Duklu v Evropském poháru prověří islandská kvalita. Ve hře je postup mezi nejlepších 16

Hned dvakrát budou mít fanoušci házené o víkendu v Praze možnost zhlédnout špičkovou evropskou házenou. Islandský vicemistr ÍBV Vestmannaeyjar, se kterým se o postup mezi šestnáctku nejlepších v Evropském poháru utká Dukla, totiž souhlasil se sehráním obou utkání v České republice. „Čeká nás nejsilnější protivník, na kterého jsme zatím letos v poháru narazili. Vestmannaeyjar má ve svém středu několik hráčů se zkušenostmi z Bundesligy, hraje rychlou silovou házenou a jeho hráči jsou technicky velice dobře vybaveni,“ popisuje sportovní ředitel Dukly Daniel Čurda.

Vestmannaeyjar je držitelem islandského titulu z let 2014 a 2018. V aktuálním ročníku islandské ligy mu sice patří průběžné čtvrté místo, uplynulou sezonu však zakončil až ve finále play-off, kde podlehl favoritovi soutěže Valur Reykjavík po vyrovnaných bojích 3:1 na zápasy. V Evropském poháru letos na podzim Vestmannaeyjar nejprve vyřadil izraelský celek HC Holon po výsledcích 41:35 a 33:32, ve druhém kole pak na Islanďanech ztroskotal ukrajinský Donbas jednoznačně 36:28 a 45:20. „Islandská házená je velmi kvalitní jak na úrovni reprezentace, tak i mezi kluby. Pro nás může být výhodou, že se oba zápasy odehrají v Praze a vyhneme se náročnému cestování. Abychom však mohli hrát o postup, je třeba podat výkon na hranici našich možností, o což se určitě pokusíme“ říká Čurda s vědomím, že za Vestmannaeyjar nastoupí i hráči se zkušenostmi z nejlepší ligy světa.


ÍBV Vestmannaeyjar (ISL)

Třeba 38letý pivot Kári Kristján Kristjánsson, jenž před deseti lety nastupoval za HC Wetzlar, nebo pravá spojka Rúnar Kárason. Ten v Bundeslize strávil bezmála deset let a prošel týmy jako Füchse Berlin, Hannover či Rhein-Neckar Löwen. Celkem 214 branek navíc vsítil za islandský národní tým. Ne náhodou, je i v letošním ročníku Evropského poháru s 26 góly zatím nejlepším střelcem svého družstva. „Tyto zápasy jsou obrovskou zkušeností a moc se na ně těšíme. Rád bych pozval co nejvíce házenkářských fanoušků. Nejenže budeme potřebovat jejich podporu k maximálnímu výkonu, ale zároveň je to možnost vidět v Česku opravdu kvalitního soupeře,“ uvádí sportovní ředitel Dukly.

Jak sobotní první zápas, tak i nedělní odvetu sehraje Dukla proti islandskému celku v hale pražské Slavie v Edenu. Úvodní utkání, v němž bude formálně jako domácí figurovat ÍBV Vestmannaeyjar začne ve 14:00, v neděli je výhoz naplánován na 18:00.

Dvojzápas 3. kola Evropského poháru EHF:

Sobota 10. prosince 2022 od 14:00
ÍBV Vestmannaeyjar – HC Dukla Praha

Neděle 11. prosince 2022 od 18:00
HC Dukla Praha – ÍBV Vestmannaeyjar

Foto: ÍBV Vestmannaeyjar / eurohandball.com