„Přestože teď zažíváme zklamání z vyřazení před branami finále, ztráty motivace se nebojím,“ říká brankář Dukly Tomáš Petržala k nadcházející sérii o bronz

Až poslední páté semifinálové střetnutí mezi Duklou a Plzní o uplynulém víkendu rozhodlo o tom, že Karvinou letos vyzvou v boji o titul stejně jako v letech 2018 a 2019 Západočeši. Dukla se sice dokázala dostat zpět do hry i za nepříznivého stavu 0:2 na zápasy, poslední krok ale zvládl lépe její soupeř. „Plzeň má ve svém kádru řadu zkušených hráčů, kteří prošli zahraničním angažmá a mají za sebou mnoho těžkých utkání v lize i reprezentaci. V tomto ohledu se s nimi náš mladý tým nemůže příliš srovnávat. Přesto jsme bojovali na doraz a nechybělo moc k tomu, abychom postoupili my. Proto teď v našich řadách ještě stále převládá zklamání,“ říká brankář a zároveň kapitán Dukly Tomáš Petržala.

Ztráta motivace ale podle něj v sérii o 3. místo s Lovosicemi přesto nehrozí. „Pro řadu kluků z naší sestavy je letošní sezona vůbec první, kdy mají šanci pověsit si na krk medaile, o které se zaslouží nikoli jako náhradníci, ale jako stabilní členové sestavy,“ popisuje nejzkušenější příslušník kádru Dukly. A spoléhat se na to, že zklamání převládne nad touhou vyhrávat alespoň u Petržaly, pro nějž jde v extralize už o 19. sezonu, se Lovosice také nemohou. „Bronzových medailí sice mám hned několik, ale nikdo nechce zakončovat soutěžní ročník porážkou. Navíc by mě velmi potěšilo, kdybych mohl tentokrát symbolicky věnovat medaili mladšímu z mých synů, ten starší už svoji má z předminulé sezony,“ usmívá se opora Dukly, jež právě dnes slaví pětatřicáté narozeniny.

Svými výkony v letošním play-off Petržala potrápil mnoho vyhlášených střelců z řad soupeřů a často si vysloužil nejen pochvalu od trenérů Dukly, ale i uznání těch, kteří stáli na druhé straně.  „Petržala zase odchytal perfektní zápas, ale s tím se musí počítat,“ řekl například trenér Plzně Petr Štochl po posledním vzájemném zápase. Právě Štochl, jenž končil brankářskou kariéru ve dvaačtyřiceti, je spolu s Martinem Galiou, který ve stejném věku letos ve vynikající formě odchytal za národní tým kvalifikaci o postup na EURO 2022, skvělým důkazem toho, že oslavenec Petržala před sebou ještě může mít řadu let aktivní kariéry.

Ačkoli brankář Dukly přiznává, že občas už přemýšlí nad tím, čím se bude po opuštění svého pracoviště mezi třemi tyčemi zabývat, končit nyní rozhodně nehodlá. „Netvrdím, že budu chytat do dvaačtyřiceti jako Petr Štochl nebo Martin Galia, ale pokud mi vydrží zdraví, jsem připraven dál naplno trénovat a odvádět při zápasech maximum,“ popisuje Petržala.

Platí to i pro sérii o bronz, v níž se Dukla podle svého brankáře musí odrazit především od posledních zápasů s Plzní, v nichž tým táhl za jeden provaz. „Zklamání z vyřazení tam sice je, ale Lovosice to mají stejně. Tým, který tohle hodí dříve za hlavu, uspěje. Velkým klíčem k rozuzlení celé bronzové hádanky tak bude hned první zápas,“ předpovídá Petržala.