Dukla v odvetě proti RK Izviđač dominovala. Ve třetím kole Evropského poháru tak bude mít Česko hned čtveřici zástupců

Po výhře 26:28 z minulého týdne v Bosně a Hercegovině zvítězila Dukla nad RK Izviđač i v domácí odvetě. Utkání opanovala po přesvědčivém výkonu výsledkem 34:24 a stvrdila postup do 3. kola EHF European Cupu. Napodobila tak Karvinou a Zubří, jež si setrvání v pohárově Evropě zajistily už minulý týden. Ve 3. kole se představí také úřadující extraligový mistr z Plzně, jenž byl do této fáze soutěže nasazen přímo.

Dukle patřil v Edenu už vstup do zápasu, když se jí dařilo těžit z chyb nervózně působícího soupeře. Na rychlé vedení Pražanů 4:0 dokázal Izviđač poprvé odpovědět až v 8. minutě brankou Muhovice. Kromě převahy Dukly bylo v první desetiminutovce k vidění také nezvykle mnoho dvouminutových trestů – tři na straně domácích a dva v podání hostů. Na skóre se ale přesilové hry příliš nepodepsaly.

Následující úsek mezi 10. a 20. minutou se nesl hlavně v duchu nepřesností na obou stranách. Dukla měla hned několik dobrých šancí navýšit svůj náskok, jejich neproměňováním ale sama umožnila Izviđači udržet se v zápase. Do třetí desetiminutovky tak šly oba celky za stavu 10:6.

V závěrečném úseku první půle měl nejprve navrch bosenský celek. Dobře mu fungovala zejména spolupráce spojek s pivotem Muhovicem. Dukle se v útoku navíc dál nedařilo, a tak se její náskok ztenčil do 27. minuty na pouhé dvě branky (13:11). Pak ale začal v pravý čas čarovat brankář Dukly Tomáš Petržala. Jeho čtyři úspěšné zákroky v řadě včetně zlikvidovaného sedmimetrového hodu daly spoluhráčům šanci snadno skórovat z rychlých protiútoků. A když se v poslední minutě trefil po chytrém zisku míče Marek Hlinka, zastavilo se poločasové skóre na 17:11.

S vědomím pohodlného náskoku, který byl v součtu s výsledkem ze hřiště soupeře již osmibrankový, vstoupila Dukla do druhé půle v dobrém rozpoložení. Ve 35. minutě vedla už 20:11 a přinutila tak Izviđač k oddechovému času. Taktická porada soupeře sice Duklu na čas přibrzdila, s ubývajícím časem se ale začala projevovat čím dál větší odevzdanost hostujícího celku. Ve 42. minutě Pražané vedli už 25:14, což umožnilo trenérům rozložit síly mezi celý kádr.

Ve zbytku utkání tak mohl svoje umění předvést mimo jiné i brankář Dukly Jakub Votava, který mezi třemi tyčemi nahradil Tomáše Petržalu a ke dvěma chyceným sedmimetrovým hodům přidal i řadu zákroků proti střelám z pole. Na rozdílu ve skóre už se však nic zásadního nezměnilo. Hráči na jedné i druhé straně věděli, že o postupu rozhodl už první poločas spolu se vstupem do druhého dějství. Po konečném výsledku 34:24 tak Dukla slaví zasloužený postup a může se tak znovu zaměřit na tuzemskou extraligu, v níž ji nyní v rychlém sledu čekají utkání v Kopřivnici a proti Hranicím.

Soupeře pro třetí kolo EHF European Cupu se všechny čtyři české celky dozví během losu, jenž je naplánován na pondělí 25. října. V osudí bude například rumunský celek Minaur Baia Mare s Milanem Kotrčem v sestavě, islandský Haukar či estonský celek Pölva Servitti, na němž skončila pouť Dukly minulým ročníkem této soutěže. Z hlediska cestování by pak bylo pro české celky zajímavé měření sil se slovenskou Považskou Bystrickou, dojít ale může teoreticky také na hned dva ryze tuzemské souboje.

Komentář trenéra HC Dukla Praha Michala Tonara: „Oba celky dnes udělaly hodně technických chyb – soupeř 15 a my dokonce 16. V našem případě se to možná trochu schovalo do výkonu Tomáše Petržaly, který měl 16 zákroků za 50. minut, což je vynikající. Mohli jsme tak těžit z přechodů do rychlého protiútoku, což nám poskytlo klid. Obrana také fungovala velmi dobře a doufám, že si ji v této podobě přeneseme do extraligy. Hned ve středu nás čeká utkání v Kopřivnici a potom hrajeme proti Hranicím doma. To jsou dva zápasy, jež potřebujeme zvládnout.“

Sestava a branky HC Dukla Praha: Petržala, Votava – Zelenka 2, Březina F. 1, Rumian 2, Krušberský 3, Šebesta, Křístek 5/3, Rakouský J. 2, Hlinka 5, Zeman 3, Březina M. 3, Rakouský M. 2, Šůstek 2, Blecha 4

Sestava a branky RK Izviđač: Herceg, Suljevic – Vuksic 1, Lukenda 2, Alilovic 4, Kos 2, Odak 1, Keso 1, Boskovic, Misetic 1, Bubalo 1, Saravanja, Cesko 3, Medic, Bebek 5, Muhovic 3

Sedmimetrové hody: 4/3 – 5/2

Vyloučení: 7–5

Rozhodčí: Ivanauskas, Jencevicius (Litva)