HCB Karviná – HC Dukla Praha // neděle 24. dubna // 17:10 // SH STaRS Karviná // stav série 1:0

Před kamerami ČT Sport se odehrálo druhé semifinálové střetnutí, Karviná hostila pražskou Duklu. Vzájemná bilance z probíhající sezóny mluvila jasnou řečí pro domácí házenkáře, což se potvrdilo také v tomto utkání. Karviná vyhrála první semifinále o sedm gólů, deseti góly k tomu přispěl Vojtěch Patzel.

O první zásah se zasloužil ze značky sedmimetrového hodu David Šůstek, na druhé straně vyrovnal na 1:1 Jan Užek. Po další brance reprezentačního pivota vedla Karviná poprvé v utkání o dva góly (5:3) a pomalu začala přetahovat otěže na svoji stranu. Tři góly v řadě vstřelil Vojtěch Patzel, v jednadvacáté minutě Matěj Nantl zvyšoval na 9:5. Dukla pak hru přerušila time-outem, po kterém se poprvé prosadil Martin Rakouský. Ve vedení ale nadále zůstávali domácí házenkáři, Jan Užek dvě minuty před koncem prvního poločasu upravil skóre na 11:6. Dukla stihla do přestávky alespoň snížit díky Tomášovi Turkovi a Jakubu Rumianovi na rozdíl tří gólů, druhá půle tak začínala za stavu 11:8.

S góly se po přestávce doslova roztrhl pytel. Zatímco Baník střelecky táhl Vojtěch Patzel a Ondřej Skalický, Martin Březina s Janem Blechou dělali vše pro to, aby manko mezi týmy nenarůstalo. Po deseti minutách druhého poločasu tak zůstával rozdíl ve skóre neměnný (19:16). Dukla zahrozila na začátku poslední čtvrthodiny, Jakub Zelenka snížil na 21:19 a po následné brance Martina Březiny už to bylo jen o gól. Karviná si vedení ale vzít nenechala, Matěj Nantl a Jan Sobol vystříleli svému celku zpátky náskok tří gólů. Vyrovnané utkání nakonec ale dospělo do jednoznačného rozuzlení. V posledních sedmi minutách padaly góly výhradně do dukelské sítě, prosadil se mimo jiné navrátilec do sestavy, Dominik Solák. I jeho přičiněním svítil na světelné tabuli dvě minuty před koncem stav 31:23! Zápas ukončil přesnou střelou Jan Blecha, příliš důvodů k radosti ale neměl. Karviná vyhrála o sedm gólů a do Prahy pojede s vedením 1:0 na zápasy.

„Výsledek je vzhledem k průběhu utkání jednoznačně krutý pro Duklu,“ uznal sportovně karvinský trenér Michal Brůna hned v úvodu hodnocení. „Vypracovali jsme si spoustu šancí, které jsme neproměnili, Dukla nás několikrát potrestala rychlým útokem. Po poločase se dostali na dostřel. My jsme z toho ale dobře vybruslili, kdy jsme hráli obranu 1 – 5. Ze dvou útoků v sedmi proti šesti jsme dali gól, což nám pomohlo. Pochválit musím Matese Nantla. S jeho góly jsme nepočítali a nepočítala s nimi ani Dukla. Dal velmi důležité góly. A velmi dobrý výkon podal Péťa Mokroš, který předvedl 22 zákroků,“ pochválil pak své svěřence.

„Před zápasem jsme se dohodli s Nemem i trenérem, že začnu a dařilo se mi. V prvním poločase chytal skvěle Petržala, potrápil nás, chytil nám nějaké loženky. Ty jsme ve druhém poločas už proměňovali, což byl i důvod, že jsme se utrhli na tři, čtyři góly. Dobře fungovala i obrana, to byl hlavní faktor toho, že jsme dneska vyhráli. Chtěl bych poděkovat fanouškům, v atmosféře plné haly se hraje super. Lidi byli fantastičtí. Doufám, že naši fanoušci přijedou i do Prahy, to bude podle mě nejdůležitější zápas v sérii,“ ocenil svého protějška i vlastní fanoušky domácí brankář Petr Mokroš.

„Konečný rozdíl osmi bodů je kruťárna, ale je to play-off, tady se počítají vítězství. Na ten výsledek musíme rychle zapomenout. Během utkání jsme sice celou dobu byli vzadu, ale dotahovali jsme. Oboustranně to bylo velmi bojovné, což se čekalo, k semifinále to patří. Udělali jsme ale více chyb a hlavně v koncovce jsme si vylámali zuby na dobrém Mokrošovi. Ve středu u nás to bude jiný zápas,“ burcoval hned po zápase své svěřence Michal Tonar.

Více o probíhajícím semifinále na handball.cz

Foto: Ivo Dudek // HCB Karviná