„Pokud předvedeme vše, co v nás je, nemusíme se ohlížet na slabiny soupeřů,“ říká před startem čtvrtfinálové série proti Novému Veselí trenér Dukly Daniel Čurda

Na jedné straně bude stát dlouholetá házenkářská tradice a celá řada sportovních úspěchů té nejvyšší úrovně, na druhé straně klub, který je v extralize teprve krátce, ale svou pílí a odhodláním dosáhl už letos na historicky první účast v play-off. Takové bude čtvrtfinále vyřazovací části mezi Duklou a Sokolem Nové Veselí.

Celek z městyse na Vysočině půjde do play-off s nespornou výhodou. V sérii na tři vítězná utkání bude hrát první dva zápasy doma, protože v základní části skončil čtvrtý o bod před pátou Duklou. Ta se na podzim trápila a zimní přestávku dokonce strávila mimo pozice zaručující postup do čtvrtfinále. „Podzim nebyl dobrý. Bylo vidět, že došlo k velkým změnám v systému obrany i útoku a když se k tomu přidalo dlouhodobé zranění Svitáka, Jeníčka a dalších, tak jsem z našich výkonů i herního projevu neměl vůbec dobrý pocit,“ přiznává trenér Dukly Daniel Čurda.

Realizačnímu týmu pod Čurdovým vedením se ale především tvrdou prací v tréninku podařilo potenciál mladého týmu na poslední chvíli probudit a na dobré výkony v Českém poháru i evropském Vyzývacím poháru navázat v jarní fázi extraligy. Na cestě vzhůru tabulkou nejvyšší soutěže dokázala Pražany v roce 2019 dvakrát přibrzdit jen mistrovská Karviná, ve všech ostatních extraligových utkáních zvítězili. „Nakonec je z toho 5. místo, což pro mě není při vyrovnanosti ligy ani na pochvalu, ale ani na kritiku. Je to zkrátka realita při všech těch změnách, které jsme v létě 2018 udělali. Bylo vidět, že potřebujeme čas. Představoval bych si, že to zvládneme rychleji, ale to se nestalo. Víc nemá smysl páté místo hodnotit, protože nyní začíná nová soutěž a vše je zapomenuto,“ říká trenér Dukly.

V utkáních Dukly s Novým Veselím platilo v této sezoně vždy pravidlo můj dům, můj hrad. Nové Veselí zvítězilo v listopadovém extraligovém duelu na Vysočině 25:22, když hned osm branek vsítil domácí pivot Nikola Sekulić. Dukla soupeři porážku oplatila nejprve v semifinále Českého poháru, v němž v Praze vyhrála 31:24. Následně ovládla i březnovou extraligovou odvetu poměrem 35:27. Osm branek v tomto utkání vsítila zimní posila Dukly ze Slovenska Branislav Cigáň.

Cestou k úspěchu ve čtvrtfinálové sérii bude podle spojky Dukly Davida Šůstka, jenž v Novém Veselí házenkářsky vyrůstal, a tak soupeři i prostředí dobře zná, především zajištěná obrana. „V Novém Veselí si musíme si dát pozor na jejich střelecké spojky, a hlavně na spolupráci s pivotem. Očekávám vyrovnané zápasy se skvělou atmosférou,“ říká Šůstek.

Trenér Dukly Daniel Čurda o Novém Veselí říká, že jde o ambiciózní celek s velkou úderností spojek. „Mají několik velmi zajímavých zahraničních hráčů, což u nás není obvyklé. Mezi jejich nejsilnější zbraně patří fyzická disponovanost a střelba z větší vzdálenosti, kterou velmi dobře pro své spoluhráče připravuje zkušená střední spojka Kezič,“ popisuje trenér Pražanů. Dobrou vizitkou pro klub z Vysočiny je podle Čurdy také to, že házenou žije nejen městys Nové Veselí, ale celý okolní region. „Atmosféra bude rozhodně báječná a na to se moc těším,“ říká.

K postupu se jeho tým dopracuje prý především tehdy, pokud se bude soustředit na svůj vlastní výkon. „Každý soupeř má svoje slabiny, ale pokud předvedeme vše, co v nás je, nemusíme se na ně ohlížet. V takovém případě jsme schopni hrát a vyhrát s každým,“ burcuje svoje svěřence Čurda.

Cílem Dukly pro play-off jsou podle jejího trenéra jednoznačně medailové pozice. „Kdo mě zná, ví, že moje ambice jsou vždy ty největší. Já to tak prostě mám. Nebudu a nechci se schovávat za prohlášení typu: play off je náš cíl a pak se uvidí. To máme přeci téměř všichni. V Dukle chceme hrát o medaile každý rok, takhle to tady máme nastavené a já se s tím plně ztotožňuji,“ uzavírá Čurda.

Kalendář utkání čtvrtfinálové série play-off mezi Sokolem Nové Veselí a Duklou Praha

1. utkání:             sobota 23. 3. 2019 (18:00) TJ Sokol Nové Veselí – HC Dukla Praha
2. utkání:             neděle 24. 3. 2019 (18:00) TJ Sokol Nové Veselí – HC Dukla Praha

3. utkání:             sobota 30. 3. 2019 HC Dukla Praha – TJ Sokol Nové Veselí (hala Slavie Praha)(případné) 4. utkání: neděle 31. 3. 2019 HC Dukla Praha – TJ Sokol Nové Veselí (hala Slavie Praha)

(případné) 5. utkání: sobota 6. 4. 2019 TJ Sokol Nové Veselí – HC Dukla Praha