EHF European Cup Men 2022/2023, 1. kolo: HC Dukla Praha (CZE) – SPD Radnički Kragujevac (SRB) // 10.09.2022 // 31:29 (14:14)

Těsný náskok si do odvety 1. kola Evropského poháru poveze Dukla Praha, která na domácí půdě po vyrovnaném boji porazila houževnatý srbský celek Radnički Kragujevac 31:29. Český tým vedený trenérem Tonarem dokázal v závěru strhnout vedení na svou stranu i přesto, že ve 48. minutě po červené kartě předčasně přišel o Davida Šůstka, který do té doby soupeři nastřílel 9 branek. Ve prospěch Dukly nakonec rozhodl především kolektivní výkon a rychlá házená po celou dobu utkání. Díky ní mohli Pražané těžit ze své lepší fyzické kondice v porovnání se soupeřem.

Kragujevac nicméně Duklu hned v úvodu utkání zaskočil a i přes brzké dvouminutové oslabení si postupně začal budovat náskok. Trenéři domácího celku tak už v 8. minutě za stavu 3:6 museli zareagovat oddechovým časem. Po něm sice přestala být převaha Srbů tak výrazná, přesto si i díky dobré spolupráci spojek s pivotem dál udržovali náskok tří až čtyř branek.

Ten se Dukle podařilo prolomit až v úseku kolem 25. minuty, kdy konečně zlepšila obranu a začala dostávat spojky Kragujevace pod tlak. Zároveň se projevila horší fyzická kondice Srbů, kteří od začátku utkání museli čelit rychlé dukelské házené, a v závěru první půle postupně přestávali tempu Dukly stačit.

Výsledkem bylo vyrovnání na 13:13 z ruky Filipa Březiny tři minuty před poločasovou přestávkou. Vzápětí navíc Martin Rakouský strhl vedení na stranu Dukly a mohlo být ještě lépe – neproměněný sedmimetrový hod domácích ale dal soupeři příležitost z protiútoku vyrovnat. Do šaten se tak šlo za nerozhodného stavu 14:14.

Poločasovou přestávku následně vyplnil program v podobě oficiální rozlučky s Milanem Kotrčem starším před fanoušky. Příslušník slavného házenkářského rodu Kotrčů, který v Dukle působil v realizačních týmech mládeže i dospělých po dvě dekády, se nyní rozhodl přijmout trenérskou výzvu v prvoligovém Sokolu Vršovice. Ještě před svým přestupem si ale zasloužil poděkování, které jménem klubu obstaral šéftrenér mládeže Dukly Pavel Pauza. Samozřejmě nechyběl ani aplaus publika.

Milan Kotrč starší

Pak už přišla na řadu druhá půle pohárového zápasu, v níž byla nadále k vidění bojovná a zároveň vyrovnaná házená. Nejprve měla mírně navrch Dukla, kterou střelecky držel především David Šůstek, Kragujevac ale i v oslabení dokázal ve 39. minutě otočit skóre na 18:19. Větší než dvougólový náskok si však žádný z týmů ve druhé půli vypracovat nedokázal.

Dukla poté dokázala ustát i nepříjemný moment ze 48. minuty, kdy se musel po přímé červené kartě předčasně odebrat do šaten David Šůstek. Do té doby devítigólového střelce ale dokázali ve skórování skvěle napodobit spoluhráči v čele s Martinem Rakouským. Na druhé straně se však střelecky dařilo Miloši Barudzićovi a Filipu Gruborovi, a tak napínavá přetahovaná pokračovala až do samotného konce utkání. V něm byla nakonec úspěšnější Dukla, která díky závěrečným gólům Hlinky s Rumianem a důležitému zákroku brankáře Tomáše Petržaly nakonec zvítězila 31:29.

Odveta 1. kola Evropského poháru mezi Duklou Praha a Radnički Kragujevac se odehraje v sobotu 17. září od 19:00 v Srbsku. Úspěšnější z obou celků ve druhém kole vyzve lucemburský celek Handball Esch.

Komentář trenéra HC Dukla Praha Michala Tonara: „První domácí zápas v Evropském poháru pro nás byl ošemetný i s ohledem na obtížné získávání informací o soupeři. Nemyslím si ale, že by nás Kragujevac něčím zaskočil. Bohužel jsme však nedokázali zopakovat náš výkon z extraligy proti Frýdku-Místku, kde jsme měli mnohem lepší obranu. V ní nám to dnes skřípalo. Potřebujeme více agresivity, obzvlášť proti soupeřům, kteří mají tři spojky s dobrou střelou z dálky, jako měl dnes Kragujevac. Výhra o dvě branky v dnešní házené pro odvetu zas tolik neznamená, ale určitě ji bereme. Za týden se pojedeme do Srbska poprat o postup s tím, že se začíná zase od nuly. Mezím nás ale ještě čeká v extralize utkání s Novým Veselím. Věřím, že nám pomůže k tomu, abychom se v obraně zase našli a zlepšili se.“

Sestava a branky HC Dukla Praha: Petržala, Votava – Zelenka 3, Vojtela, Sviták, Březina F. 1, Bolehovský, Rumian 2, Krušberský 4, Dokoupil 2, Křístek, Rakouský J., Hlinka 4, Moravčík, Rakouský M. 6, Šůstek 9

Sestava a branky SPD Radnički Kragujevac:  Zlatanović, Ivanović, Jovanović – Maljević, Grubor 8, Stanislavljević, Prodanović 5, Mutavdzić 3, Mojsilović, Kasalović 2, Barudzić 6, Knezević 1, Utvić, Đjerić 3, Stanojev 1, Vasiljević

Sedmimetrové hody: 4/3 – 2/0

Vyloučení:  3 (přímá ČK David Šůstek) – 6

Rozhodčí: Geraets R., Geraets P. (Nizozemsko)