Duklu čeká v boji o semifinále Evropského poháru švédský Alingsås, loňský přemožitel Plzně

Zatímco na jméno soupeře pro extraligové čtvrtfinále play-off si Dukla musí ještě pár dní počkat, v Evropském poháru už několik týdnů ví, s kým se o postup mezi čtyři nejlepší utká.

Atraktivní dvojzápas se švédským Alingsåsem načnou Pražané tuto neděli na půdě soupeře a rozhodně nepůjde o procházku růžovým sadem. Vždyť loni dokráčel Alingsås v Evropském poháru až do semifinále, které si zajistil na úkor Plzně po zápasech 29:29 a 25:29. „Osobně jsem si Švédy přál, je to házenkářský národ, mají výborné hráče s individuálními činnostmi a technikou míče. Naším cílem je předvést co nejlepší výkon a uvidíme, na co nám to bude stačit. Alingsås je sice favoritem, ale to už byli i někteří soupeři v předchozích kolech a také jsme to zvládli,“ říká sportovní ředitel Dukly Daniel Čurda.

Ve švédské nejvyšší soutěži je Alingsås nyní pátý, o příčku výš, než na jaké končil před rokem základní část. V play-off následně vypadl hned ve čtvrtfinále s Kristianstadem. Letos má určitě vyšší ambice, a to i v Evropském poháru, kde ho minule o postup do finále připravil rumunský CS Minaur Baia Mare s Čechy Kotrčem a Čípem v sestavě.

Tým zatím v pohárové Evropě střelecky táhne dánská levá spojka Mathias Pedersen (34 branek) a pravé křídlo Rasmus Torbjörnsson (33 gólů). Důležitým faktorem je také zkušený trenér Mikael Franzén, jenž u týmu působí už 11 let. Byl tak u toho, když si Alingsås v sezoně 2014/15 zahrál dokonce i Ligu mistrů.

Na straně Dukly se v Evropském poháru střelecky daří zejména Davidu Šůstkovi na spojce (48 gólů) a Jakubovi Krušberskému na pravém křídle (34 gólů). Spolehlivé výkony podává také Tomáš Petržala v brance, Dukla ale ví, že k postupu přes silného soupeře povede především kolektivní výkon. „Rádi bychom přivezli domů hratelný výsledek pro odvetu. Rozhodně chceme opět předvádět rychlou a nátlakovou hru směrem dopředu, protože ta nás zdobí celý rok. K tomu ovšem potřebujeme vycházet ze solidní obrany, protože pak se můžeme dostat k naší silné stránce v podobě přechodové fáze,“ poodhaluje taktiku Dukly Čurda.  

Na první utkání, jež ve Švédsku začne v neděli 19. března v 16:00 naváže o týden později odveta v hale Slavie v Praze. Její výhoz je naplánován na neděli 26. března v 19:00. Celek, který bude v součtu obou utkání úspěšnější se v dubnovém semifinále střetne s lepším z dvojice Vojvodina Novi Sad (Srbsko) a Gorenje Velenje (Slovinsko).

Foto: Alingsås HK // eurohandball.com