Český pohár dospěl do finále. Domácí zápas proti Karviné odehraje Dukla v Kutné Hoře.

Ještě před tím, než na konci ledna vypuknou po zimní přestávce znovu extraligové boje, čeká příznivce nejlepší české mužské házené jeden z vrcholů sezony. Bude jím finále Českého poháru mezi Duklou a Karvinou. Na rozdíl od loňského final four, které opanovala Plzeň, se však letos o vítězi rozhodne v závěrečném dvojzápase ve dnech 15. a 22. ledna.

Jako první bude mít výhodu domácího prostředí Dukla, která po dobu rekonstrukce své domovské haly v Ruzyni nastupuje zpravidla ve slávistickém azylu. Pro finále Českého poháru si ale vybrala sportovní halu Klimeška v Kutné Hoře, se kterou má už jednu dobrou zkušenost z loňského listopadu. Před vyprodaným hledištěm tam porazila v extraligovém utkání Brno vysoko 34:21.

Přestože by v minulých letech neměl duel mezi posledními dvěma extraligovými mistry Duklou a Karvinou výrazného favorita, tentokrát je tomu jinak. Zatímco Karviné se daří a opanovala podzimní část extraligy s jedinou porážkou od Jičína, Dukla je mimo pozice pro postup do play-off a na devátém místě ztrácí na lídra propastných deset bodů. „Ve finále narazíme na momentálně asi nejlepší celek české scény. Karviná se po příchodu zkušených hráčů Marjanoviće a Brůny vrátila na pozice, které ji patřily v letech minulých. Má velice vyrovnaný kádr a dobrý systém. Nečeká nás nic lehkého, ale právě pro tyto zápasy se tvrdě trénuje, a tak věřím, že diváci, kteří do hal dorazí, uvidí pěkné zápasy s kvalitní házenou,“ říká kapitán a brankářská jednička Dukly v jedné osobě Tomáš Petržala.

Motivaci zvítězit mají oba celky obrovskou. Karviná bude chtít především odčinit selhání z minulého roku, kdy po vyrovnaném prvním poločase finálového utkání poháru vůbec nezvládla druhých třicet minut a Plzni podlehla 21:33. Navíc ji určitě bude lákat šance získat „double“ v podobě extraligového titulu a pohárové trofeje. Pro Duklu, která má v extralize k medailím daleko, je naopak Český pohár šancí, jak odčinit podzimní neúspěchy v extralize. Navíc se přes něj může znovu probojovat do evropských soutěží, v nichž se jí v této sezóně na rozdíl od extraligy daří – jako jediný český mužský zástupce si v pohárové Evropě zajistila účast i v jarních bojích.

„Bude to pro nás skvělé dvojutkání, chceme se poprat o trofej, protože si to za svou práci a postup do finále zasloužíme,“ říká trenér Dukly Daniel Čurda, který od obou zápasů očekává tvrdou a dynamickou házenou. „Takové zápasy jsem vždycky měl rád a hráče zápasy o trofej posouvají herně i mentálně. Je potřeba si sáhnout na hranu, pak máme šanci,“ věří Čurda.

Odpověď na otázku, zda budou nakonec slavit jeho svěřenci, nebo pohár nad hlavu zvedne favorizovaný celek karvinského trenéra Marka Michaliska, se začne rýsovat v úterý 15. ledna od 18:30 hodin v kutnohorské sportovní hale Klimeška. Definitivní rozuzlení pak přinese odveta, jež je na programu 22. ledna od 18:00 v tradičním domácím prostředí Baníku v Karviné-Fryštátě