Dukle vítězství v úvodním utkání Evropského poháru proteklo mezi prsty až v samém závěru, v nedělní odvetě se s islandským vicemistrem popere o postup

Do poslední minuty bojovali házenkáři Dukly ve 3. kole Evropského poháru o cenný skalp úřadujícího islandského vicemistra ÍBV Vestmannaeyjar. Nakonec však soupeři, jenž v Praze ukázal svoje kvality, podlehli nejtěsnějším rozdílem 34:33.  Z pohledu pohárové matematiky je však porážka až tolik mrzet nemusí. O postupujícím do osmifinále totiž rozhodne až nedělní odveta, jež se uskuteční dle předchozí dohody obou klubů rovněž v České republice. Svěřenci trenéra Tonara v ní budou chtít manko vymazat a v součtu obou utkání si na úkor Islanďanů zajistit v pohárové Evropě postup do jarní části.

Úvodní poločas prvního zápasu, ve kterém byl v Praze formálně domácím celkem ÍBV Vestmannaeyjar, nabídl divákům vyrovnanou podívanou. Zatímco severský celek těžil především z nevynucených ztrát Dukly, Pražany držel nad vodou zejména brankář Petržala. Na rozdíl od Petara Jovanoviće mezi třemi tyčemi hostí, který čekal na první úspěšný zákrok až do 11. minuty, odvrátil kapitán Dukly řadu střeleckých pokusů ÍBV.

I přes dvouminutový trest Martina Březiny, se Dukle podařilo po zhruba čtvrthodině hry odskočit do dvougólového vedení. Střelecky se v tomto úseku činil hlavně Jiří Vojtela na levém křídle. Větší náskok však Vestmannaeyjar Dukle nedovolil, naopak se znovu dokázal dotáhnout na nerozhodný stav. Ve zbytku poločasu provázeného řadou nepřesností obou celků, se nejtěsnější vedení přelévalo z jedné strany na druhou. Náskok 17:18 si nakonec do šaten odnesla Dukla, za kterou v poslední minutě úvodní půle skóroval Martin Březina.

Začátek druhého poločasu se odvíjel ve stejném duchu jako první půle. Ani jeden z týmů neměl výrazně navrch, z pohledu Dukly opět především zásluhou brankáře Petržaly. Ani on ale nedokázal zastavit všechny pokusy tahouna ÍBV Runara Karasona, pravé spojky s bohatými zkušenostmi z bundesligy. Po dvou jeho gólech tak bylo ve 38. minutě opět vyrovnáno.

V dalším úseku byla v hale Slavie k vidění urputná bitva o každý míč. Duklu v ní bohužel nadále srážely časté chyby, její naděje na výhru však naopak kromě vynikajícího brankáře udržovala také vysoká produktivita v útoku – vynikal v ní například Martin Březina.

Když Tomáš Petržala ve 49. minutě vychytal soupeři sedmimetrový hod, dostala se Dukla zásluhou Jiřího Vojtely do dvougólového vedení 27:29 a se stejným náskokem vstupovala i do poslední desetiminutovky zápasu. O dvě minuty později ale bylo znovu vyrovnáno (30:30) a ÍBV šel vzápětí díky Karasonovi dokonce do vedení. Dukla se navíc musela vyrovnat s oslabením při 2minutovém trestu Jakuba Svitáka. Přestože byl chvíli po jeho skončení vyloučen i Filip Březina, Dukla Vestmannaeyjaru rozhodující únik nedovolila a do poslední dvouminutovky šla jen s jednobrankovou ztrátou (33:32), navíc vzápětí po parádní akci zakončené gólem z náhozu nad brankoviště vyrovnal Šůstek.

Po dalším zákroku Petržaly Dukla dostala dokonce šanci strhnout vítězství na svou stranu. Daniela Křístka ale devět sekund před koncem vychytal Jovanović a ani to nebylo všechno. Vestmannaeyjar ještě stačil z bleskového protiútoku udeřit. Dvě sekundy před koncem skóroval Arnór Vidarsson, který střelou z bezprostřední blízkosti stanovil výsledek prvního zápasu na 34:33.

Do odvety, jež začne v neděli 11. prosince v 18:00 opět v hale Slavie, tak Pražané půjdou s jednobrankovým mankem. Úspěšnější celek v součtu obou zápasů si v Evropském poháru zajistí postup mezi 16 nejlepších a bude se těšit na los pro únorové osmifinále.

Komentář trenéra HC Dukla Praha Michala Tonara: „Soupeř dnes ukázal to, co jsme o něm věděli už z videorozborů – že mu vyhovuje házená ve vysokém tempu. Takový styl ale vyznáváme v domácí soutěži i my, takže jsme zaskočení nebyli. Bohužel nás však brzdilo velké množství technických chyb, které jsme dnes udělali. Přestože jsme dostali 34 branek, obrana fungovala z mého pohledu proti tak kvalitnímu soupeři solidně. Především bych ale rád vyzdvihl vynikající výkon Tomáše Petržaly. Zítra se rozhodně neuchýlíme k panice, nenecháme se rozhodit a nastoupíme v plné koncentraci. Pokud odstraníme alespoň část dnešních chyb, máme velkou šanci poprat se o postup.“

ÍBV Vestmannaeyjar – HC Dukla Praha 34:33 (17:18)

Sestava a branky ÍBV Vestmannaeyjar: Jokanović, Ingólffson – Heidarsson, Karason 8, Arnarsson 2, Rafnsson 2, Ísfeld Vilhjálmsson 1, Ragnarsson 2, Róbertsson 1, Vidarsson A. 3, Vidarsson I.B., Sigurdarson 2, Djurhuus 2, Rivera 7, Ódinsson 1, Erlingsson 3/1

Sestava a branky HC Dukla Praha: Petržala, Votava – Zelenka, Vojtela 6, Sviták 3/1, Březina F. 1, Rumian, Krušberský 5, Dokoupil, Křístek 1, Rakouský J., Hlinka 3, Březina M. 6, Moravčík, Rakouský M., Šůstek 8/3

Sedmimetrové hody: 2/1 – 5/4

Vyloučení: 1 – 3

Rozhodčí: Beqiri E., Krasniqi I. (oba KOS)