HISTORIE KLUBU

Handball Club Dukla Praha je historicky nejúspěšnějším házenkářským klubem v České republice. Svou činnost zahájil v roce 1948 pod názvem ATK (Armádní tělovýchovný klub). V letech 1953–1956 změnil název na ÚDA (Ústřední dům armády). Následně v roce 1960 na DUKLA. V roce 1993 po reorganizaci armádního sportu přijal tým název Handball Club Dukla Praha.

V roce 2023 tak HC Dukla Praha oslavila 30 let činnosti pod tímto jménem a zároveň také 75. výročí vzniku klubu.

Za dobu své existence Dukla vychovala řadu reprezentantů, kteří hráli za Českou republiku na mistrovstvích světa a olympijských hrách. Ve „výběru světa“ působily házenkářské legendy jako Havlík, Duda, Mareš, Beneš, Satrapa či Kotrč.

9. března 1957 zvítězila v Paříži Dukla Praha nad švédským Örebro a stala se prvním vítězem soutěže národních mistrů, která později nesla jméno PMEZ a dnes je hrána jako Liga mistrů. Triumf pak zopakovala ještě v letech 1963 a 1984.

O KLUBU

Handball Club Dukla Praha je příspěvkovou organizací Ministerstva obrany ČR. Jako jeden z mála házenkářských klubů se může pyšnit kompletní linií družstev v různých věkových kategoriích. Právě zde začíná cesta budoucích házenkářských hvězd. Při velké snaze, motivaci a pod dohledem zkušených trenérů mohou hráči postupně dosáhnout až na účast v nejvyšších domácích i zahraničních soutěžích.

Do naší nejmenší líhně patří kategorie minižáků. Další kategorie jsou mladší a starší žáci, jenž poměřují síly v regionálních i celostátních soutěžích. Následují kategorie mladšího a staršího dorostu, v nichž patříme mezi čtyři kluby v republice, kterým bylo přidělen titul SCM (Sportovní Centrum Mládeže). Předposledním stupněm je družstvo juniorů neboli B-tým. V 1. lize mužů mohou tito hráči již získávat zkušenosti s mužskou házenou a lépe se tak připravovat a bojovat o svou šanci o nominaci do extraligového A-týmu.

Pražská Dukla patří k tradičním klubům bojujícím o nejvyšší místa v tabulce extraligy. V roce 2011 dosáhl dukelský extraligový celek v posledním kole nadstavby na titul mistra ligy. V roce 2012 bral A-tým stříbrné medaile a v roce 2013 medaile bronzové. Na stříbrné stupně se vrátili muži v roce 2016, kdy prohráli ve finále s Plzní, nicméně o rok později v repríze finále A-tým dokázal celek Plzně přehrát, tudíž rok 2017 byl pro náš klub rokem zlatým. V letech 2019 a 2021 získal tým mužů bronzové medaile. Díky výborným a vyrovnaným výsledkům v domácí nejvyšší soutěži prověřuje A-tým Dukly pravidelně své síly i v evropských pohárech. Družstvo tak sehraje okolo 90 utkání ročně – nejen v domácí soutěži, ale i v pohárových střetnutích, mezinárodních turnajích či jednotlivých zápasech v zahraničí.

Vizitkou Dukly je rovněž nespočet odchovaných reprezentantů. V aktuálním národním celku se těšíme pohledem na dukelské tváře Víta Reichla, Vojtěcha Patzela, Jonáše Patzela, Daniela Režnického, Jiřího Rakouského ad.