Fanoušci mužské házené se konečně dočkali! Je to tady. Po pěti měsících startuje STRABAG Rail Extraliga mužů. Jaké chystá novinky a jak se vypořádá s koronavirem?

O víkendu 5. a 6. září odstartuje nový ročník STRABAG Rail Extraligy mužů. Po nedohrané sezóně a předlouhé soutěžní pauze se tak na palubovky i televizní obrazovky vrátí mužská házená.

V uplynulých dnech se již rozběhly první souboje Českého poháru, odstartovala také MOL liga žen, jejíž řízení v této sezóně zajišťuje dle dohody mezi svazy Slovenský svaz házené. O víkendu tak již přichází na řadu STRABAG Rail Extraliga mužů, jejíž minulý ročník zůstal nedohrán a soutěž pro sezónu 2019/2020 bez mistra.

„Všechna jednání o jarním ukončení soutěže probíhala v úzké koordinaci se zúčastněnými oddíly. Z těchto jednání následně vyplynuly závěry týkající se nejenom způsobu a formy ukončení nejvyšší soutěže, ale i Českého poháru mužů a následně stanovení práva na účast v pohárech EHF pro ročník 2020/2021,“ připomněl předčasný závěr loňské sezóny předseda Soutěžní komise ČSH Petr Novák.

Ze soutěže tak nikdo nesestoupil, žádný nový klub do Extraligy nepostoupil. V soutěži tak bude stejně jako loni bojovat 12 klubů ve stejném formátu základní části a následného play-off a play-out.

„Pokud bude soutěž odehrána v původně plánovaném formátu, bude zakončena nadstavbovou částí formou play-off a play-out. Systém soutěže zůstane stejný, jako byl plánován pro minulý soutěžní ročník. Čtvrtfinále bude tedy sehráno na 3 vítězná utkání, první dvě a případné páté utkání u lépe postaveného družstva po základní části. Od semifinále se pořadatelství začne střídat po jednotlivých utkáních, první, třetí a páté bude sehráno u lépe postaveného družstva po základní části,“ připomněl systém soutěže Novák a upozornil i na drobnou změnu u všech utkání play-off: „V případě nerozhodného výsledku po základní hrací době se utkání neprodlužuje, rozhodne se přímo střelbou sedmimetrových hodů.“

Zachován zůstává také systém play-out. „Poslední 4 družstva po základní části nastoupí do play-out, kde se týmy znovu utkají dvakrát každý s každým. Poslední tým sestupuje do baráže s vítězem, případně druhým, celkem první ligy,“ doplnil Novák.

Nově také týmy nebudou moci nastupovat do zápasu s tzv. hrajícím trenérem. „Bude zcela implementováno ustanovení Pravidel házené IHF, které omezuje možnost účasti hráče v utkání ve více funkcích, to znamená nelze využít například právě hrajícího trenéra,“ uvedl ještě Novák k organizaci soutěže.

Celý článek si můžete přečíst na webu Českého svazu házené: https://www.handball.cz/aktualita/strabag-rail-extraliga-pozvanka-na-prvni-kolo