EHF European Cup Men 2022/2023, osmifinále – odvetné utkání: Wacker Thun – HC Dukla Praha 38:40 (18:18)

Házenkáři Dukly si odvezli do Švýcarska dvougólový náskok z prvního zápasu. A brzy o něj přišli, v 7. minutě totiž Thun vedl 7:5. Pražané se sice mockrát do vedení nedokázali dostat, ale stále se drželi v potřebném kontaktu. Marek Hlinka deset sekund před koncem poločasu upravil na 18:17, ale domácí ještě se závěrečnou sirénou srovnali.

Švýcaři vstoupili do druhé půle lépe. Odskočili do tříbrankového postupového rozdílu, ovšem po oddechovém času svěřenci Michala Tonara znovu zabrali. Nenechali odskočit Thun do většího rozdílu a následně Filip Březina dvěma trefami v krátkém sledu vyrovnal na 33:33.

To však nebylo vše, po zákroku Tomáše Petržaly sice nejprve Jakub Sviták neproměnil sedmičku, ale o minutu později už se prosadil a otočil skóre na stranu Pražanů.

Domácí vzápětí odpověděli, ale Dukla zasadila rozhodující údery. Na gól Březiny navázal Jakub Zelenka se Svitákem a hosté vedli o tři branky. Náskok už si pohlídali a krásnou ofenzivní přestřelku ovládli poměrem 40:38. V součtu tak zvítězili o čtyři branky.

Daniel Čurda, sportovní ředitel HC Dukla Praha: „Myslím, že to je skvělý úspěch. Poslední osmička nám vyhovovala a chtěli jsme hrát rychlou hru. Připravili jsme se na jejich křižný pohyb a oni se přizpůsobili našemu tempu, což bylo právě to, o co jsme se snažili. Velký dík patří Tomášovi, že se vrátil do brány, protože v první půli jim způsoboval velké problémy, ale potom dostal ránu do hlavy a řekl bych, že se ve druhém poločase hodně obětoval, když se vrátil zpátky. Ale bylo to opravdu důležité, pomohla mu obrana. Každý z hráčů bojoval za tým, a proto jsme v posledních osmi. Kluci si zaslouží obrovské poděkování.“

Tomáš Petržala, brankář pražské Dukly: „Máme velkou radost. Je to překvapení, i když jsme samozřejmě jeli hrát o postup. Ale byl to pro nás o stupínek těžší soupeř i z toho důvodu, že jsme hráli venku. Čekali jsme, že to bude extrémně těžké, že se na nás vrhne manšaft, který může točit sedm lidí pořád do kola. Jejich kvalita byla vidět, drželi tempo. Klobouk dolů před kluky, jak se s tím popasovali. Síly samozřejmě nejsou bezedné, takže si to někdy vepředu nebo vzadu vybralo svou daň, ale všichni si navzájem pomohli. U všech hráčů, kteří se dnes dostali na hřiště, bylo jasně vidět odhodlání. To vše nakonec rozhodlo, že jsme byli o dva góly lepší. A myslím, že to byl ještě kvalitnější výkon, než jsme předvedli doma.“

Česká házená má dva zástupce mezi nejlepší osmičkou Evropského poháru. Dukla ovládla parádní přestřelku ve Švýcarsku, Karviná sice na palubovce srbského Pančeva prohrála, ale osmigólový náskok z domácího zápasu jí stačil. Oba české týmy tak dokázaly po třech letech znovu postoupit do čtvrtfinále. Tehdy se měly střetnout spolu, jenže sezonu předčasně ukončil covid-19. Na koho narazí nyní, to určí los příští týden.

Více o postupu Dukly a Karviné do čtvrtfinále EHF European Cup Men 2022/2023 na handball.cz