Dukla vstoupila do pohárové Evropy vítězně. Do odvety s Řeky si nese náskok 9 branek

Hráči Dukly Praha zařídili řeckému celku A.E.S.H. Pylea hořkou historickou premiéru v evropských pohárech. Úvodní střetnutí prvního kola European Cup ovládli výsledkem 37:28 a do odvety si tak nesou komfortní náskok.

Za vítězstvím Dukla rázně vykročila hned v úvodu utkání. Nad Řeky, jež viditelně svazovala nervozita, vedla po sedmi minutách hry už 5:1 a přinutila tak soupeře vybrat si brzy oddechový čas. Po něm sice přestal náskok Pražanů na čas růst, ale přiblížit Dukle se Pylea nedokázala. Mimo jiné i díky výkonu brankáře Tomáše Petržaly, jenž za svá záda pustil první střelecký pokus z pole až ve 14. minutě. Do té doby se řecký celek prosazoval výhradně ze sedmimetrových hodů.

Zvýšit náskok se Dukle podařilo až v úseku kolem 20. minuty prvního poločasu, kdy zlepšila obranu a především zpřesnila koncovku v útočné fázi. Po brance Jakuba Krušberského z dorážky tak český celek vedl ve 22. minutě už 14:7. Zbytek poločasu se pak nesl hlavně v duchu řady nepřesností na obou stranách. Pražané však z chyb soupeřů dokázali přece jen vytěžit více a do přestávky ještě navýšili svoje vedení na 19:10.

Ani devítibranková ztráta však nepřiměla řecký celek složit zbraně. Vstup do druhého poločasu měl lepší než Dukla, když do 37. minuty ukrojil hned třetinu z jejího náskoku (15:21). Více ale A.E.S.H Pylea Pražany přitlačit nedokázala. Také výkon Dukly ovšem ve druhé půli zaostával za jejími maximálními možnostmi, a tak byly na obou stranách k vidění časté chyby a dvouminutové tresty. Rozdíl ve skóre se přitom příliš neměnil a zůstával dlouho 6-7brankový.

Pět minut před koncem se Dukle nakonec podařilo vybojovat si poločasové devítibrankové vedení zpět a stejným rozdílem utkání také skončilo. Po vítězství 37:28 tak má k postupu výrazně blíže než soupeř z Řecka. Odvetu sehrají oba celky hned následující den – v neděli 19. září od 19:30 rovněž v hale Slavie v Edenu.

Komentář trenéra HC Dukla Praha Michala Tonara: „Do dvojzápasu s Řeky jsme dnes vstoupili dobře. Stále jsme ale jen na půl cesty a máme před sebou ještě jedno utkání zítra. Doufám, že ho zvládneme v takovém rozpoložení jako dnes a pohlídáme si postup. Jsem rád, že jsem dnes mohl dát příležitost všem hráčům, což je důležité mimo jiné i proto, že jsme trochu ušetřili síly na zítra.“

A.E.S.H. Pylea (GRE) – HC Dukla Praha (CZE) – 28:37 (10:19)