O víkendu vstoupíme do pohárové Evropy, čeká nás dvojzápas s kosovským Kastrioti

Po první extraligové porážce s Plzní jsme si ve středeční předehrávce spravili chuť proti Lovosicím, když jsme na půdě soupeře zvítězili 31:26. Na oslavy dalších bodů do extraligové tabulky ale není v nabitém programu čas. Už o víkendu nás totiž čeká premiéra v novém ročníku pohárové Evropy. A bude hned dvojitá. Obě utkání druhého kola Vyzývacího poháru proti kosovskému celku KH Kastrioti se totiž vměstnají do dvou dnů. A obě budou moci zhlédnout na vlastní oči diváci v Praze.

Zatímco v prvním zápase budou v hale Slavie, kde se utkání uskuteční, formálně domácím celkem Kosovci, v nedělní odvetě si oba celky role vymění. „Je to trochu neznámý soupeř, máme pouze jedno video z loňské sezóny, letos se nám nepodařilo sehnat nic. Mají velmi dobrou střední spojku a brankáře, bude to typická balkánská házená, šikovní hráči směrem dopředu a spolupráce s pivotem,“ popisuje trenér Dukly Daniel Čurda, co jeho svěřence o víkendu nejspíše čeká.

Kastrioti není v pohárové Evropě žádným nováčkem. Klub sídlící ve třetím největším kosovském městě Uroševac (známém také pod názvem Ferizaj) se stejně jako Dukla zúčastnil Vyzývacího poháru i loni. Poté co ve druhém kole vyřadil po výhrách 25:22 a 26:25 estonský Tallin, skončila jeho pouť o kolo později na pozdějším čtvrtfinalistovi – belgickém Vise. Belgičanům Kastrioti podlehlo v obou případech vysoko (33:21 a 36:28). Pamětníci sezony 2015/2016, v níž Dukla prošla ve Vyzývacím poháru až do semifinále, si jistě pamatují, že právě Vise jsme tehdy vyřadili v osmifinále (38:27 a 30:33). „O víkendu nás proti Kastrioti čeká těžký dvojzápas. Myslím si, že to bude rychlá a silová házená. Hodně bude záležet na našem vstupu do utkání. Pokud se nám začátek povede a v zápase budeme diktovat naše tempo, dokážeme zvítězit,“ věří naše pravé křídlo Denis Harabiš a doufá, že se Dukle podaří přinejmenším zopakovat loňský postup do jarní fáze soutěže.

Cesta přes Kastrioti, které má v kádru kromě Kosovců také pravé křídlo Pece Rajatoskiho ze Severní Makedonie, povede podle trenéra Čurdy přes podařený vstup do dvojutkání. „V sobotu se podle mě budou oba týmy nejprve oťukávat, nicméně my se chceme prezentovat nátlakovou hrou a donutit soupeře k rychlé házené. Cílem bude zatlačit na protivníka hned od první minuty a vše další už se bude odvíjet podle vývoje zápasu,“ myslí si trenér, který si na evropských pohárech cení mimo jiné i zkušeností, jež díky konfrontaci s jiným stylem házené mladí hráči Dukly získají. ˇ

I když naše hráče o víkendu nečeká snadná práce, jejich šance na postup určitě vzrostly poté, co Kastrioti před dvěma týdny přišlo o svého nejlepšího střelce. Kosovský reprezentant Denis Terziqi, jenž ve čtyřech utkáních loňského ročníku Vyzývacího poháru nastřílel 37 branek, z týmu k 19. září odešel za svým prvním zahraničním angažmá. Novým působištěm této nebezpečné levé spojky se stal chorvatský Dubrovník. Zda Dukla tohoto citelného oslabení soupeře využije, se budete moci přesvědčit osobně v sobotu 5. a v neděli 6. října ve sportovní hale Slavie. Začátek obou utkání byl stanoven na 18:00. Pro ty z vás, kteří se nebudou moci dostavit přímo do hlediště, bude jako vždy připravena alternativa v podobě přímého přenosu internetové televize TV Com.

2. kolo Vyzývacího poháru

1. utkání: KH Kastrioti vs. HC Dukla Praha, sobota 5. října od 18:00 ve sportovní hale Slavie
Odveta: HC Dukla Praha vs. KH Kastrioti, neděle 6. října od 18:00 ve sportovní hale Slavie