Evropy skupiny B