Dukla si v Kutné Hoře i přes prohru pohlídala postup v Evropském poháru. Lucemburského soupeře vyřadila díky náskoku z prvního utkání

Házenkáři Dukly Praha jdou v pohárové Evropě dál. Před zaplněnou halou Klimeška v Kutné Hoře sice s lucemburským celkem Handball Esch prohráli 30:32, vítězství 36:31 z prvního utkání na půdě soupeře jim ale na postup stačilo.

Na rozdíl od zápasu v Lucembursku, kde Dukla ztratila první poločas poměrem 18:15 a musela ve druhém dějství otáčet, si tentokrát první půli pohlídala. Hosté sice nastoupili s odhodláním manko rychle vymazat a Dukla je svými chybami během prvních patnácti minut skutečně pustila do dvougólového vedení, na víc se ale Esch v prvních třiceti minutách nezmohl.

Brankář Petržala v 15. minutě nejprve skvělým zákrokem zabránil soupeři navýšit náskok na tři góly a pak už úřadovala hlavně Dukla. S Petržalou v zádech zpřesnila obranu a z rychlých útoků přidávala góly. Celkem jich v prvním poločase nasázela 19, zatímco soupeř jen 15.

Ani souhrnná devítibranková ztráta dohromady s prvním zápasem však Handball Esch nepřiměla složit zbraně. Do 37. minuty lucemburský celek snížil na 21:19, Dukla však tentokrát ještě odpověděla a o dvě minuty později už měla zpět poločasové vedení o čtyři góly. Na větší rozdíl ale odskočit nedokázala, což dalo soupeři šanci začít zápas obracet ve svůj prospěch.

Tom Krier třemi góly v řadě po chybách Dukly snížil do 50. minuty na 28:27 a domácí viditelně znervózněli. Výsledkem toho byly další chyby, jež umožnily soupeři vzápětí vyrovnat a do 54. minuty získat dokonce dvoubrankový náskok. Čas na vyrovnání ztráty z prvního utkání sice Esch ještě měl, ale ne všechny svoje šance proměnil. Do více než dvougólového vedení se tak i přes žalostnou produktivitu Dukly v poslední desetiminutovce dostat nedokázal. Pražané díky tomu náskok z prvního utkání ve vypjaté koncovce uhájili a i přes prohru 30:32 slaví postup.

Soupeře pro třetí kolo Evropského poháru se Dukla dozví v úterý 8.11., kdy o něm rozhodne los. V osudí bude například Karviná, jež postoupila dál přes kosovský celek KH Rahoveci. Mezi možnými soupeři je také švédský Alingsas, švýcarský Thun, izraelský Ramhat Hashron a řada dalších týmů. Na Zubří či Nové Veselí naopak Pražané už narazit nemohou, protože ani jeden z těchto celků přes 2. kolo neprošel.

Dvojzápas třetího kola Evropského poháru odehraje v prosinci. První utkání jsou naplánována na víkend 3. a 4. prosince, odvety se uskuteční o týden později.

Komentář trenéra HC Dukla Praha Michala Tonara: „Čekali jsme, že Esch v odvetě zkusí smazat náš náskok. Zápas jsme ale rozehráli dobře a ke konci prvního poločasu jsme odskočili až na čtyřbrankový rozdíl. Dát 19 gólů za poločas je nádhera. Ve druhém poločase jsme trochu prostřídali sestavu, ale myslím, že obrana nám dál fungovala obstojně. Ke konci nás však bohužel zradila koncovka. Posledních 10 minut jsme prohráli 7:1. Na tom budeme muset zapracovat. Přesto bych chtěl poděkovat celému týmu za bojovný výkon a zapomenout nesmím ani na diváky. Atmosféra tady byla fantastická, diváci byli naším sedmým hráčem, který nás dokázal v důležitých momentech podržet. Na los třetího kola Evropského poháru se těšíme, budou tam silné týmy. Hraje se ale až za měsíc, takže teď se budeme soustředit na extraligu.“

Sestava a branky HC Dukla Praha: Petržala, Votava – Zelenka 4, Vojtela, Sviták 2, Březina F. 4, Rumian, Krušberský 5, Dokoupil 3, Křístek 2, Rakouský J. 1, Hlinka 3, Březina M., Moravčík, Rakouský M., Šůstek 6/4

Sestava a branky Handball Esch: Figueira, Hadrovic – Muller 4, Krier 5, Labonté 1, Pulli 2, Kirsch, Kohn 2, Sabotic, Tomassini 2, Barkow 7, Tironzelli 3, Biel 1, Pucnik 5, Schuster, Hippert

Sedmimetrové hody: 5/4 – 0/0

Vyloučení: 3 – 4

Rozhodčí: Panayides G., Andreou M. (oba CYP)