Dukla zahájila přípravu a představila kádr pro novou sezonu. Kromě vlastních odchovanců v něm přibyla i posila ze zahraničí.

Dovolená po bronzové sezoně 2018/2019 je pro házenkáře Dukly u konce. První fázi přípravy na nový extraligový ročník zahájil celek vedený trenérskou dvojicí Daniel Čurda – Václav Vraný v pondělí 15. července v Praze. Na úvodním tréninku nechyběly ani posily, kterými po odchodu pětice Kastner, Syřínek, Hlavatý, Režnický a Štefanič doplnila Dukla kádr.

Kromě tří odchovanců z vlastní akademie – brankáře Jakuba Votavy, pivota Adama Zemana a pravého křídla Jakuba Krušberského – se nově trenérům hlásil také estonský reprezentant Martin Grištšuk. Dvaadvacetiletá pravá spojka do Prahy přišla z celku Põlva Serviti, s nímž v květnu oslavila zisk titulu v estonské nejvyšší soutěži Meistriliiga. „Je to mladý hráč, který má velmi dobré výškové předpoklady. Jde o střelecký typ a takové u nás nemáme, proto jsme si ho vybrali. Přesvědčil nás na testovacím tréninku během jarní části a jsme velice rádi, že se mu naše nabídka líbila a dohodli jsme se,“ okomentoval trenér Daniel Čurda zahraniční akvizici, jež s Duklou podepsala víceletou smlouvu. Lodivod Pražanů věří, že Grištšuk vytvoří s Branislavem Cigáněm na pravé spojce silnou dvojici a Dukla díky tomu bude v útoku pro soupeře více nebezpečná. „Každý z nich je typologicky i herně jiný, a to by pro nás mohla být výhoda,“ říká Čurda.

O mladých odchovancích, kteří spolu s Grištšukem posílili kádr, Čurda říká, že jsou především ukázkou dobré práce trenérů v akademii Dukly. Všichni tři byli ostatně členy mistrovského celku starších dorostenců, v němž patřili k základním pilířům. „Teď mají šanci se posunout zase o kousek dál ve své házenkářské kariéře. Bude to pro ně ale těžké, protože mužská házená je výrazně silovější a vyspělejší než juniorské soutěže. Věřím, že to vezmou jako výzvu, vytvoří větší konkurenci a budou se postupně zabudovávat do týmu,“ uvedl trenér.

O pivotovi Adamu Zemanovi (ročník 2000) Čurda říká, že má dobré fyzické předpoklady pro svůj post. „Jeho výška by se dala uplatnit také v obraně, proto jsme se rozhodli mu dát šanci vedle Víta Reichla,“ popisuje trenér. Také Jakubové Krušberský a Votava (oba rovněž ročník 2000) mají podle Čurdy předpoklady začlenit se do A-týmu a získávat v něm zkušenosti.

Navázat mohou například na svoje působení v reprezentačních družstvech dorostenců, ve kterém nyní pokračují i jako členové širší nominace nového týmu juniorské reprezentace.

Po čtyřech „zahřívacích“ dnech v Praze celek Dukly odjel v kompletní sestavě na tradiční týdenní soustředění do Harrachova, kde se zaměří především na fyzickou kondici a rychlostní vytrvalost. Po návratu z horského prostředí bude pokračovat dvoufázovými tréninky v Praze stále ještě zaměřenými na fyzickou kondici, ale již v házenkářských podmínkách s míčem a v herních činnostech.

Postupný přechod do herní přípravy pak bude na začátku srpna zahrnovat mezinárodní turnaj O Pohár Františka Arnošta v Lovosicích. Tradičního memoriálu se Dukla účastní každý rok a loni v něm obsadila druhou příčku za německým TV 05/07 Hüttenberg, jenž si připsal už třetí triumf v řadě. Letos se mu pokusí další obhajobu kromě Dukly a domácích Lovosic překazit také švýcarský tým HSC Suhr Aarau, za který nastupují i Češi David Poloz a Milan Škvařil.

Následovat bude výjezd Dukly do Švýcarska, kde ji mezi 16. a 18. srpnem čeká další herní test v podobě silně obsazeného turnaje 4Nations Trophy. Kromě domácího Endingenu a Dukly se ho zúčastní také francouzský US Dunkerque a jihokorejští vicemistři Hawks. Pak už bude vše směřovat k prvnímu extraligovému kolu, v němž Dukla zkraje září vyzve v domácím prostředí HBC Jičín.

Stejně jako v předchozí sezoně se Dukla letos na podzim kromě extraligy představí také v evropských pohárech. Do druhého kola Vyzývacího poháru, v němž na jaře prošla mezi posledních 16 celků, a vypadla až s pozdějším vítězem CSM Bukurešť, jí tentokrát vídeňský los přisoudil kosovský celek KH Kastrioti.

Tým z třetího největšího kosovského města Uroševac se stejně jako Dukla v uplynulé sezoně zúčastnil Vyzývacího poháru. Vypadl z něj nakonec o kolo dříve než Pražané, a to po dvou jednoznačných porážkách s belgickým Vise. Dvojzápas Dukly s Kastrioti v novém ročníku Challenge Cupu začne o víkendu 5. či 6. října v Kosovu, odveta v Praze se uskuteční o týden později. O přesném termínu a místě konání obou utkání budou kluby ještě jednat.

Foto: Hana Vrbková, web Põlva Serviti