„Pro Nové Veselí je play-off odměnou za dlouholetou práci celého klubu. Naše série nebude mít favorita,“ říká spojka Dukly David Šůstek.

Poslední kolo základní části extraligy o víkendu rozhodlo o složení dvojic pro čtvrtfinále play-off házenkářské extraligy. Mezi postupujícími je i Dukla, která si vysokým domácím vítězstvím nad Kopřivnicí zajistila pátou příčku. To znamená, že se v sérii hrané na tři vítězná utkání střetne se čtvrtým Novým Veselím. A právě z této házenkářské bašty na Vysočině pochází spojka Dukly David Šůstek. „Nemyslím si, že tato série bude mít favorita. Čtvrté a páté místo není takový rozdíl jako třeba první a osmé,“ říká jeden z nejzkušenějších hráčů v kádru Pražanů a věří, že Dukla dokáže na Vysočině alespoň jednou uspět. „Pak budeme mít hned dva domácí zápasy na to, celou sérii ukončit.“

Nové Veselí se poprvé v historii probojovalo do play-off nejvyšší soutěže. Co říkáte na tento úspěch klubu, ve kterém jste odstartoval svoji kariéru?

Pro Nové Veselí je play-off rozhodně úspěchem a velkou odměnou za dlouholetou práci celého klubu už od nejmenších kategorií. Pomohl také příchod posil, a to jak českých, tak i v nemalém počtu zahraničních. V minulých sezonách, kdy Nové Veselí končívalo v play-out, nasbírali jeho hráči zkušenosti, které teď dokázali použít k postupu do play-off z příznivé pozice. Čtvrté místo po základní části jim dává výhodu domácího prostředí.

Byl jste po víkendu v kontaktu s vašimi bývalými spoluhráči či funkcionáři z Nového Veselí?

Mluvili jste o tom, že na sebe narazíte? Po všech obměnách týmu už v Novém Veselí mých bývalých spoluhráčů moc nezbylo. Takže jsem o tom s nikým nemluvil.

Po základní části jste skončili až za Novým Veselím. Znamená to, že bude v sérii proti Dukle favoritem?

Nemyslím si, že tato série bude mít favorita. Čtvrté a páté místo není takový rozdíl jako třeba první a osmé. Zápasy play-off mají jiný náboj než základní část a budou velmi vyrovnané. Nové Veselí je v play-off poprvé, což by pro nás mohla být lehká výhoda.

Zdá se, že důležitou roli by ve čtvrtfinále mohlo sehrát domácí prostředí. Zatímco v Novém Veselí Dukla prohrála 22:25, doma jste dokázali soupeři porážku oplatit jak v extralize, tak v semifinále Českého poháru. Jak velkou nevýhodou podle vás je, že začnete sérii dvěma zápasy venku?

V Novém Veselí je na téměř každý zápas plné hlediště. O play-off navíc bude mimořádný zájem, a tak je možné, že se do haly všichni diváci ani nedostanou. Fanoušci v hledišti budou v takovém počtu pro Nové Veselí určitě výhodou. Celá hala požene svůj tým za úspěchem. My tam ale budeme mít také svoje příznivce. Já osobně fakt, že začínáme v Novém Veselí, jako velkou nevýhodu nevnímám. Věřím, že na Vysočině dokážeme alespoň jednou uspět. A pak budeme mít hned dva domácí zápasy na to, celou sérii ukončit.

Kudy podle vás povede cesta k postupu přes Nové Veselí?

Budeme muset stavět na agresivní obraně a rychlých protiútocích, což je to, co Duklu vždy zdobilo. Bude nutné dát si pozor na souhru novoveselských spojek s pivotem. Pokud dokážeme tuto jejich spolupráci eliminovat, věřím, že uspějeme.

Po neúspěšném podzimu, kdy jste byli mimo pozice zaručující pozice pro play-off, se Dukla zvedla a až na utkání s mistrovskou Karvinou zvítězila ve všech zbývajících duelech. Co podle vás pomohlo odrazit se ode dna?

Po zimní přestávce jsme odehráli velice dobré zápasy s úřadujícím mistrem z Karviné v Českém poháru a také v pohárové Evropě jsme nastoupili proti velmi kvalitnímu soupeři CSM Bukurešť. To byly zápasy, ze kterých jsme si dokázali vzít cenné zkušenosti a přenést je do nepříliš dobře rozehrané ligy. Nakonec se nám podařilo vyšplhat se až na pátou příčku, která je s ohledem na naše postavení po podzimu poměrně přijatelná.

Zatímco v minulé sezoně jste po základní části měl na kontě 95 branek, letos je to téměř o polovinu méně. Čím to?

Se zraněním jsem se sice také potýkal, ale to není hlavní důvod. Na spojkách je nás v této sezoně více než dřív, a tak se častěji střídáme. Zápasová zátěž je tak rozložena mezi více lidí.

Jak se budete na play-off připravovat vy osobně?

Máte například nějaký rituál? Osobně se nijak zvlášť na play-off připravovat nechystám v porovnání se zápasy základní části. Žádné předzápasové rituály nemám, jen si asi jako každý z nás potřebuji před zápasem hlavně odpočinout. Do Nového Veselí pojedu už v pátek po tréninku, na to se těším, dlouho jsem doma nebyl.

Jaké umístění po play-off byste vy osobně považoval za úspěch?

Stěžejním úspěchem pro mě bude dostat se do bojů o medaile. Potom se uvidí. Nechci předbíhat.