Úvodní zápas 2. kola EHF European Cup Men: HC Izvidač (BIH) – HC Dukla Praha (CZE) // sobota 16.10.2021 od 20:00 // SH Ljubuški (BIH)

Cesta Dukly pohárovou Evropou bude o víkendu pokračovat v Bosně. Pražany vyzve úřadující mistr RK Izviđač

Ve středeční předehrávce 7. extraligového kola podlehli favorizované Plzni 28:34 a v neúplné tabulce jsou až sedmí, porážku ale potřebují rychle hodit za hlavu. Řeč je o pražské Dukle, která už v sobotu bude znovu hájit české barvy v evropských pohárech. Ve druhém kole EHF European Cup, do něhož Pražané postoupili hladce přes řecký celek A.E.S.H. Pylea, číhá aktuální lídr bosenské ligy RK Izviđač.

Že bude Dukla tentokrát pravděpodobně čelit silnějšímu soupeři, než jakým byli v prvním kole Řekové, naznačuje nejen mistrovský titul, který Izviđač získal v minulé sezoně poté, co o pouhé dva body přetlačil RK Borac Banja Luka. Pozoruhodná je i novodobá historie klubu z města Ljubuški. Mezi lety 1998 – 2013 se s jedinou výjimkou každoročně účastnil evropských pohárů, čtyřikát si dokonce zahrál slavnou Ligu mistrů. Naposledy v sezoně 2004/2005, kdy ve skupině narazil na Barcelonu, Záporoží a Szeged.

RK Izviđač – foto: www.eurohandball.com

S pohárovou Evropou se pak Izviđač na dlouhou dobu rozloučil v sezoně 2012/2013, kdy v Challenge Cupu postoupil do osmifinále, v němž ztroskotal na norském celku Drammen HK. Teď se však proti Dukle po osmi letech vrací. A bude výrazně omlazený. Věkový průměr kádru v této sezoně nedosahuje ani 20 let, přičemž nejstarší na soupisce je teprve šestadvacetiletý Mladen Bošković. Nejmladšímu brankáři Aldinu Alihodžićovi je dokonce pouhých 15.

„Ve druhém kole evropského poháru nás čeká určitě kvalitnější soupeř, než byl řecký celek v kole prvním. Nějaké informace jsme o RK Izviđač dokázali sehnat, a tak doufám, že se dokážeme dobře připravit. Soupeř měl velmi dobrou loňskou sezónu, což měla Dukla také, ale oba týmy během léta prošly hráčskými obměnami. Až na hřišti se tak ukáže, kdo bude v tomto dvojzápase úspěšnější. V prvním utkání na hřišti soupeře bude naší snahou uhrát dobrý výsledek do odvety. Chceme zlepšit náš výkon v obraně, což by měla být cesta k postupu do dalšího kola,“ říká trenér Dukly Michal Tonar.

Jeho svěřenci ovšem musí počítat s tím, že je v Bosně může čekat bouřlivá atmosféra. Ačkoli má město Ljubuški jen necelých 30 tisíc obyvatel, tamní sportovní hala pojme až čtyři tisíce diváků.

Zatím poslední měření sil Dukly s některým z bosenských celků dopadlo úspěšně, když si Pražané před dvěma lety poradili ve třetím kole Challenge Cupu s RK Gračanica po výsledcích 21:20 a 26:21. Tažení Dukly pohárovou Evropou pak zastavila až koronavirová pandemie, jež vypukla před čtvrtfinále, v němž měla narazit na Karvinou. Gračanica skončila pro srovnání v minulé sezoně bosenské ligy šestá, se třináctibodovou ztrátou na mistrovský Izviđač.

Start sobotního utkání v Bosně a Hercegovině byl stanoven na 20:00, odveta se odehraje v Česku o týden později, a to v sobotu 23. října od 16:30 v hale Slavie Praha.