Dukla se po dlouhé koronavirové pauze vrátila ke společným tréninkům a vyhlíží restart soutěže. Hráči byli nadšení, trenéři však přiznávají obavy z možných zranění

Házenkáři Dukly se ve čtvrtek po téměř měsíční přestávce sešli ke společnému tréninku. Do svojí domovské sportovní haly v pražské Ruzyni se mohli vrátit díky výjimce ministerstva zdravotnictví, jež profesionálním sportovcům umožňuje za zpřísněných hygienických opatření znovu sportovat pod střechou.

„V týmu byla výborná nálada, kluci byli rádi, že jsou znovu v prostředí, které je pro házenou standardní. Trénink měl šťávu a náboj,“ popisuje první dojmy trenér Dukly Daniel Čurda. Svým svěřencům rovnou naordinoval trénink s míčem. „Není na co čekat. Pokud házená získá podobně jako fotbal výjimku pro restart profesionálních soutěží, o kterou už požádala, budeme už příští týden znovu hrát extraligu,“ říká Čurda.

Předchozí měsíc byl pro házenkáře Dukly komplikovaný. Poslední utkání odehráli ve druhém říjnovém týdnu, k dalšímu už nastoupit nemohli, protože se u některých hráčů objevilo podezření na nákazu koronavirem. Tu nakonec testy prokázaly u většiny týmu, a tak museli hráči i realizační tým na 14 dní do izolace. „Dva týdny jsme tudíž netrénovali vůbec, pak se hráči připravovali individuálně podle plánů, které jsme pro ně připravili. Šlo zejména o intervalový a člunkový běh, odrazy, posilování vlastní vahou či koordinační cviky,“ přibližuje Čurda. Některým svým svěřencům ale museli trenéři individuální plán upravit, protože se po prodělané nákaze zotavovali o něco pomaleji než zbytek týmu. „Nic jsme nebrali na lehkou váhu a vše jsme konzultovali s lékaři. V tuto chvíli jsou už ale všichni fit. Teď pouze čekáme na návrat zahraničních hráčů, kteří se k týmu připojí v pondělí,“ říká lodivod Dukly.

Realizační tým původně zvažoval, že by se po čtvrteční a páteční tréninkové jednotce tým sešel v hale i o víkendu, aby hráči co nejdříve dohnali tréninkové manko, nakonec ale od tohoto záměru upustil. „Vzhledem k tomu, že se hráči po skončení karantény udržovali v kondici individuálně a s ohledem na tempo čtvrtečního a pátečního tréninku, jsme se nakonec po konzultaci s lékařem rozhodli pokračovat až v pondělí,“ říká Čurda.

Trenéři Dukly přiznávají, že by s týmem potřebovali před obnovením extraligových bojů ideálně alespoň 14 dní přípravy v hale. „Na druhou stranu jsem schopen pochopit, že z termínového, finančního i psychologického hlediska je potřeba, aby se soutěž rozběhla co nejdříve. Sport nesmí být mrtvý, a tak si umím výjimečně představit, že půjdeme do hry už po pouhých 5-7 dnech tréninku,“ říká Čurda s tím, že pro všechny soupeře nakonec budou platit stejné podmínky, ať už budou jakékoli.

Herní výkon extraligových celků bude podle hlavního trenéra Dukly po tak dlouhé pauze nepříznivě poznamenaný. Více než zhoršené kvality hry se ale Čurda obává zvýšeného rizika zranění. „Veškeré studie, které jsem na toto téma viděl, ukazují, že i v nejlepších soutěží včetně ženské Ligy mistrů enormně narostl počet zraněných hráček a hráčů. Důvodem jsou různé přestávky, karantény a nemožnost připravovat se,“ popisuje trenér a doufá, že zdraví jeho hráčů utrpí co nejméně. A to navzdory faktu, že zatímco na společné tréninky se výjimka z omezujících opatření vztahuje, na regeneraci už nikoli. Každý hráč se tedy musí na tuto část jeho sportovní činnosti nyní soustředit sám. „My k tomu v klubu přistupujeme tak, že na tréninku věnujeme výrazně více času zahřátí a protažení. Navíc se snažíme trénink zintenzivnit a zkrátit, aby nebyl tak náročný po delší dobu,“ popisuje Čurda.

Ačkoli se má Dukla za zhruba měsíc zapojit do evropských pohárů, více než na několik dní dopředu se teď její realizační tým nedívá. „Připravujeme se den za dnem, dlouhodobější plán nejsem hráčům schopen za těchto okolností dát, vždyť nikdo neví, zda nás za několik dní znovu nezasáhne zpřísnění opatření,“ říká Čurda. Pokud se extraliga rozběhne už příští týden, měl by však podle něj jeden měsíc herní zátěže v domácí soutěži stačit na to, aby na českém týmu nebylo manko proti jeho evropským soupeřům, kteří mohli i v říjnu trénovat bez přestávky, tolik znát.

Hlavní trenér Dukly také věří, že se české házenkářské týmy vyrovnají i s přísnými pravidly pro restart soutěží, která se dají podobně jako ve fotbale očekávat. „Házená v Česku funguje na profesionální bázi. I když budou podmínky soudě dle fotbalu nejspíše velmi náročné, musíme udělat maximum pro to, abychom je dokázali ve spolupráci s ČSH a vedením ostatních klubů splnit,“ uzavírá Čurda.

Foto: Jindřich Čermák, Ivo Dudek