Dukla zve fanoušky na sobotní vstup do Evropského poháru. Soupeřem jí bude srbský Kragujevac vedený vítězem Ligy mistrů

Vstup do nového extraligového ročníku sice Dukle v Brně nevyšel, spravit chuť si ale Pražané mohou o víkendu ještě v jednom zahajovacím utkání. V 1. kole Evropského poháru je čeká měření sil s nevyzpytatelným srbským celkem Radnički Kragujevac. Ten v bral v uplynulé sezoně srbské superligy bronz s 11bodovou ztrátou na suverénního mistra Vojvodina Novi Sad.

Pro Kragujevac půjde o návrat do evropských pohárů poprvé od sezony 2015/2016, kdy ve Vyzývacím poháru (Challenge Cup) došel do osmifinále, kde však nestačil na norský Bergen. „Kragujevac několik let v pohárech chyběl, ale nyní má vysoké ambice. Chce přes nás jít dál, dokonce nám nabídl dvě utkání u sebe, ale to jsme odmítli, protože chceme udělat vše pro postup,“ popisuje sportovní ředitel Dukly Praha Daniel Čurda.

Dvojzápas se Srby tak začne Dukla v sobotu 10. září od 17:00 v hale Slavie v Edenu, která Pražanům v evropských pohárech zajišťuje domácí prostředí. Odveta se uskuteční o týden později od 19:00 v 1 000 kilometrů vzdáleném Kragujevaci. Radnički tam nastupují k domácím utkáním v hale Jezero s kapacitou 3 500 diváků. „Mají zkušený tým, hrají takticky vyspělou pomalejší házenou s malým množstvím technických chyb. My se jim pokusíme vnutit svůj rychlejší styl a věřím, že i lepší fyzickou připravenost, abychom je tak v utkání co nejvíce unavili,“ poodhaluje Čurda taktiku, se kterou Dukla na soupeře nastoupí.

Pro Radnički bude utkání v Praze prvním soutěžním zápasem sezony, protože srbská superliga začíná o dva týdny později než česká nejvyšší soutěž. Zároveň půjde v barvách Kragujevace o premiéru pro nového trenéra Žikicu Mirosavljeviće, bývalého reprezentanta FR Jugoslávie, olympionika ze Sydney, vítěze Ligy Mistrů 2001 se slovinským Celje a bronzového medailistu z ME 1996 a MS 1999 i 2001. Mirosavljević navíc od roku 2020 působí jako asistent trenéra u srbského národního mužstva.

Z hráčů jsou na soupisce Radnički Kragujevac výhradně Srbové – od teprve 15letého levého křídla Nemanji Mojsiloviće až po 43letého brankáře Dejana Zlatanoviće. Součástí sestavy bude mimo jiné i dvacetiletý juniorský reprezentant Boško Stanislavljević, který se letos na MS juniorů v Portugalsku podílel 25 góly na zisku bronzových medailí pro Srbsko.

Šance obou soupeřů na postup jsou podle sportovního ředitele Pražanů Daniela Čurdy vyrovnané. Dukla i proto doufá, že ji v sobotu přijde do Edenu podpořit co nejvíce fanoušků, aby v domácím prostředí udělala první krok za postupem. „Jsem velice rád, že jsme i letos díky svému umístění v extralize získali místo v Evropském poháru. Neméně důležitá je i podpora našich partnerů, protože bez ní bychom Evropu hrát nemohli. Vše se podařilo a na první kolo i na naše fanoušky se velice těšíme.“

Dukla by v Evropském poháru, v němž letos startuje 77 celků z 29 různých zemí, chtěla opět dojít alespoň do třetího kola a navázat tak na výsledek z minulého ročníku. V něm nejprve vyřadila řecký celek Pylea a bosenský Izvidac, nakonec ale po boji vypadla s pozdějším semifinalistou Drammen HK z Norska. „Vzhledem ke změnám v systému všech mužských soutěží se Evropský pohár ještě více zkvalitnil, a proto se potřebujeme prezentovat co nejlepším výkonem. Pro naše mladé hráče je velice důležité získávat zkušenosti v konfrontaci se zahraničními celky – je to jiný styl házené, jiný tlak, kde jen dva zápasy rozhodnují o postupu či vyřazení,“ uzavřel Čurda.

Autor: Janis Aliapulios

Foto: Ladislav Adámek // HC Dukla Praha