„Jičín proti Plzni ukázal, že je ve skvělé formě. Cesta k medaili povede přes dobrou obranu a přechod do rychlého protiútoku,“ říká před sérií o třetí místo tvůrce hry Dukly Jakub Sviták.

Kvůli vleklému zranění kolena chyběl tvůrce hry Jakub Sviták pražské Dukle dohromady více než rok. Loni na podzim, když se jeho spoluhráčům v nejvyšší soutěži vůbec nedařilo, se sice pokusil o návrat, ale ukázalo se, že zdraví mu setrvání v sestavě ještě nedovolí. Definitivní comeback se mu tak podařil až v CHANCE play-off STRABAG Rail Extraligy. Ve čtvrtfinále nejprve pomohl Dukle vyřadit Sokol Nové Veselí, aby se pak v sérii proti Karviné pořádně rozstřílel. Ani jeho 18 branek ve třech utkáních ale na překonání úřadujícího mistra nestačilo, a tak Duklu nyní čeká boj o 3. místo proti Jičínu. „Cesta k bronzové medaili podle mě povede přes hru, která nám nejvíce sedí – vycházení z dobré obrany a přechod do rychlého protiútoku,“ říká Sviták, jenž se už dokázal přenést přes počáteční zdravotní komplikace, které se u něj po návratu do sestavy objevily.

Jak jste na tom nyní zdravotně, jsou problémy definitivně pryč? Zdravotně se cítím velmi dobře. Samozřejmě ještě jsou nějaké lehké problémy, na kterých pracuji se svou výbornou fyzioterapeutkou, ale to je při návratu po takovém zranění normální. Každým dnem jsem na tom lépe a lépe.

Jaké pro vás na začátku sezony bylo, dívat se, jak se spoluhráčům nedaří, a přitom nemoci do dění na hrací ploše zasáhnout? Pro žádného hráče není jednoduché se jen dívat, když se týmu nedaří. Já jsem to měl ale jednodušší v tom, že jsem věděl, jaký potenciál v mých spoluhráčích je. Proto jsem se byl jistý, že se to brzy obrátí, což se nakonec také potvrdilo.

V listopadu jste naskočil do hry proti Brnu, ale záhy jste si zranění obnovil. Uspěchal jste návrat? Řídil jsem se doporučením lékařů, podle kterých bylo všechno v pořádku. Kromě toho jsem se i já sám cítil perfektně. Takže nebyl důvod návrat na hřiště odkládat. Bohužel se časem opět vrátily bolesti a já jsem se nemohl ani rozběhnout. Až druhá operace ukázala poškození chrupavky.

Do základní části jste pak už nezasáhl. Jak jste se cítil, když se blížilo play-off proti Novému Veselí a váš další comeback? Po domluvě s trenéry jsme se rozhodli, že do základní části už nenastoupím, abych byl stoprocentně zdravotně připraven na play-off. Takže jsem od začátku věděl, kdy přijde můj čas, pokud mi to zdraví dovolí. Po prvním zápase s Novým Veselím mi sice lékaři museli opět vytáhnout vodu z kolena, od té doby se ale potíže vytratily.

Semifinálová série proti Karviné vám gólově vyšla lépe než čtvrtfinále. Čím to? Zápasy s Karvinou byly hodně nahoru dolů, takže jsem dával více gólů z rychlých protiútoků. Že by mi to nějak gólově vyšlo bych ale neřekl.

Proti úřadujícímu mistrovi jste však nezískali ani jednu výhru. V této sezoně jste mu podlehli dohromady sedmkrát. Proč se podle vás Dukle nepodařilo Karvinou překonat? Karviná má letos velmi silný tým, který mimo jiné perfektně ovládá hru 7 na 6, kde se může spolehnout na svoje výborné pivoty. My jsme v této sezoně bohužel nenašli recept, jak Karvinou ubránit.

V sérii o třetí místo vás nyní čeká Jičín, který v prvních dvou duelech semifinále pořádně potrápil vicemistra z Plzně. Co na výsledek této série říkáte?Ze série mezi Plzní a Jičínem jsem viděl dvě utkání. Plzeň byla jasným favoritem, ale Jičín ukázal, že je ve skvělé formě a nedal Plzni nic zadarmo.

Kudy podle vás povede cesta přes Jičín k bronzovým medailím? Cesta podle mě povede přes hru, která nám nejvíce sedí – vycházení z dobré obrany a přechod do rychlého protiútoku.

A co vy osobně? Sotva jste se definitivně vrátil do hry, zápasový kolotoč skončí. Nebude vás mrzet, že Duklu teď nečeká více utkání? Osobně jsem rád, že bude přestávka, abych mohl některé detaily ještě doladit a byl maximálně připravený na příští sezonu. Ale na to je teď předčasné myslet. Je před námi série o třetí místo a já jsem připraven nechat na hřišti všechno, abychom tento ročník zakončili s medailí.