Drama proti Drammenu. Dukla přišla o postup do evropského osmifinále až v sedmičkovém rozstřelu.

Skvěle rozehranou měli házenkáři Dukly odvetu proti norskému Drammenu, přesto nakonec zůstali před branami osmifinále Evropského poháru. I když ve druhém poločase vedli až o pět branek, nakonec soupeři dovolili smazat jednobrankový náskok z utkání v Norsku. O osudu utkání tak musely po výsledku 28:29 rozhodnout sedmimetrové hody. V nich byl úspěšnější Drammen a Pražané tak senzaci proti favorizovanému soupeři doma nedokonali.

Dukla sice proti Drammenu otevřela brankou Davida Šůstka skóre, pak ale především kvůli neproměňování šancí přenechala soupeři vedení 1:3. Náskok o jednu až dvě branky si poté Norové udržovali po celou první desetiminutovku. Dukle se podařilo v 11. minutě vyrovnat na 6:6, ale Drammen podporovaný spolehlivým brankářem Bergsohlmem Kristensenem rychle získal těsný náskok zpět. Nebezpečím pro obranu Dukly byl především urostlý pivot Espen Gommerud Våg a jeho vypilovaná spolupráce se spojkami.

V úseku mezi 17. a 19. minutou se díky brankám bratří Březinů a zákrokům Tomáše Petržaly podařilo Dukle otočit skóre, Drammen však vzápětí odpověděl třemi góly pohyblivé střední spojky Sinde Andre Ahoa v řadě a přinutil tak trenéra Tonara v 25. minutě už k druhému oddechovému času. Po něm byla k vidění hlavně řada chyb na obou stranách. Protože ale Tomáš Petržala v brance znovu čaroval, mohl Martin Březina v poslední minutě prvního dějství srovnat na 15:15. Stejným výsledkem poločas, v němž žádný z celků nezískal větší než dvougólové vedení, také skončil.

Úvod druhé půle patřil Dukle. Kvalitní obranou nutila soupeře k nepřipraveným střelám, které končily buď mimo tři tyče, nebo si s nimi poradil brankář Petržala. Už ve 34. minutě tak domácí po dvou gólech Jakuba Zelenky vedli 20:17 a náskok vzápětí ještě navýšili Martin Březina a ze sedmimetrového David Šůstek. Trenér norského celku si tak za stavu 22:17, který pro Drammen v součtu s prvním utkáním znamenal už šestibrankovou ztrátu na postup, musel vzít ve 38. minutě oddechový čas. Po něm sice Norové dokázali nástup Dukly zbrzdit, ale blíž než na tříbrankový rozdíl se především díky efektivitě domácích v útoku dlouho nemohli dostat.

Podařilo se jim to až těsně před vstupem do poslední desetiminutovky, kdy dokázali zúročit vysunutou agresivní obranu, přes kterou se Dukla dostávala jen s obtížemi. Nejlepší střelec utkání Sinde Andre Aho tak mohl snížit na 26:25. Závěr utkání proto s ohledem na výsledek prvního zápasu (29:28 pro Duklu) sliboval pořádné drama v bitvě o postup.

Do poslední pětiminutovky se šlo už za vyrovnaného stavu 26:26, když se z levého křídla trefil hostující Pedersen, po tyči Dukly pak skórovalo i pravé kříslo Drammenu Markus Foslund Niva a hosté šli rázem do nejtěsnějšího možného vedení. Další střela Dukly zastavená brankovou konstrukcí pak umožnila dvě minuty před koncem Drammenu vstřelit gól na 26:28, který by v danou chvíli zaručoval Norům postup.

David Šůstek však minutu a půl před koncem vrátil ze sedmimetrového hodu na postupový výsledek Duklo, ale destigólový Aho i v početní nevýhodě 40 sekund před koncem znovu posunul do dvougólového vedení Nory. Poslední slovo měl ovšem znovu Šůstek, díky kterému svítilo po 60 minutách hry na ukazateli skóre 28:29. A protože utkání v Norsku ovládla stejným výsledkem Dukla, přišly na řadu sedmimetrové hody.

V nich se jako první proti brankáři Heierenovi postavil Filip Březina, ale se střelou do spodní části branky neuspěl. Viktor Norberg v barvách Drammenu následně vymetl šibenici Petržalovy branky a když Jiří Rakouský trefil jen tyč a Pedersen mířil naopak přesně, byla Dukla ve velkých problémech. David Šůstek sice následně domácím udržel naději, ovšem David Valderhaug byl vzápětí také spolehlivý. Jakub Zelenka ještě skóroval, nicméně definitivní tečku za dvojzápasem udělal Ola Lillelien. Mezi nejlepších šestnáct celků v Evropském poháru tak po sedmičkovém dramatu nakonec Dukla nepodívá. Postupuje HK Drammen.

Komentář trenéra Dukly Michala Tonara: „Vyřazení je hodně nepříjemné, když už jsme klepali na bránu postupu a vydrželi jsme s takovýmto týmem hrát vyrovnaně dva zápasy. Bohužel jsme asi trochu doplatili na užší kádr. Přestože Drammen nechal dva hráče základní sestavy doma, dokázal se ve čtrnácti udržet a na konci, kdy nám možná došly i síly, uspět. Také jsme měli trochu smůly, v zápase jsme nastřelili šest tyčí. Ale na kdyby se nehraje. Celému týmu patří velké poděkovaní, odehráli jsme dobrý zápas v Norsku i v Praze, bohužel se smutným koncem. Teď bychom měli hlavně přenést to pozitivní z evropských pohárů do naší ligy. V takovém tempu a s takovým stylem hry máme určitě šanci v extralize konečně začít sbírat body. Teď máme do Vánoc ještě dva pokusy a já doufám, že si vše během příštího týdne srovnáme v hlavách a budeme pokračovat ve výkonech, jež jsme proti Drammenu předvedli.“

Sestava a branky Dukly Praha: Petržala, Votava – Zelenka 3, Vlček, Březina F. 3, Bolehovský, Rumian, Krušberský, Šebesta, Křístek 1, Rakouský J., Hlinka 2, Březina M. 5, Rakouský M., Šůstek 8, Blecha 6

Sestava a branky Drammen HK: Bergsholm Kristensen, Heieren – Raastad-Hoel, Pedersen 4, Aho 10, Strobugt 2, Norberg, Niva 3, Våg 6, Olafsson, Lillelien 1, Valderhaug 3

HC Dukla Praha (CZE) – Drammen HK (NOR) 30:33 po sedmičkách, 28:29 (15:15) po základní hrací době. První utkání 29:28, celkem 59:61, postupuje Drammen HK (NOR)